Bidinger dominates USRA Modified qualifier, Shepard survives USRA B-Mod main in Sunflower Showdown opener
Print this page
October 2, 2013

Nic Bidinger cruised to the USRA Modified feature win Wednesday, Oct. 2, at the Lakeside Speedway in Kansas City, Kan.

KANSAS CITY, Kan. -- Newly-crowned Lakeside Speedway USRA Modified track champion Nic Bidinger cruised to victory in the USRA Modified “A” Main while Yancy Shepard avoided a last-lap melee to claim the USRA B-Mod main event Wednesday on opening night of the inaugural Sunflower Showdown presented by Kenny’s Tile.

Bidinger took the lead from Rick Beebe with six laps in the books, and then rode the high side in the caution-free 20-lapper to win going away over a tough field of racers in the event co-sanctioned by the United States Modified Touring Series (USMTS).

Beebe, who was second-quick in his qualifying group and passed two cars on the final lap to win his heat race, jumped out front at the start of the main event with Kelly Shryock , Zack VanderBeek and Bidinger in pursuit.

Bidinger grabbed third on the first lap and got around Shryock three laps later before tracking down Beebe and slipping around the outside as they raced to the flagstand to complete lap 7.

From there, Bidinger sailed to his eight win at the historic half-mile clay oval this season and his first-ever win under the USMTS banner.

After an exciting three-way battle, Stormy Scott emerged with the runner-up finish ahead of Ryan Gustin, who started 11 on the 28-car grid.

Shryock was fourth and Austin Siebert rounded out the top 5. Sixth through tenth were VanderBeek, Beebe, Dereck Ramirez, Rodney Sanders and John Allen.

With his fourth-place finish, coupled with fast time in his qualifying group and a runner-up results in his heat race, Shryock emerged with the most overall points for the first of three nights of qualifying. The top 6 in points are locked into Saturday’s $10,000-to-win “A” Main. In addition to the nine-time USMTS national champion, also making the big dance were Bidinger, Scott, Siebert, Beebe and VanderBeek.

The USRA B-Mod “A” Main was highlighted by five lead changes in 15 laps, including the final lap where third-running Troy Hovey’s flat tire ignited a six-car crash in the final turn of the race.

Jerry Hoffman led the first three laps from the pole position, but the next 11 laps were a back-and-forth rollercoaster ride between Brad Smith and Mike Higley.

Running fourth when the field took the white flag, Shepard took the low side in turn 2 in a three-wide race for the lead. He crossed beneath the checkered flag with a half-car-length to spare over Smith and Higley, with Aaron Marrant and 17th-starting Chad Clancy taking fourth and fifth.

Involved in the final-lap excursion were Hoffman, Carter VanDenBerg, Jacob Bleess, Sam Schuler, Logan Martin and Hovey. Hoffman’s machine tipped over onto its roof, but all drivers walked away uninjured.

Randal Schiffelbein Jr., Tim Karrick and Tim Powell wound up sixth, seventh and eighth to join the top 5 with a guaranteed spot in Thursday night’s finale for the USRA B-Mods.

The inaugural Sunflower Showdown presented by Kenny’s Tile continues Thursday with another complete program of USRA Modifieds plus Last Chance Races and “A” Mains for the USRA B-Mods ($2,000 to win), Factory Stocks ($1,200 to win) and Grand Nationals ($1,200 to win). The MLRA Late Models will also have two practice sessions during Thursday’s event.

The top six in overall points for the USRA Modifieds will be locked into Saturday’s $10,000-to-win, $1,000-to-start “A” Main, along with another six on Friday. The Lucas Oil MLRA Late Models join the party on Friday and Saturday.

RacinDirt.TV will carry all of the action live online every night. Subscribers will witness a complete program each night with flag-to-flag action in every division. One-, two and three-day packages are available each day beginning Thursday. All major credit cards and PayPal are accepted. Visit www.RacinDirt.TV to learn more.

The Lakeside Speedway is a 4/10-mile semi-banked dirt oval located 1.0 mile west of I-435 (exit 18) on SR 5 (northwest of Kansas City, Kan.). The track hotline is 913-299-9206 or check out the track’s website at www.lakesidespeedway.net.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association (USRA)
Inaugural Sunflower Showdown presented by Kenny’s Tile
Seeburg Muffler Qualifying Night #1 of 3
Lakeside Speedway, Kansas City, Kan.
Wednesday, Oct. 2, 2013

USRA B-MODS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown and laps completed. The top 12 drivers in passing points accumulated in the heat races are locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Heat Race #1 (8 laps):
1. (8) 55 Mason Daughters, Polo, Mo.
2. (10) 99 Brad Smith, Belton, Mo.
3. (4) 3X3 Nick Newton, Kansas City, Kan.
4. (9) 11jr Randal Schiffelbein Jr., Tecumseh, Kan.
5. (5) 44 Gregg Truelove, Liberty, Mo.
6. (7) 3D Matt Dorssom, Lancaster, Kan.
7. (1) 17x Clint Baker, Meadville, Mo.
8. (11) 19 Mike Striegel, Wheatland, Mo.
9. (2) 07 Gary Fain, Lone Jack, Mo.
10. (6) 06 Keith Cobb Jr., Smithville, Mo.
11. (3) 51 Tim Setzer, Archie, Mo.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (1) 44X Sam Schuler, Kansas City, Kan.
2. (4) 111 Chase Austin, Eudora, Kan.
3. (2) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan.
4. (9) C9 Jake Richards, Edwardsville, Kan.
5. (6) ON1 Jason Park, Kansas City, Kan.
6. (8) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
7. (3) 17 Tim Galvan, Bonner Springs, Kan.
8. (10) 38 Matt Pugh, Overland Park, Kan.
9. (5) 14S Paul West, Shawnee, Kan.
10. (7) 17 Shadren Turner, St. Joseph, Mo.

Heat Race #3  (8 laps):
1. (1) 11 Mike Higley, Kansas City, Kan.
2. (2) 18 J.C. Morton, Springfield, Mo.
3. (3) 36K Kelby Ostrander, Oskaloosa, Kan.
4. (7) 36M Logan Martin, West Plains, Mo.
5. (6) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
6. (5) NO1 D.J. DeMotte, Kansas City, Kan.
7. (9) 01 Jake Hobscheidt, Plattsmouth, Neb.
8. (4) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan.
9. (8) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.
10. (10) 14JB Jesse Stovall, Galena, Mo.

Heat Race #4  (8 laps):
1. (3) 20T Yancy Shepard, Smithville, Mo.
2. (9) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa.
3. (7) 70 Aaron Marrant, Orrick, Mo.
4. (2) 57S Royce Stanley, Kansas City, Mo.
5. (5) 42 Gene Claxton, Kansas City, Kan.
6. (4) 8M Don Marrs, Shawnee, Kan.
7. (1) 21c Chad Clancy, Smithville, Mo.
8. (8) 12 Scotty Moore, Kansas City, Kan.
9. (6) 75 Scotty Martin, Independence, Mo.
10. (10) 21 Lance Town, Louisburg, Kan.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 7 Carter VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa.
2. (5) 1H3 Jerry Hoffman, Oronogo, Mo.
3. (8) 14 Shawn Strong, Billings, Mo.
4. (7) 21K Tim Powell, Lansing, Kan.
5. (4) 14 Bobby Wood, Rayville, Mo.
6. (6) 4 Amanda Tice, Kansas City, Kan.
7. (3) 28s Shawn Burns, Overland Park, Kan.
8. (1) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
9. (9) 24T Toby Thompson, Mountain Grove, Mo.
10. (10) 2R Jim Whisler, Kansas City, Kan.

“B” Main #1 (12 laps, top 6 advance):
1. (1) 11jr Randal Schiffelbein Jr., Tecumseh, Kan.
2. (3) 21K Tim Powell, Lansing, Kan.
3. (12) 21c Chad Clancy, Smithville, Mo.
4. (8) 3D Matt Dorssom, Lancaster, Kan.
5. (2) 3X3 Nick Newton, Kansas City, Kan.
6. (18) 17 Shadren Turner, St. Joseph, Mo.
7. (5) ON1 Jason Park, Kansas City, Kan.
8. (4) 36K Kelby Ostrander, Oskaloosa, Kan.
9. (17) 24T Toby Thompson, Mountain Grove, Mo.
10. (13) 38 Matt Pugh, Overland Park, Kan.
11. (7) 14 Bobby Wood, Rayville, Mo.
12. (9) 8M Don Marrs, Shawnee, Kan.
13. (6) 44 Gregg Truelove, Liberty, Mo.
14. (10) 01 Jake Hobscheidt, Plattsmouth, Neb.
15. (15) 07 Gary Fain, Lone Jack, Mo.
16. (11) 17x Clint Baker, Meadville, Mo.
17. (19) 21 Lance Town, Louisburg, Kan.
18. (14) 12 Scotty Moore, Kansas City, Kan.
19. (16) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.
20. (20) 51 Tim Setzer, Archie, Mo.

“B” Main #2 (12 laps, top 6 advance):
1. (3) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan.
2. (5) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
3. (6) 42 Gene Claxton, Kansas City, Kan.
4. (2) 36M Logan Martin, West Plains, Mo.
5. (4) 57S Royce Stanley, Kansas City, Mo.
6. (14) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
7. (13) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan.
8. (16) 75 Scotty Martin, Independence, Mo.
9. (7) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
10. (8) NO1 D.J. DeMotte, Kansas City, Kan.
11. (15) 14S Paul West, Shawnee, Kan.
12. (9) 4 Amanda Tice, Kansas City, Kan.
13. (10) 19 Mike Striegel, Wheatland, Mo.
14. (1) C9 Jake Richards, Edwardsville, Kan.
15. (12) 28s Shawn Burns, Overland Park, Kan.
16. (11) 17 Tim Galvan, Bonner Springs, Kan.
17. (17) 06 Keith Cobb Jr., Smithville, Mo.
18. (18) 14JB Jesse Stovall, Galena, Mo.
19. (19) 2R Jim Whisler, Kansas City, Kan.

“A” Main (15 laps, top 8 advance to Thursday’s “A” Main):
1. (7) 20T Yancy Shepard, Smithville, Mo., 15.
2. (3) 99 Brad Smith, Belton, Mo., 15.
3. (6) 11 Mike Higley, Kansas City, Kan., 15.
4. (11) 70 Aaron Marrant, Orrick, Mo., 15.
5. (17) 21c Chad Clancy, Smithville, Mo., 15.
6. (13) 11jr Randal Schiffelbein Jr., 15.
7. (14) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan., 15.
8. (15) 21K Tim Powell, Lansing, Kan., 15.
9. (10) 111 Chase Austin, Eudora, Kan., 15.
10. (21) 3X3 Nick Newton, Kansas City, Kan., 15.
11. (19) 3D Matt Dorssom, Lancaster, Kan., 15.
12. (8) 55 Mason Daughters, Polo, Mo., 15.
13. (12) 18 J.C. Morton, Springfield, Mo., 15.
14. (25) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan., 15.
15. (9) 14 Shawn Strong, Billings, Mo., 15.
16. (23) 17 Shadren Turner, St. Joseph, Mo., 15.
17. (2) 1H3 Jerry Hoffman, Oronogo, Mo., 14.
18. (5) 7 Carter VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa, 14.
19. (16) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn., 14.
20. (1) 44X Sam Schuler, Kansas City, Kan., 14.
21. (20) 36M Logan Martin, West Plains, Mo., 14.
22. (4) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa, 14.
23. (18) 42 Gene Claxton, Kansas City, Kan., 13.
24. (24) 74 Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
25. (22) 57S Royce Stanley, Kansas City, Mo., 6.

Lap Leaders: Hoffman 1-3, Smith 4-5, Higley 6, Smith 7, Higley 8-14, Shepard 15.
Total Laps Led: Higley 8, Hoffman 3, Smith 3, Shepard 1.
Margin of Victory: 0.189 second.
Next Race: Thursday, Oct. 3, Lakeside Speedway, Kansas City, Kan.

USRA MODIFIEDS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, chassis/engine builder and laps completed. The top 6 qualifiers in each heat were inverted for the heat race start. The top 12 drivers in passing points accumulated in the heat races are locked into the Seeburg Muffler “A” Qualifier, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Heat Race #1 (8 laps):
1. (5) 87 Rick Beebe, Shawnee, Kan.
2. (1) 8 Mark Hoover, Maryville, Mo.
3. (3) 7j Justin Johnson, Gardner, Kan.
4. (7) 19R Ryan Gustin, Marshalltown, Iowa.
5. (2) 73B Shad Badder, Bates City, Mo.
6. (4) 9 Ken Schrader, Concord, N.C.
7. (10) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan.
8. (6) 26F Dan Fetters, Montour, Iowa.
9. (8) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
10. (11) 36 Jeff Conner, Panora, Iowa.
11. (9) 5K Kerry Davis, Parkville, Mo.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 33z Zack VanderBeek, New Sharon, Iowa.
2. (6) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa.
3. (4) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas.
4. (3) 34A Aaron Marrant, Orrick, Mo.
5. (5) 51 Tim Setzer, Archie, Mo.
6. (1) 21x Travis Saurer, Elizabeth, Minn.
7. (11) 15 George Martin, Fort Smith, Ark.
8. (10) 96 Chad Lyle, Oak Grove, Mo.
9. (8) 36M Logan Martin, West Plains, Mo.
10. (9) 00 Jim Moody, Odessa, Mo.
11. (7) 1st Johnny Scott, Las Cruces, N.M.

Heat Race #3  (8 laps):
1. (2) 3B Nic Bidinger, Lawrence, Kan.
2. (4) 2s Stormy Scott, Las Cruces, N.M.
3. (6) 16 Austin Siebert, Grandview, Mo.
4. (5) 99H Trevor Hunt, Kearney, Mo.
5. (7) 85 Thomas Tillison Jr., Wellston, Okla.
6. (3) 34 Mark Schafman, Edwardsville, Kan.
7. (1) 5 Scott Crystal, Overland Park, Kan.
8. (8) 7R Ryan Restad, West Fargo, N.D.
9. (9) 11N Gene Nicholas, Lowell, Ark.
10. (10) 26 Steve Hanna, Piper, Kan.

Heat Race #4  (8 laps):
1. (2) 4r Dereck Ramirez, Woodward, Okla.
2. (4) 01 Joey Galloway, Manor, Sask., Canada.
3. (1) 20r Bryan Rowland, Woodward, Okla.
4. (7) 98 John Allen, Chanute, Kan.
5. (6) 31 Corey Dripps, Waterloo, Iowa.
6. (5) 3 Bubba Harvey, Kansas City, Kan.
7. (8) 9 Terry Bruner, Shawnee, Kan.
8. (3) 21 Lance Town, Louisburg, Kan.
9. (9) 14B Darrin Bennett, Tonganoxie, Kan.
10. (10) 92 Jim Peeler, Trimble, Mo.

“B” Main #1 (12 laps, top 8 advance):
1. (2) 99H Trevor Hunt, Kearney, Mo.
2. (1) 7j Justin Johnson, Gardner, Kan.
3. (7) 34 Mark Schafman, Edwardsville, Kan.
4. (3) 85 Thomas Tillison Jr., Wellston, Okla.
5. (11) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
6. (4) 73B Shad Badder, Bates City, Mo.
7. (8) 9 Terry Bruner, Shawnee, Kan.
8. (5) 15 George Martin, Fort Smith, Ark.
9. (9) 96 Chad Lyle, Oak Grove, Mo., GRT/Jet.
10. (6) 9 Ken Schrader, Concord, N.C., Venom/RoushYates.
11. (12) 11N Gene Nicholas, Lowell, Ark., TRE/Kelly.
12. (15) 5K Kerry Davis, Parkville, Mo., KRT/Driskell.
13. (13) 36 Jeff Conner, Panora, Iowa, Skyrocket/RoushYates.
14. (10) 7R Ryan Restad, West Fargo, N.D., Shaw/Millar.
15. (14) 26 Steve Hanna, Piper, Kan., Harris/Bon.

“B” Main #2 (10 laps, top 8 advance):
1. (2) 34A Aaron Marrant, Orrick, Mo.
2. (4) 51 Tim Setzer, Archie, Mo.
3. (5) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan.
4. (13) 00 Jim Moody, Odessa, Mo.
5. (6) 21x Travis Saurer, Elizabeth, Minn.
6. (3) 31 Corey Dripps, Waterloo, Iowa.
7. (1) 20r Bryan Rowland, Woodward, Okla.
8. (9) 26F Dan Fetters, Montour, Iowa.
9. (11) 36M Logan Martin, West Plains, Mo., GRT/SCP.
10. (8) 5 Scott Crystal, Overland Park, Kan., Skyrocket/GMPP.
11. (10) 21 Lance Town, Louisburg, Kan., Hughes/Driskell.
12. (7) 3 Bubba Harvey, Kansas City, Kan., BMS/Harvey.
13. (12) 14B Darrin Bennett, Tonganoxie, Kan., Evolution/Mullins.
14. (14) 92 Jim Peeler, Trimble, Mo., Shocker/Yancy’s.
15. (15) 1st Johnny Scott, Las Cruces, N.M., GRT/ProPower.

“A” Main (20 laps):
1. (4) 3B Nic Bidinger, Lawrence, Kan., Sidebiter/Burlington, 20.
2. (6) 2s Stormy Scott, Las Cruces, N.M., GRT/ProPower, 20.
3. (11) 19R Ryan Gustin, Marshalltown, Iowa, Hughes/Mullins, 20.
4. (2) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa, Skyrocket/ProPower, 20.
5. (8) 16 Austin Siebert, Grandview, Mo., GRT/Mullins, 20.
6. (3) 33z Zack VanderBeek, New Sharon, Iowa, LG2/ProPower, 20.
7. (1) 87 Rick Beebe, Shawnee, Kan., MBCustom/Mullins, 20.
8. (5) 4r Dereck Ramirez, Woodward, Okla., Hughes/ProPower, 20.
9. (10) 20 Rodney Sanders, Happy, Texas, MBCustom/Geddes, 20.
10. (12) 98 John Allen, Chanute, Kan., Hughes/RoushYates, 20.
11. (13) 99H Trevor Hunt, Kearney, Mo., GRT/Geddes, 20.
12. (18) 1K Tim Karrick, Basehor, Kan., Skyrocket/Millert, 20.
13. (9) 8 Mark Hoover, Maryville, Mo., Sidebiter/Niers, 20.
14. (16) 51 Tim Setzer, Archie, Mo., Hoffman/Driskell, 20.
15. (20) 00 Jim Moody, Odessa, Mo., GRT/McVey, 20.
16. (24) 31 Corey Dripps, Waterloo, Iowa, Rage/RoushYates, 20.
17. (17) 34 Mark Schafman, Edwardsville, Kan., BillsBuilt/Heeter, 20.
18. (21) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo., Hughes/Mullins, 20.
19. (28) 26F Dan Fetters, Montour, Iowa, Sidebiter/KSE, 20.
20. (27) 15 George Martin, Fort Smith, Ark., TRE/Dillard, 20.
21. (25) 9 Terry Bruner, Shawnee, Kan., Skyrocket/Millert, 20.
22. (23) 73B Shad Badder, Bates City, Mo., GRT/Kuntz, 20.
23. (26) 20r Bryan Rowland, Woodward, Okla., LG2/ProPower, 16.
24. (14) 34A Aaron Marrant, Orrick, Mo., GRT/Burlington, 15.
25. (15) 7j Justin Johnson, Gardner, Kan., GRT/Driskell, 12.
26. (19) 85 Thomas Tillison Jr., Wellston, Okla., Hughes/Geddes, 10.
27. (7) 01 Joey Galloway, Manor, SK, GRT/Tim’s, 9.
28. (22) 21x Travis Saurer, Elizabeth, Minn., Shaw/Speedwerx, 6.

Lap Leaders: Beebe 1-6, Bidinger 7-20.
Total Laps Led: Bidinger 14, Beebe 6.
Margin of Victory: 2.430 seconds.
Next Race: Thursday, Oct. 3, Lakeside Speedway, Kansas City, Kan.

Overall Points (top 6 locked into Saturday’s “A” Main):
1. 3 Kelly Shryock ... 721.0
2. 3B Nic Bidinger ... 720.5
3. 2s Stormy Scott ... 718.0
4. 16 Austin Siebert ... 695.5
5. 87 Rick Beebe ... 695.0
6. 33z Zack VanderBeek ... 670.5
7. 4R Dereck Ramirez ... 650.5
8. 19R Ryan Gustin ... 641.5
9. 20 Rodney Sanders ... 632.5
10. 99H Trevor Hunt ... 608.5
11. 8 Mark Hoover ... 585.0
12. 31 Corey Dripps ... 579.5
13. 51 Tim Setzer ... 578.0
14. 98 John Allen ... 571.5
15. 01 Joey Galloway ... 563.0
16. 7J Justin Johnson ... 542.0
17. 26F Dan Fetters ... 538.0
18. 34 Mark Schafman ... 534.0
19. 34A Aaron Marrant ... 531.0
20. 20R Bryan Rowland ... 528.0
21. 73B Shad Badder ... 513.0
22. 3 Bubba Harvey ... 504.0
23. 9 Ken Schrader ... 500.0
24. 1K Tim Karrick ... 494.5
25. 85 Thomas Tillison ... 484.0
26. 21x Travis Saurer ... 476.0
27. 9 Terry Bruner ... 470.5
28. 21 Lance Town ... 469.0
29. 90 Terry Schultz ... 463.0
30. 5 Scott Crystal ... 461.0
31. 00 Jim Moody ... 458.0
32. 15 George Martin ... 449.0
33. 36m Logan Martin ... 426.0
34. 7R Ryan Restad ... 422.0
35. 96 Chad Lyle ... 418.0
36. 11 Gene Nicholas ... 410.0
37. 1st Johnny Scott ... 403.0
38. 14B Darrin Bennett ... 400.0
39. 5K Kerry Davis ... 389.0
40. 36 Jeff Conner ... 388.5
41. 26 Steve Hanna ... 382.0
42. 92 Jim Peeler ... 379.0

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, BRODIX Cylinder Heads, Day Motor Sports, Dominator Race Products, Intercomp, KEVKO Oil Pans & Components, Nitroquest, RACEceiver, RacinDirt.com, Radical Racegear.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, Erson Cams, New Vision Graphics, Something Inked.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AERO Race Wheels, AFCO Racing Products, ASi Racewear, Beyea Custom Headers, COMP Cams, Crane Cams, Edelbrock, Eibach Springs, Fast Shafts, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Custom Harness, KSE Racing Products, Marsh Racing Wheels, PBM Performance Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Tiger Rear Ends, Wehrs Machine & Racing Products.



Latest News from the USRA

April 22, 2018
VanderBeek, Josselyn, Gillmore snag Sunday checkers in Rancho Milagro Short Track Shootout
Drivers filled the pits with energy to finish the Rancho Milagro Short Track Shootout at the Southern New Mexico Speedway on Sunday. Jason Josselyn of Tularosa pilotedread more
April 21, 2018
O'Neil, Sheen, Ray round two winners at Rancho Milagro Short Track Shootout
The great race fans of the southwest joined the Southern New Mexico Speedway for round two of the Rancho Milagro Short Track Shootout and making it a vigorous night preseread more
April 21, 2018
Sanders, Donaldson, Noll winners on Walker Dozing Night at I-35 Speedway
The Holley USRA Stock Cars provided another side-by-side battle for the lead Saturday at the I-35 Speedway in Winston, Mo. Jeff Dixon jumped out to the early lead, butread more
April 21, 2018
Ratterree tops Legit Speedway Park lid-lifter
Chris Ratterree of Nampa, Idaho, claimed the Out-Pace USRA B-Mod victory Saturday night as the Legit Speedway Park in West Plains, Mo.,, kicked off the 2018 racing seasonread more
April 21, 2018
Heydenreich prevails as Lucas Oil Speedway opens 2018 season
Opening night at Lucas Oil Speedway saw Robert Heydenreich lesd all the way in capturing the featured Out-Pace USRA B-Mod main event Saturday night. A total of 133 carread more
Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group