Weather, clock pushes Thursday’s Featherlite Fall Jamboree main events to Friday
Print this page
September 19, 2013

SPRING VALLEY, Minn. -- The Deer Creek Speedway was able to conquer Mother Nature for the opener of the 15th Annual Featherlite Fall Jamboree on Thursday night, but were unable to beat the clock.

After a three-hour rain delay that would have forced less-prepared dirt tracks to pull the plug on the program, the crack staff at ‘The Creek’ were able to return the track surface to racing condition and the show went on … for a while.

Five USRA B-Mod heat races were in the books when the rain began to fall around 7 p.m. With a midnight curfew looming, the five 15-lap heat races for the USMTS Modifieds were completed and two USRA B-Mod “B” Mains were wrapped up before the on-track action was halted.

Four USMTS Modified “B” Mains and the “A” Mains for both classes will be completed Friday evening with a start time set for 6 p.m. That will be followed by the complete, regularly-scheduled Friday night program of qualifying races and main events.

For their patience during the weather delay, fans were treated to some wild action on the track.

Dan Hovden earned the most passing points among the 50 entries. Iron Man Challenge points leader Cory Crapser, Dan Wheeler, Mason Daughters, Anthony Zvorak, Miah Christensen, Steve Bents and Mike Motl were the remaining top eight in passing points and will redraw for starting spots 1-8.

Thursday's delayed USRA B-Mod main event on Friday carries a $500 top prize and pays a minimum of $75 to each of the feature race starters. In the regularly-scheduled program, USRA B-Mod feature will pay $600 to the winner and $90 for each of the starters.

Gates open for the fans at 4 p.m. and the first green flag waves at 6 p.m. Fans, drivers, crews and families will put a lid on Friday’s festivities with the return of The Dweebs performing live on stage following the races.

Saturday's explosive finale will feature the hottest dirt modified pilots in the nation as USRA B-Mod drivers battle for a $750 top prize and at least $100 just to take the green flag in the main event. The annual Bean Bag Tournament begins earlier in the day at noon.

On Friday and Saturday mornings, breakfast will be served by the Bear Creek Lutheran Church in the hospitality area from 8-11 a.m.

The Deer Creek Speedway is a high-banked 3/8-mile clay oval which sits on 60 acres with one of America’s most popular state-of-the-art racing complexes and an adjoining campground. For more information visit www.deercreekspeedway.com online or call 877-DCS-RACE.

The 15th Annual Featherlite Fall Jamboree is made possible with the support of Featherlite Trailers, Casey’s General Stores, Dakota Bumper, Husqvarna, L&D Ag, Red Tail Tackle, Weber Auto Parts NAPA and many others.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
USRA Weekly Racing Series – Iron Man Challenge
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Thursday, Sept. 19, 2013

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown. The top 12 drivers in passing points accumulated in the heat races are locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

USRA B-MODS

Heat #1 (10 laps):
1. (1) 20 Mark Motl, Owatonna, Minn.
2. (2) 11jr Randal Schiffelbein, Tecumseh, Kan.
3. (4) 62 Aaron Haggerty, Albert Lea, Minn.
4. (8) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
5. (3) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
6. (5) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
7. (7) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
8. (9) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
9. (10) 12 Tucker Breitung, Pryor Lake, Minn.
10. (6) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa.

Heat #2 (10 laps):
1. (4) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
2. (10) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
3. (7) 23k Erik Kanz, Winona, Minn.
4. (1) 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa.
5. (5) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
6. (8) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan.
7. (3) 80j Jared Van Deest, Holland, Iowa.
8. (9) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
9. (2) 64 John Warrington, Toeterville, Iowa.
10. (6) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.

Heat #3 (10 laps):
1. (2) Z29 Anthony Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
2. (6) 55 Mason Daughters, Polo, Mo.
3. (5) 56 Brandon Hare, Elma, Iowa.
4. (7) 85 Ben Moudry, Cottage Grove, Minn.
5. (8) 54 John Feirn, Chippewa Falls, Wis.
6. (9) 19j Jenae Gustin, Marshalltown, Iowa.
7. (1) 77t Casey Trom, Zumbrota, Minn.
8. (4) 57h David Pitz, Elma, Iowa.
9. (10) 29 Matt Olson, Albert Lea, Minn.
10. (3) 1r Brad Ratcliff, Webster City, Iowa.

Heat #4 (10 laps):
1. (2) 7m Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa.
3. (6) 21 Chris Weigert, New Hampton, Iowa.
4. (9) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
5. (1) 44 Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D.
6. (5) 18m Justin McMahan, Dodge Center, Minn.
7. (4) 20 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
8. (7) 22p Steve Amundson, Owatonna, Minn.
9. (8) 26 Brad Minske, Northfield, Minn.
10. (10) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.

Heat #5 (10 laps):
1. (2) 15b Steve Bents, Rushmore, Minn.
2. (8) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
3. (1) 42 Tanner Johnston, Hayfield, Minn.
4. (4) 19 Dustin Sorenson, Rochester, Minn.
5. (7) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn.
6. (9) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
7. (3) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.
8. (5) 44 Alan Wagner, Orchard, Iowa.
9. (10) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
10. (6) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.

“B” Main #1 (12 laps, top 6 advance):
1. (9) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
2. (1) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
3. (3) 85 Ben Moudry, Cottage Grove, Minn.
4. (10) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
5. (2) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
6. (5) 19 Dustin Sorenson, Rochester, Minn.
7. (12) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa, $50.
8. (6) 19j Jenae Gustin, Marshalltown, Iowa, $50.
9. (16) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa, $50.
10. (8) 44 Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D., $50.
11. (14) 22p Steve Amundson, Owatonna, Minn., $50.
12. (15) 12 Tucker Breitung, Pryor Lake, Minn., $50.
13. (17) 26 Brad Minske, Northfield, Minn., $50.
14. (7) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn., $50.
15. (13) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, $50.
16. (4) 54 John Feirn, Chippewa Falls, Wis., $50.
17. (18) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn., $50.
18. (11) 77t Casey Trom, Zumbrota, Minn., $50.
19. (19) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn., $50.

“B” Main #2 (12 laps, top 6 advance):
1. (6) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (1) 56 Brandon Hare, Elma, Iowa.
3. (2) 62 Aaron Haggerty, Albert Lea, Minn.
4. (9) 18m Justin McMahan, Dodge Center, Minn.
5. (5) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn.
6. (13) 57h David Pitz, Elma, Iowa.
7. (17) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa, $50.
8. (7) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., $50.
9. (16) 64 John Warrington, Toeterville, Iowa, $50.
10. (15) 29 Matt Olson, Albert Lea, Minn., $50.
11. (8) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan., $50.
12. (18) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn., $50.
13. (12) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., $50.
14. (4) 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa, $50.
15. (10) 80J Jared Van Deest, Holland, Iowa, $50.
16. (3) 42 Tanner Johnston, Hayfield, Minn., $50.
17. (14) 44 Alan Wagner, Orchard, Iowa, $50.
18. (11) 20 Derek Clement, Spring Valley, Minn., $50.
DNS – 1r Brad Ratcliff, Webster City, Iowa, $50.

The balance of the program was postponed until Friday, Sept. 20, with a 6 p.m. start time.

“A” Main lineup (20 laps):
Rows 1-4 – Hovden, Crapser, Wheeler, Daughters, Zvorak, Christensen, Bents and Motl will redraw
Row 5 – Kanz/Hovey
Row 6 – Weigert/Schiffelbein
Row 7 –  Bleess/Hale
Row 8 –  Kylie Kath/Hare
Row 9 –  Moudry/Haggerty
Row 10 –  Walski/McMahan
Row 11 –  Staus/Queensland
Row 12  – Sorenson/Pitz

Next Race: Friday, Sept. 20, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Points Standings: Crapser 1249, Wheeler 1141, Hovey 1071, Timmerman 964, Foster 808, Bleess 687, Daughters 545, Jake Richards 503, Steve Goodman 435, Brad Smith 428.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, BRODIX Cylinder Heads, COMP Cams, Day Motor Sports, Dominator Race Products, Intercomp, KEVKO Oil Pans & Components, Nitroquest, RACEceiver, RacinDirt.com, Radical Racegear.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, Erson Cams, New Vision Graphics, Something Inked.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AERO Race Wheels, AFCO Racing Products, ASi Racewear, Beyea Custom Headers, Crane Cams, Edelbrock, Eibach Springs, Fast Shafts, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Custom Harness, KSE Racing Products, Marsh Racing Wheels, PBM Performance Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Tiger Rear Ends, Wehrs Machine & Racing Products.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group