Crapser adds to trophy case, Schmitt slides home safe in USRA Holley Iron Man Series duel at Deer Creek
Print this page
May 23, 2015  |  by Jeff Nun, USRARacing.com

SPRING VALLEY, Minn.—Tom Schmitt and Cory Crapser shared the victory lane spotlight Saturday night as the USRA Holley Iron Man Series invaded the Deer Creek Speedway for the 13th Annual Minnesota Spring Challenge presented by A&A Electrical & Underground.

Crapser, who won Thursday night’s USRA B-Mod feature at the Crawford County Speedway, continued his memorable Memorial Day Weekend with a wire-to-wire win Saturday.

From the outside of the front row, the Chippewa Falls, Wis., racer never faltered and cruised to his second $600 paycheck of the week.

Polesitter Cole Denner chased Crapser for most of the race but dropped four spots on lap 16, allowing A.J. Zvorak to assume the second spot which he held to the end of the 20-lapper.

Holley Iron Man Series USRA B-Mod points leader Dakota Foster finished third with Matt Jones fourth and Eddie Schwope III completing the top five.

Denner, Ben Moudry, Chris Roney, Cole Queensland and 21st-starting David Pitz rounded out the top 10.

Two-time USRA Stock Car National Champion Tom Schmitt of Independence, Iowa, started on the pole of the USRA Stock Car main event and led every one of the 20 laps but Derek Green, whose only other Holley Iron Man Series attempt was a victory in Britt, Iowa, last year, hounded Schmitt throughout the race with Kevin Donlan hot on his heels in third.

Donlan nipped Green for second on lap 10, but Green fought back to regain the spot the next time around.

With one final shot at Schmitt, Green pulled alongside the leader in the final corner and the pair drag-raced to the flagstand with Schmitt getting their first by a mere two-tenths of a second (about three feet).

Lynn Panos, who started 12th, powered his way to a third-place finish with Kyle Falck crossing the finish line fourth and Donlan hanging on for fifth.

Mitch Hovden was sixth, Todd Reitzler finished seventh, Shay Curtin earned the eighth spot, Andy Altenburg nabbed ninth and Pete Solum was the tenth driver to reach the checkered flag.

The Memorial Day Weekend continues with the 13th Annual Stars & Stripes Shootout presented by Weis Buick GMC on Sunday at the Upper Iowa Speedway in Decorah, Iowa.

In addition to the USMTS Modifieds and Holley Iron Man Series featuring USRA Stock Cars and USRA B-Mods, Sunday’s blockbuster event will also feature USRA Hobby Stocks. Hot laps begin at 6 p.m. with racing to follow.

Tickets are $18 for adults, $5 for kids ages 6-12 and children ages 5 and under get in for free. Pit passes are $35. Race fans can pick up coupons good for $2 off adult admission at Casey’s General Stores locations in Cresco, Decorah, Ossian and Waukon. To find the location nearest you, visit www.caseys.com.

The Upper Iowa Speedway is a semi-banked quarter-mile dirt oval located 1.8 miles east of US 52 on SR 9, then 1.0 mile northwest on Montgomery St., then northeast on E. Main St. (at the Winneshiek County Fairgrounds). For more information call 563-382-0711 or visit www.upperiowaspeedway.com online.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association (USRA)
Holley Iron Man Series
13th Annual Minnesota Spring Challenge presented by A&A Electrical & Underground
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Saturday, May 23, 2015

USRA STOCK CARS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won. The top 12 drivers in passing points accumulated in the heat races were locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 69 Jake Ludeking, Decorah, Iowa.
2. (4) 22r Todd Reitzler, Grinnell, Iowa.
3. (7) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa.
4. (5) 11x Shay Curtin, Cresco, Iowa.
5. (8) 5X Luke Sathoff, Jackson, Minn.
6. (2) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
7. (6) 14m Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
8. (3) 27 Shawn Peter, Mable, Minn.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (1) 6 Danny Sacquitne, Decorah, Iowa.
2. (2) 18 Tom Schmitt, Independence, Iowa.
3. (4) 37 Pete Solum, Spring Grove, Minn.
4. (5) 52 Nathan Wood, Sigourney, Iowa.
5. (8) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
6. (3) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.
7. (7) 5b Stefan Sybesma, Sanborn, Iowa.
8. (6) 67 Chris Toot, Albert Lea, Minn.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (2) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa.
2. (1) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa.
3. (4) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa.
4. (5) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa.
5. (7) 2j Steve Jackson, Polk City, Iowa.
6. (6) 20 Andrew Kelly, Lanesboro, Minn.
7. (3) 00 Danny Cole, Lansing, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (6) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (2) 00 Andy Altenburg, Truman, Minn.
3. (5) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa.
4. (1) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.
5. (3) 10 Bryan Webb, Decorah, Iowa.
6. (7) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa.
7. (4) 38 Nick Schwebach, Caledonia, Minn.

“B” Main (12 laps, top 8 advance):
1. (1) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
2. (13) 27 Shawn Peter, Mable, Minn.
3. (3) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa.
4. (5) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa.
5. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.
6. (4) 10 Bryan Webb, Decorah, Iowa.
7. (11) 00 Danny Cole, Lansing, Iowa.
8. (12) 38 Nick Schwebach, Caledonia, Minn.
9. (8) 20 Andrew Kelly, Lanesboro, Minn., $75.
10. (6) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
11. (14) 67 Chris Toot, Albert Lea, Minn., $75.
12. (10) 5b Stefan Sybesma, Sanborn, Iowa.
13. (9) 14m Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa., $75.
14. (2) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn., $75.

Holley “A” Main (20 laps):
1. (1) 18 Tom Schmitt, Independence, Iowa, 20, $750.
2. (3) 32 Derek Green, Granada, Minn., 20, $550.
3. (12) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa, 20, $450.
4. (2) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa, 20, $375.
5. (4) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa, 20, $325.
6. (7) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa, 20, $280.
7. (6) 22r Todd Reitzler, Grinnell, Iowa, 20, $250.
8. (13) 11x Shay Curtin, Cresco, Iowa, 20, $220.
9. (9) 00 Andy Altenburg, Truman, Minn., 20, $190.
10. (11) 37 Pete Solum, Spring Grove, Minn., 20, $170.
11. (22) 10 Bryan Webb, Decorah, Iowa, 20, $150.
12. (10) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa, 20, $140.
13. (5) 69 Jake Ludeking, Decorah, Iowa, 20, $130.
14. (8) 6 Danny Sacquitne, Decorah, Iowa, 20, $125.
15. (18) 27 Shawn Peter, Mable, Minn., 20, $120.
16. (21) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa, 20, $115.
17. (19) 2j Steve Jackson, Polk City, Iowa, 20, $110.
18. (23) 00 Danny Cole, Lansing, Iowa, 20, $105.
19. (16) 5x Luke Sathoff, Jackson, Minn., 20, $100.
20. (26) 5b Stefan Sybesma, Sanborn, Iowa, 20, $100.
21. (17) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa, 20, $100.
22. (15) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa, 20, $100.
23. (25) 222 Jake Newman, Smithville, Mo., 20, $100.
24. (24) 38 Nick Schwebach, Caledonia, Minn., 17, $100.
25. (14) 52 Nathan Wood, Sigourney, Iowa, 13, $100.
26. (20) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa, 11, $100.

Lap Leader: Schmitt 1-20.
Total Laps Led: Schmitt 20.
Margin of Victory: 0.233 second.
Provisional Starters: Newman, Sybesma.
Entries: 30.
Next Race: Sunday, May 24, Upper Iowa Speedway, Decorah, Iowa.
Points Standings: Schmitt 524, Jackson 506, Staley 431, Newman 387, Sybesma 368, Hovden 349, Ludeking 343, Falck 336, Sean Foster 280, Wood 236.

USRA B-MODS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won. The top 12 drivers in passing points accumulated in the heat races were locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 85 Ben Moudry, Cottage Grove, Minn.
2. (2) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan.
3. (5) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
4. (4) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
5. (8) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
6. (3) 45 Cole Lonergan, Dexter, Minn.
7. (6) 86 Dan Tenold, Northwood, Iowa.
8. (7) 8x Josh Roney, Postville, Iowa.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
2. (3) 88 Nathan Chodur, Lake Mills, Iowa.
3. (5) 27s Jason Schlangen, Cresco, Iowa.
4. (6) 55p David Pitz, Ionia, Iowa.
5. (4) 36k Jayden Larson, Mankato, Minn.
6. (7) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
7. (1) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
8. (8) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (3) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
2. (4) 21x Erik Kanz, Winona, Minn.
3. (5) 23m Matt Jones, Waukon, Iowa.
4. (7) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa.
5. (6) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
6. (8) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
7. (2) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn.
8. (1) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
2. (6) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
3. (7) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
4. (4) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
5. (3) 1 Jon Van Minsel, Spring Grove, Minn.
6. (8) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
7. (5) 24 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
8. (1) 411 Mark Motl, Owatonna, Minn.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (1) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
2. (3) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn.
3. (2) 91 Eddie Schwope III, St. Joseph, Mo.
4. (5) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
5. (6) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
6. (7) 5 Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.
7. (4) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa.
8. (8) 86 Christian Warner, Owatonna, Minn.

“B” Main #1 (12 laps, top 6 advance):
1. (1) 27s Jason Schlangen, Cresco, Iowa.
2. (2) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa.
3. (4) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
4. (5) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
5. (3) 55p David Pitz, Ionia, Iowa.
6. (10) 86 Dan Tenold, Northwood, Iowa.
7. (9) 5 Colter Deutsch, Ellsworth, Minn., $50.
8. (13) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D., $50.
9. (11) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn., $50.
10. (6) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa, $50.
11. (12) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa, $50.
12. (14) 411 Mark Motl, Owatonna, Minn., $50.
13. (8) 95x Shaun Walski, Winona, Minn., $50.
14. (7) 1 Jon Van Minsel, Spring Grove, Minn., $50.

“B” Main #2 (12 laps, top 6 advance):
1. (3) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
2. (1) 23m Matt Jones, Waukon, Iowa.
3. (2) 91 Eddie Schwope III, St. Joseph, Mo.
4. (4) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
5. (9) 45 Cole Lonergan, Dexter, Minn.
6. (13) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
7. (11) 24 Billy Steinberg, Kasson, Minn., $50.
8. (8) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn., $50.
9. (6) 36k Jayden Larson, Mankato, Minn., $50.
10. (5) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., $50.
11. (7) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn., $50.
12. (12) 8x Josh Roney, Postville, Iowa, $50.
13. (14) 86 Christian Warner, Owatonna, Minn., $50.
14. (10) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn., $50.

Holley “A” Main (20 laps):
1. (2) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis., 20, $600.
2. (4) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn., 20, $450.
3. (11) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan., 20, $350.
4. (16) 23m Matt Jones, Waukon, Iowa, 20, $300.
5. (18) 91 Eddie Schwope III, St. Joseph, Mo., 20, $250.
6. (1) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 20, $200.
7. (7) 85 Ben Moudry, Cottage Grove, Minn., 20, $180.
8. (15) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa, 20, $160.
9. (10) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn., 20, $140.
10. (21) 55p David Pitz, Ionia, Iowa, 20, $130.
11. (20) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, 20, $120.
12. (9) 88 Nathan Chodur, Lake Mills, Iowa, 20, $110.
13. (23) 86 Dan Tenold, Northwood, Iowa, 20, $100.
14. (24) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn., 20, $90.
15. (22) 45 Cole Lonergan, Dexter, Minn., 20, $85.
16. (6) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa, 17, $80.
17. (17) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn., 15, $80.
18. (8) 21x Erik Kanz, Winona, Minn., 15, $80.
19. (13) 27s Jason Schlangen, Cresco, Iowa, 15, $80.
20. (12) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 15, $80.
21. (3) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn., 12, $80.
22. (5) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn., 12, $80.
23. (14) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 12, $80.
24. (19) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn., 11, $80.

Lap Leader: Crapser 1-20.
Total Laps Led: Crapser 20.
Margin of Victory: 1.152 seconds.
Provisional Starters: none.
Entries: 40.
Next Race: Sunday, May 24, Upper Iowa Speedway, Decorah, Iowa.
Points Standings: Foster 651, Wheeler 604, Timmerman 565, Andy Bryant 452, Randal Schiffelbein Jr. 405, Mike Striegel 401, Crapser 367, Karla Lampe 298, Christensen 271, Larson 270.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Tires, BRODIX Cylinder Heads, COMP Cams, Day Motor Sports, Intercomp, KEVKO Oil Pans & Components, MSD, Nitroquest Media, RACEceiver, RacinDirt.com, Radical Race Gear.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, ElbowsUp.com, Erson Cams, Heartland Auto Racing Show, New Vision Graphics.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing Products, ASi Racewear, Beyea Custom Headers, BSB Manufacturing, COMP Cams, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Harris Auto Racing, Hooker Custom Harness, KSE Racing Products, Marsh Racing Wheels, Mitchell Machine, PBM Performance Products, QA1 Performance Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Racing Products.

USRA PARTICIPATING TRACKS: Ark-La-Tex Speedway, Boothill Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, East Texas Speedway, El Paso Speedway Park, Fairmont Raceway, Fayette County Speedway, Hamilton County Speedway, Heartland Park Topeka, Humboldt Speedway, Huset’s Speedway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Lonestar Speedway, Lucas Oil Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Speedway, Nevada Speedway, North Central Arkansas Speedway, Randolph County Raceway, Rapid Speedway, Red River Speedway, RPM Speedway, Sioux Speedway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway.



Latest News from the USRA

April 24, 2018
Seeburg Mufflers Night brings in week two of Lakeside Speedway season
Last week, a new season at Lakeside Speedway began with Lance Town (USRA Modifieds), Brett Heeter (Holley USRA Stock Cars) and Brad Smith (Out-Pace USRA B-Mods) forever eread more
April 24, 2018
Five features for $5 on KY3 Night this Saturday at Lucas Oil Speedway
With a weather forecast of sunshine and a high of 70 degrees, all systems are go for a big Saturday of racing at Lucas Oil Speedway as the Big Adventure RV Weekly Racing read more
April 24, 2018
I-35 Speedway to host Asphalt Racers Reunion
I-35 Speedway honors our history in and around the Kansas City racing community. Part of our local racing history involved a decade plus of asphalt racing at I-70 and Lakread more
April 22, 2018
VanderBeek, Josselyn, Gillmore snag Sunday checkers in Rancho Milagro Short Track Shootout
Drivers filled the pits with energy to finish the Rancho Milagro Short Track Shootout at the Southern New Mexico Speedway on Sunday. Jason Josselyn of Tularosa pilotedread more
April 21, 2018
O'Neil, Sheen, Ray round two winners at Rancho Milagro Short Track Shootout
The great race fans of the southwest joined the Southern New Mexico Speedway for round two of the Rancho Milagro Short Track Shootout and making it a vigorous night preseread more
Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group