Setzer, Jackson top USRA action at Lucas Oil Speedway
Print this page
April 19, 2014

WHEATLAND, Mo. -- With the cameras of KY3 rolling on KY3 Night at the Races Saturday at the Lucas Oil Speedway, Tim Setzer withstood a hard-charging Jason Russell to score the win in the Pitts Homes USRA Modifieds in a near photo-finish at the AAA Finish Line.

Sedalia's Terry Schultz, the 2013 track champion, crossed the line in third while Nevada's Jon Sheets finished fourth from his sixth starting spot. Parsons, Kan., driver Travis Smith rounded out the top five.

With 33 of the best USRA B-Mods in the region in the pits on Saturday, two-time and defending track champion Kris Jackson scored the win, sending the message that he was still the man to beat here at Lucas Oil Speedway in the Tri-Lakes RV USRA B-Mods.

Columbia's Christopher Cain started second and finished second while Billings veteran Rex Merritt slipped from his pole starting spot to take third at the finish.

Logan Martin of West Plains worked his way to fourth after starting 11th while the "Wheatland Outlaw" Mike Striegal advanced to fifth after rolling off 12th on the starting grid.

Lucas Oil Speedway gets back in action next Saturday, April 26, with the first $uper $aver $pecial event of the season as four admission tickets, four hot dogs and four soft drinks are just $30 on KDKD and The Eagle Night at the Races featuring the ALPS Food Stores ULMA Late Models, Pitts Homes USRA Modifieds, Carson's Corner Napa Factory Stocks and Tri-Lakes RV USRA B-Mods.

The USRA B-Mods will be running a special 25-lap, $500-to-win main event on April 26 as the featured class of the evening courtesy of www.FindItHere.com and your local Southern Baptist churches.

Visit www.LucasOilSpeedway.com for all the details or call the track hotline at (417) 282-5984. Fans must arrive before 6:30 p.m. to take advantage of the $uper $aver $pecial package.

Race fans can go to www.LucasOilSpeedway.com to view the complete schedule for Lucas Oil Speedway's 2014 season, find detailed event information, get the latest news, and get complete ticket and campsite information.

In addition, fans can get social with Lucas Oil Speedway by following @LucasSpeedway on Twitter, clicking "Like" at www.facebook.com/LucasOilSpeedway and on www.youtube.com/LucasOilSpeedway.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
USRA Weekly Racing Series
Lucas Oil Speedway, Whedatland, Mo.
Saturday, April 19, 2014

USRA B-MODS

A-Feature: 1. Kris Jackson, Lebanon; 2. Christopher Cain, Columbia; 3. Rex Merritt, Billings; 4. Logan Martin, West Plains; 5. Mike Streigel, Wheatland; 6. Andy Bryant, Fort Scott, Kan.; 7. Tyler Lewis, Columbia; 8. Bobby Williams, Pittsburg; 9. Dustin Campbell, Nevada; 10. Derek Brown, Stoutland; 11. Jeff Douty, Butler; 12. Ryan Edde, Urbana; 13. Gary Clark, Walker; 14. Jacob Ebert, Oak Grove; 15. Cole Reed, Sheldon; 16. Jim Cihy, Warsaw; 17. John Haslock Jr., Stockton; 18. Gregg Truelove, Liberty; 19. Jayson Cruse, Greenwood; 20. Cayden Campbell, Nevada; 21. Larissa Atnip, Jasper; 22. Staphanie Frazee, Republic; 23. Buddy Thompson, Oak Grove; 24. Stephen Muilenburg, Sparta.

B-Feature: 1. Ryan Edde, Urbana; 2. Buddy Thompson, Oak Grove; 3. Gregg Truelove, Liberty; 4. John Haslock Jr., Stockton; 5. Cole Reed, Sheldon; 6. Cayden Campbell, Nevada; 7. Jayson Cruse, Greenwood; 8. Staphanie Frazee, Republic; 9. Nate Thomas, Conway; 10. Jenica Thomas, Conway; 11. Russell Niehoff, Lockwood; 12. Billy Pearce, 13. Eddie Clark, Calhoun; 14. Dale Douty III, Butler; 15. Michael Mallatt, Butler; 16. Robert Heydenreich, Bolivar; 17. Justin Pike, El Dorado Springs.

Heat #1: 1. Rex Merritt, Billings; 2. Stephen Muilenburg, Sparta; 3. Larissa Atnip, Jasper; 4. Dustin Campbell, Nevada; 5. Russell Niehoff, Lockwood; 6. Jayson Cruse, Greenwood; 7. Robert Heydenreich, Bolivar; 8. Eddie Clark, Calhoun; 9. Michael Mallatt, Butler.

Heat #2: 1. Andy Bryant, Fort Scott, Kan.; 2. Bobby Williams, Pittsburg; 3. Jeff Douty, Butler; 4. Buddy Thompson, Oak Grove; 5. Derek Brown, Stoutland; 6. Cayden Campbell, Nevada; 7. Justin Pike, El Dorado Springs; 8. Jenica Thomas, Conway.

Heat #3: 1. Kris Jackson, Lebanon; 2. Gary Clark, Walker; 3. Logan Martin, West Plains; 4. Jacob Ebert, Oak Grove; 5. Ryan Edde, Urbana; 6. Cole Reed, Sheldon; 7. John Haslock Jr., Stockton; 8. Billy Pearce.

Heat #4: 1. Christopher Cain, Columbia; 2. Tyler Lewis, Columbia; 3. Mike Streigel, Wheatland; 4. Jim Cihy, Warsaw; 5. Gregg Truelove, Liberty; 6. Staphanie Frazee, Republic; 7. Nate Thomas, Conway; 8. Dale Douty III, Butler.

USRA MODIFIEDS

A-Feature: 1. Tim Setzer, Archie; 2. Jason Russell, Henley; 3. Terry Schultz, Sedalia; 4. Jon Sheets, Nevada; 5. Travis Smith, Parsons, Kan.; 6. Jim Moody, Odessa; 7. Logan Martin, West Plains; 8. Jeff Cutshaw, Cross Timbers; 9. Jason Pursley, Hermitage; 10. Stephen Muilenburg, Sparta; 11. Nathan Vaughn, Lincoln; 12. Mickey Burrell, Fair Grove; 13. Lance Town, Louisburg, Kan.; 14. Shad Badder, Oak Grove; 15. Robbie Test, Jefferson City; 16. Justin Moon, Sedalia; 17. Christopher Moon, Sedalia; 18. Dustin Walker, Belton; 19. Terry Kirk, Urbana; 20. John Fellers, Flemington; 21. Lucas Dobbs, El Dorado Springs; 22. Clay Langley Jr., Stover; 23. Josh Poe, Drexel; 24. Chase Jones, Eldorado Springs.

B-Feature: 1. Lance Town, Louisburg, Kan.; 2. Terry Kirk, Urbana; 3. Mickey Burrell, Fair Grove; 4. Clay Langley Jr., Stover; 5. John Fellers, Flemington; 6. Christopher Moon, Sedalia; 7. Lucas Dobbs, El Dorado Springs; 8. Josh Poe, Drexel; 9. Zach Zeugin, Fair Play; 10. Craig Wood, Eldorado Springs; 11. Donnie Fellers, Wheatland; 12. Kevin Lutjen, Stover; 13. Devin Archer, Bolivar; 14. David Ralph, Raymore.

Heat #1: 1. Jason Russell, Henley; 2. Nathan Vaughn, Lincoln; 3. Terry Schultz, Sedalia; 4. Jeff Cutshaw, Cross Timbers; 5. Clay Langley Jr., Stover; 6. John Fellers, Flemington; 7. Terry Kirk, Urbana; 8. Christopher Moon, Sedalia.

Heat #2: 1. Stephen Muilenburg, Sparta; 2. Chase Jones, Eldorado Springs; 3. Shad Badder, Oak Grove; 4. Jason Pursley, Hermitage; 5. Mickey Burrell, Fair Grove; 6. Craig Wood, Eldorado Springs; 7. Kevin Lutjen, Stover; 8. Devin Archer, Bolivar.

Heat #3: 1. Travis Smith, Parsons, Kan.; 2. Jon Sheets, Nevada; 3. Jim Moody, Odessa; 4. Justin Moon, Sedalia; 5. Lance Town, Louisburg, Kan.; 6. Donnie Fellers, Wheatland; 7. David Ralph, Raymore.

Heat #4: 1. Tim Setzer, Archie; 2. Logan Martin, West Plains; 3. Robbie Test, Jefferson City; 4. Dustin Walker, Belton; 5. Zach Zeugin, Fair Play; 6. Josh Poe, Drexel; 7. Lucas Dobbs, El Dorado Springs.



Latest News from the USRA

June 18, 2018
Boone River Bayou postponed to June 26-27
Officials at the Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive have postponed this week’s Boone River Bayou Dirt Track Championships to next Tuesday and Weread more
June 17, 2018
Gulbrandson wins before rain cuts Mason City show short
With heat races for four classes and one feature race in the books, the rain that had threatened off and on all day finally made good on it’s threats and washed outread more
June 16, 2018
Saturday a night of many firsts at Southern New Mexico Speedway
We all remember our first time to the dirt track. Some were just children, tagging along with family and some were older, but whenever the first time happened, we rememberead more
June 16, 2018
Casey's Night finds Tillman, Gillmore in Springfield Raceway winners circle
The "Quick Quarter"of the Springfield Raceway presented Casey's General Stores Night on Saturday with current USRA Modified track points leader Jody Tillmanread more
June 16, 2018
Crapser captures first USRA Modified win at Deer Creek
This week the school bus races and mascot night were the featured attraction at Deer Creek Speedway. Seven schools were represented in the bus races and five school mascoread more
Contact Us
Connect

Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group