Siebert, Clancy take home trophies, Bidinger handles make-up feature on CARB Night at Lakeside Speedway
Print this page
May 10, 2013

KANSAS CITY, Kan. -- It was a night of firsts at Lakeside Speedway as Austin Siebert and Chad Clancy raced to their first career victories in their divisions.

Siebert led the most important lap in the USRA Modifieds in a race that featured five lead changes.

Siebert, from Grandview, Mo., raced from fourth to first in the last five laps to record his first career victory at Lakeside.

It took Clancy, a Smithville, Mo., native, 12 of the 15 laps in the USRA B-Mod feature to best Nortonville driver Luke Nieman on his way to his first career win in this class.

Clancy, the 2009 Grand National track champion, recently moved up to the USRA B-Mod class and is now one of 23 different drivers to win in more than one class.

Nic Bidinger collected his fifth career win in the USRA Modifieds at Lakeside Speedway as he ran flawlessly in the make-up feature from the opening day rain-out on April 14.

“Racing on the River’s Edge” continues every Friday night through October with the USRA Modifieds and USRA B-Mods plus Grand Nationals and Factory Stocks. Gates open at 5:00 p.m., hot laps begin at 6:45 and the first race gets under way at 7:30. Adult ticket prices are $12, kids ages 7-12 are $6 and children 6 and younger are admitted free. Seniors and military personnel with ID get in for $10.

For more information on special events or ticket information, call the Lakeside Speedway office at 913-299-9206 or visit our official website at www.lakesidespeedway.net.

=====================

OFFICIAL RESULTS
USRA Weekly Racing Series
Lakeside Speedway, Kansas City, Kan.
Friday, May 10, 2013

USRA MODIFIEDS

Make-up Feature (from April 14):
1. (2) 3b Nic Bidinger, Perry
2. (8) 34a Aaron Marrant, Orrick, Mo
3. (3) 87 Darron Fuqua, Mayetta
4. (6) 56 Chris Spieker, Mussena, Ia
5. (5) O1g Joey Galloway, Fort Frances, On
6. (1) 3 Larry Harvey Jr., Kansas City
7. (13) 77 Cody Agler Racing Emporia
8. (15) 81 Dan Charles, Basehor
9. (7) 34 Mark Schafman, Edwardsville
10. (4) 30x Jordan Grabouski, Beatrice, Ne
11. (12) 99 Tim North Jr., Olathe
12. (9) 68 Kerry Davis, Parkville, Mo
13. (10) 1k Tim Karrick, Basehor
14. (14) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo
15. (16) 28 Jerry Liston, Jr. Kansas City
DNS - 96 Chad Lyle, Oak Grove, Mo.
DNS - 98 John Allen, Chanute
DNS - 99h Trevor Hunt, Kearney, Mo.
DNS - 00 Masen Big Eagle, Manor, Sask., Canada
DNS - 5c Don Crnkovich, Olathe
DNS - 30 Dalton Kirk, Edgerton
DNS - 8 Mark Hoover, Maryville, Mo.
DNS - 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo.

Heat #1:
1. (4) 1k Tim Karrick, Basehor
2. (6) 01 Joey Galloway, Manor, Sask., Canada
3. (7) 30X Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.
4. (3) 99 Tim North Jr., Olathe
5. (1) 0 Joe Cobb, Kansas City
6. (5) 34a Aaron Marrant, Orrick, Mo.
7. (2) 28 Jerry Liston Jr., Kansas City

Heat #2:
1. (4) 87 Darron Fuqua, Mayetta
2. (2) 3b Nic Bidinger, Perry
3. (3) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
4. (5) 22 Dustin Boney, Kansas City, Mo.
5. (7) 45 Bob King, Independence, Mo.
6. (6) R21 Ryan Schaffer, Corning, Iowa
7. (1) 28L Nick Little, Plattsburg, Mo.

Heat #3:
1. (4) 16 Austin Siebert, Grandview, Mo.
2. (3) 77 Cody Agler Racing Emporia
3. (6) 56 Chris Spieker, Massena, Iowa
4. (2) 81 Dan Charles, Basehor
5. (5) 34 Mark Schafman, Edwardsville
6. (1) 16s Mike Ryun, Pleasant Valley, Mo

Heat #4:
1. (1) 68 Kerry Davis, Parkville, Mo.
2. (3) 3 Larry Harvey Jr., Kansas City
3. (2) 9 Don Marrs, Shawnee
4. (5) 88 Donnie Burlington Jr., Kansas City, Mo.
5. (6) 175 Jason Park, Kansas City
6. (4) 96 Chad Lyle, Oak Grove, Mo.

"A" Feature:
1. (6) 16 Austin Siebert, Grandview, Mo.
2. (7) 87 Darron Fuqua, Mayetta
3. (12) 56 Chris Spieker, Massena, Iowa
4. (3) 77 Cody Agler Racing Emporia
5. (4) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
6. (19) 34 Mark Schafman, Edwardsville
7. (11) 30x Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.
8. (2) 3 Larry Harvey Jr., Kansas City
9. (1) 99 Tim North Jr., Olathe
10. (18) 45 Bob King, Independence, Mo.
11. (5) 1k Tim Karrick, Basehor
12. (10) 3b Nic Bidinger, Perry
13. (16) 88 Donnie Burlington Jr., Kansas City, Mo.
14. (13) 9 Don Marrs, Shawnee
15. (25) 28 Jerry Liston Jr., Kansas City
16. (23) 34a Aaron Marrant, Orrick, Mo.
17. (14) 22 Dustin Boney, Kansas City, Mo.
18. (15) 81 Dan Charles, Basehor
19. (9) 01 Joey Galloway, Manor, Sask., Canada
20. (20) R21 Ryan Schaffer, Corning, Iowa
21. (8) 68 Kerry Davis, Parkville, Mo.
22. (17) 0 Joe Cobb, Kansas City
23. (21) 28L Nick Little, Plattsburg, Mo.
24. (24) 16s Mike Ryun, Pleasant Valley, Mo.
DNS - 175 Jason Park, Kansas City
DNS - 96 Chad Lyle, Oak Grove, Mo.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (6) 42 Gene Claxton, Kansas City, Mo.
2. (3) 222 Colten Stevens, Basehor
3. (7) 11 Mike Higley, Kansas City, Mo.
4. (9) 181 Luke Nieman, Nortonville
5. (5) 38 Matt Pugh, Overland Park
6. (1) 32 Shelby Manthe, Lenexa
7. (2) 33 Terry Cole, Kansas Ctiy, Mo.
8. (4) 44m Mike McCullough, Kansas City
9. (8) 007 Daniel Foley, Linwood

Heat #2:
1. (6) 21c Chad Clancy, Smithville, Mo.
2. (4) 3J Joe Pete Brugnoni, Kansas City, Mo.
3. (7) 70 Aaron Marrant, Orrick, Mo.
4. (5) 28s Dave Holcomb, Kansas City
5. (1) 27b Jarret Beach, Tonganoxie
6. (8) 333 Scott Christy, Olathe
7. (3) 0c Chase Galvin, Bonner Springs
8. (2) 32j Stephen Willmon, St. Joseph, Mo.

Heat #3:
1. (5) 57s Royce Stanley Jr., Kansas City, Mo.
2. (4) 0 Richard Layne, Kansas City, Mo.
3. (7) 3x3 Nick Newton, Kansas City
4. (6) 44x Sam Schuler Jr., Kansas City
5. (8) 12 Scotty Moore, Kansas City
6. (1) 1 J. Genail, Atchison
7. (3) 31 Brett Magee, Kansas City, Mo.
8. (2) 75r Robert Isabell III, Bonner Springs

Heat #4:
1. (5) 44c Troy Carlyle, Kearney, Mo.
2. (6) 5 Dakota Foster, Gardner
3. (7) 4j Jake Richards, Edwards
4. (8) 11c Chad Feather, Kearney, Mo.
5. (3) 16 David Pierce, Kansas City, Mo.
6. (4) 18 Frank Littrell, Claycomo, Mo.
7. (1) 44 Gregg Truelove, Liberty, Mo.
8. (2) 4r Raven Justice, Kansas City

Heat #5:
1. (6) 99 Brad Smith, Belton, Mo.
2. (4) 74 Rodney Schweizer, Kansas City
3. (8) 8 Terry Bruner, Shawnee
4. (2) 34 Todd Greenlee, Kansas City
5. (5) 17 Dean Galvan, Bonner Springs
6. (1) 14s Paul West, Shawnee
7. (3) 27 David Oxford, Kansas City, Mo.
8. (7) 4 A.J. Tice, Kansas City

"B" Feature #1:
1. (1) 38 Matt Pugh, Overland Park
2. (9) 44m Mike McCullough, Kansas City
3. (5) 33 Terry Cole, Kansas Ctiy, Mo.
4. (3) 12 Scotty Moore, Kansas City
5. (2) 27b Jarret Beach, Tonganoxie
6. (8) 0c Chase Galvin, Bonner Springs
7. (10) 32j Stephen Willmon, St. Joseph, Mo.
8. (6) 31 Brett Magee, Kansas City, Mo.
9. (4) 32 Shelby Manthe, Lenexa
10. (7) 333 Scott Christy, Olathe
DNS - 007 Daniel Foley, Linwood

"B" Feature #2:
1. (4) 18 Frank Littrell, Claycomo, Mo.
2. (3) 1 J. Genail, Atchison
3. (2) 17 Dean Galvan, Bonner Springs
4. (1) 16 David Pierce, Kansas City, Mo.
5. (5) 14s Paul West, Shawnee
6. (6) 27 David Oxford, Kansas City, Mo.
7. (10) 4r Raven Justice, Kansas City
8. (9) 75r Robert Isabell III, Bonner Springs
9. (7) 4 A.J. Tice, Kansas City
10. (8) 44 Gregg Truelove, Liberty, Mo.

"A" Feature:
1. (3) 21c Chad Clancy, Smithville, Mo.
2. (2) 181 Luke Nieman, Nortonville
3. (5) 99 Brad Smith, Belton, Mo.
4. (6) 4j Jake Richards, Edwards
5. (9) 11 Mike Higley, Kansas City, Mo.
6. (8) 70 Aaron Marrant, Orrick, Mo.
7. (7) 3x3 Nick Newton, Kansas City
8. (4) 42 Gene Claxton, Kansas City, Mo.
9. (19) 11c Chad Feather, Kearney, Mo.
10. (16) 74 Rodney Schweizer, Kansas City
11. (1) 44x Sam Schuler Jr., Kansas City
12. (15) 5 Dakota Foster, Gardner
13. (17) 8 Terry Bruner, Shawnee
14. (12) 222 Colten Stevens, Basehor
15. (21) 38 Matt Pugh, Overland Park
16. (23) 18 Frank Littrell, Claycomo, Mo.
17. (20) 34 Todd Greenlee, Kansas City
18. (24) 1 J. Genail, Atchison
19. (18) 28s Dave Holcomb, Kansas City
20. (14) 0 Richard Layne, Kansas City, Mo
21. (22) 44m Mike McCullough, Kansas City
22. (11) 44c Troy Carlyle, Kearney, Mo.
23. (10) 57s Royce Stanley Jr., Kansas City, Mo.
24. (13) 3j Joe Pete Brugnoni, Kansas City, Mo.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group