Striegel last man standing in Featherlite Fall Jamboree opener for USRA B-Mods
Print this page
September 24, 2015

SPRING VALLEY, Minn.—Mike Striegel was staring at a third-place finish when the white flag waved, but in the end he took home his second Holley Iron Man Series trophy of the season as the USRA B-Mods opened the 17th Annual Featherlite Fall Jamboree at the Deer Creek Speedway on Thursday.

The Wheatland, Mo., racer started the 20-lap main event from the third spot and battled to keep that spot for most of the race while track champion Cole Queensland from start to finish.

With a bold move on the final lap, Striegel was able to nip another former track champ, Jacob Bleess for the runner-up honors, but Striegel’s finishing position improved one more spot when Queensland failed post-race technical inspection.

The win was worth $600 for Striegel as Bleess settled for the second-place finish. Dan Hovden, Kyle Anderson and 17th-starting Eric Kanz finishing third, fourth and fifth, respectively.

Holley Iron Man Series points leader Dakota Foster snagged the sixth spot, Nate Whitehurst finished seventh in his first Holley Iron Man Series start, Kylie Kath claimed eighth, Dustin Kruse nabbed the ninth spot and Aaron Wiersma rounded out the top 10.

Action continues at the majestic 3/8-mile high-banked clay oval on Friday and Saturday. Thanks to support from Carroll’s corn, USRA B-Mod drivers will battle for $1,000 to win both nights as they share the spotlight with the USRA Modifieds. USRA national points are on the line both nights.

Fan may purchase tickets at the gate on race night. For fans unable to be there in person, the entire event will be broadcast live. Visit www.racindirt.com for ordering information.

The Deer Creek Speedway is a high-banked 3/8-mile clay oval which sits on 60 acres with one of America’s most popular state-of-the-art racing complexes and an adjoining campground. For track or campground info, call 507-346-2342 or email info@deercreekspeedway.com.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association (USRA)
Holley Iron Man Series
17th Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 1 of 3
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Thursday, Sept. 24, 2015

USRA B-MODS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won. The top 15 drivers in passing points accumulated in the heat races were locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Dakota Bumper Heat Race #1 (10 laps):
1. (1) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
2. (3) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan.
3. (2) 17b Matt Buddenberg, Decorah, Iowa.
4. (4) 84m Matt Madsen, Blooming Prairie, Minn.
5. (7) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
6. (10) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
7. (8) 14a Andrew Ahlers, Boltic, S.D.
8. (5) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
9. (9) 36k Jayden Larson, Mankato, Minn.
10. (11) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
11. (6) 15 Elizabeth Loberg, Menomonie, Wis.

Husqvarna Heat Race #2 (10 laps):
1. (3) 44w Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D.
2. (9) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
3. (8) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa.
4. (7) 52k Trevor Kracht, Luverne, Minn.
5. (1) 18z Greg Jensen, Albert Lea, Minn.
6. (10) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn.
7. (6) 30 Russ Quinnell, Hayfield, Minn.
8. (4) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D.
9. (5) 21w Nathan Sande, Brownsdale, Minn.
10. (2) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
DNS – 95 Matt Olson, Albert Lea, Minn.

Miner’s Outdoor & Rec Heat Race #3 (10 laps):
1. (4) 17 Mike Striegel, Wheatland, Mo.
2. (2) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
3. (9) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
4. (1) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
5. (6) X2 Chris Moore, Madison, S.D.
6. (5) 55p David Pitz, Ionia, Iowa.
7. (7) 11p Jeremy Price, Blue Springs, Mo.
8. (8) 290 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
9. (11) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
10. (10) 21x Kaled Lienhard, Cresco, Iowa.
11. (3) 88x Jimmy Broszeit, Postville, Iowa.

American Racer Heat Race #4 (10 laps):
1. (1) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
2. (5) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
3. (6) 7J Jeremy Smith, Luverne, Minn.
4. (9) 23k Erik Kanz, Winona, Minn.
5. (10) 411 Jason Born, Medford, Minn.
6. (7) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
7. (8) 15a Curt Ahlers, Flandreau, S.D.
8. (2) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn.
9. (4) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn.
10. (3) 17 Harlan Morehardt, Eyota, Minn.

Featherlite Heat Race #5 (10 laps):
1. (4) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
2. (2) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn.
3. (7) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
4. (3) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn.
5. (8) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
6. (6) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
7. (1) 1and Brady Joynt, Webb, Iowa.
8. (10) 24 Charlie Steinberg, Kasson, Minn.
9. (9) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
10. (5) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.

RacinDirt.com Heat Race #6 (10 laps):
1. (4) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
2. (6) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn.
3. (2) 23b Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa.
4. (1) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
5. (5) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
6. (7) 22p Steve Amundson, Owatonna, Minn.
7. (8) 77t Casey Trom, Zumbrota, Minn.
8. (3) 26 Abby Gierke, Villard, Minn.
9. (9) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
DNS – 7 Nick Zago, Lyle, Minn.

Carroll’s Corn “B” Main #1 (15 laps, top 5 advance):
1. (4) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn.
2. (3) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
3. (5) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
4. (2) 17b Matt Buddenberg, Decorah, Iowa.
5. (1) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn.
6. (7) 22p Steve Amundson, Owatonna, Minn.
7. (12) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn.
8. (8) 14a Andrew Ahlers, Boltic, S.D.
9. (9) 30 Russ Quinnell, Hayfield, Minn.
10. (16) 15 Elizabeth Loberg, Menomonie, Wis.
11. (6) 18z Greg Jensen, Albert Lea, Minn.
12. (10) 24 Charlie Steinberg, Kasson, Minn.
13. (11) 290 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
14. (13) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
15. (14) 17 Harlan Morehardt, Eyota, Minn.
DNS – 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.

Carroll’s Corn “B” Main #2 (15 laps, top 5 advance):
1. (1) 23k Erik Kanz, Winona, Minn.
2. (6) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
3. (4) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
4. (2) 23b Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa.
5. (14) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
6. (15) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.
7. (13) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
8. (3) 84m Matt Madsen, Blooming Prairie, Minn.
9. (10) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
10. (8) 15a Curt Ahlers, Flandreau, S.D.
11. (9) 11p Jeremy Price, Blue Springs, Mo.
12. (11) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn.
13. (5) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn.
14. (16) 95 Matt Olson, Albert Lea, Minn.
15. (12) 36k Jayden Larson, Mankato, Minn.
16. (7) 55p David Pitz, Ionia, Iowa.

Carroll’s Corn “B” Main #3 (15 laps, top 5 advance):
1. (4) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
2. (7) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
3. (2) 411 Jason Born, Medford, Minn.
4. (13) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
5. (3) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
6. (6) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
7. (9) 1and Brady Joynt, Webb, Iowa.
8. (8) 77t Casey Trom, Zumbrota, Minn.
9. (11) 26 Abby Gierke, Villard, Minn.
10. (12) 21W Nathan Sande, Brownsdale, Minn.
11. (10) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D.
12. (14) 21x Kaled Lienhard, Cresco, Iowa.
13. (5) X2 Chris Moore, Madison, S.D.
14. (1) 52k Trevor Kracht, Luverne, Minn.
DNS – 7 Nick Zago, Lyle, Minn.
DNS – 88x Jimmy Broszeit, Postville, Iowa.

Holley “A” Main (20 laps):
1. (3) 17 Mike Striegel, Wheatland, Mo., $600.
2. (4) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn., $450.
3. (7) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, $350.
4. (8) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, $300.
5. (17) 23k Erik Kanz, Winona, Minn., $250.
6. (13) 5 Dakota Foster, Gardner, Kan., $200.
7. (11) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa, $170.
8. (12) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn., $140.
9. (1) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., $120.
10. (5) 44w Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D., $110.
11. (18) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn., $100.
12. (16) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn., $90.
13. (6) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa, $80.
14. (14) 7j Jeremy Smith, Luverne, Minn., $75.
15. (19) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., $75.
16. (20) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn., $75.
17. (15) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D., $75.
18. (24) 411 Jason Born, Medford, Minn., $75.
19. (27) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn., $75.
20. (23) C3 Chad Staus, Otterville, Mo., $75.
21. (10) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, $75.
22. (29) 95x Shaun Walski, Winona, Minn., $75.
23. (30) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn., $75.
24. (26) 23b Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa, $75.
25. (22) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn., $75.
26. (28) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn., $75.
27. (25) 17b Matt Buddenberg, Decorah, Iowa, $75.
28. (9) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis., $75.
29. (21) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn., $75.
DQ – (2) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn., $75.

Lap Leader: Queensland 1-20.
Total Laps Led: Queensland 20.
Margin of Victory: 1.271 seconds.
Provisional Starters: none.
Entries: 63.
Next Race: Friday-Saturday, Sept. 25-26, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Points Standings (top 10): Foster 1554, Timmerman 1187, Andy Bryant 707, Kruse 686, Cole Denner 668, Hovden 654, Christensen 636, Dan Wheeler 604, Bumgardner 518, Ben Moudry 511.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Tires, BRODIX Cylinder Heads, COMP Cams, Day Motor Sports, Intercomp, KEVKO Oil Pans & Components, MSD, Nitroquest Media, RACEceiver, RacinDirt.com, Radical Race Gear.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, ElbowsUp.com, Erson Cams, Heartland Auto Racing Show, New Vision Graphics.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing Products, ASi Racewear, Beyea Custom Headers, BSB Manufacturing, COMP Cams, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Harris Auto Racing, Hooker Custom Harness, KSE Racing Products, Marsh Racing Wheels, Mitchell Machine, PBM Performance Products, QA1 Performance Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Racing Products.

USRA PARTICIPATING TRACKS: Ark-La-Tex Speedway, Boothill Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, East Texas Speedway, El Paso Speedway Park, Fairmont Raceway, Fayette County Speedway, Hamilton County Speedway, Heartland Park Topeka, Humboldt Speedway, Huset’s Speedway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Lonestar Speedway, Lucas Oil Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Speedway, Nevada Speedway, North Central Arkansas Speedway, Randolph County Raceway, Rapid Speedway, Red River Speedway, RPM Speedway, Sioux Speedway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway.



Latest News from the USRA

January 18, 2018
Deadline for USRA banquet tickets is Friday
The United States Racing Association will host its annual awards banquet for drivers competing in this year’s Summit USRA Weekly Racing Series on Saturday, Jan. 27,read more
January 16, 2018
Go-karts fuel Moore's winter need for speed as he gears up for 2018 Lucas Oil Speedway USRA B-Mod season
For one of the Ozarks' rising USRA B-Mod prospects, it's time to start dreaming of spring-time warmth and top-five finishes in the season ahead at Lucas Oil Speedread more
January 15, 2018
I-35 Speedway drivers meeting Jan. 20
In preparation for the start of the 2018 racing season, a driver’s meeting for I-35 Speedway competitors will be held at the Cameron Community Center located at 915read more
January 14, 2018
Strand snares finale win, Scott takes series title at Wild WEst Shootout
Dustin Strand emerged atop Sunday's 25-lap USRA Modified feature as the sixth winner in as many events by taking the finale as Las Cruces, N.M.'s Johnny Scott edgread more
January 14, 2018
I-35 Speedway remembers Bud Wilson
Families that race together stay together. We have all heard this saying, even seen it printed on T-shirts, including the Racin for Rian shirts at the I-35 Speedway. read more
Contact Us
Connect

Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group