Demmer snags Iron Man Series win Friday at Featherlite Fall Jamboree
Print this page
September 23, 2016  |  by Jeff Nun, USRARacing.com

SPRING VALLEY, Minn.—Scott Demmer grabbed a wire-to-wire win Friday as the Iron Man Series Out-Pace USRA B-Mods brought 67 warriors to night two of the 18th Annual Featherlite Fall Jamboree at the Deer Creek Speedway.

Demmer beat polesitter Andrew Bleess to the flagstand by a bumper to lead the first lap, and then held off challenges from Bleess and others for the 20-lap distance on the high-banked 3/8-mile clay oval.

While Demmer led from start to finish, the fight for the runner-up honors was hot and heavy throughout the main event.

In the end, 10th-starting Alex Williamson nipped Mike Tanner for second with Andrew Bleess underneath the three-car blanket to finish fourth.

Jerry Young outdueled Kyle Anderson for sixth, J.T. Wasmund secured the seventh spot, Dustin Kruse was eighth, Blake Arndt took ninth and Cole Queensland completed the top 10.

Demmer pocketed $1,000 for his efforts, including a $250 bonus from Carroll’s Corn.

Action continues Saturday with the Iron Man Series featuring Out-Pace USRA B-Mods once again sharing the spotlight with the USRA Modifieds co-sanctioned by the United States Modified Touring Series (USMTS).

Saturday carries a $10,000 top prize for USRA Modifieds and $1,000 to win the Out-Pace USRA B-Mod feature.

The Non-Qualifiers Race for Modifieds will dole out $2,000 to the winner prior to the championship races which will start a minimum of 30 cars three-wide. The Non-Qualifiers Race will also have 30 cars on the track.

Saturday morning will feature the first-ever Fall Jamboree Human Foosball Tournament. Sign-up begins at 9:30 a.m. and the tournament begins at 10 a.m. In addition to the tournament, the human foosball arena will be set up all weekend for fans to enjoy.

Shortly thereafter, the bragging rights for this year’s Bean Bag Tournament near the campground area begins with sign-in at 12:30 p.m. and the battle begins at 1 p.m.

For early risers with a hankering for a delicious hot breakfast, the Bear Creek Lutheran Church is back again this year serving up breakfast in the beer garden from 8-11 a.m.

For fans unable to attend in person, the entire event is being broadcast live on RacinDirt.com. Expect dozens of driver interviews, profiles, special features, instant replay and more. Visit www.racindirt.com for ordering information.

The Deer Creek Speedway is a high-banked 3/8-mile clay oval which sits on 60 acres with one of America’s most popular state-of-the-art racing complexes and an adjoining campground. For track or campground info, call 507-346-2342 or email info@deercreekspeedway.com.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association (USRA)
USRA Weekly Racing Series/Iron Man Series
18th Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 2 of 3
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Friday, Sept. 23, 2016

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat Race #1 (8 laps):
1. (2) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
2. (4) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
3. (3) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
4. (8) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
5. (11) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa.
6. (10) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
7. (7) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
8. (1) 12 Jacob Stoll, Beggs, Okla.
9. (5) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
10. (6) 21W Matt Brooks, Austin, Minn.
11. (9) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn.
12. (12) 99 Bill Engler, Hixton, Wis.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
2. (6) 20T Mike Tanner, Kansas City, Mo.
3. (3) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
4. (7) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
5. (1) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn.
6. (9) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
7. (8) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
8. (11) 11P Jeremy Price, Blue Springs, Mo.
9. (10) 86 Christian Warner, Owatonna, Minn.
10. (4) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
11. (5) 00R Chad Rosendahl, Houston, Minn.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) 18Y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
2. (4) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (5) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
4. (6) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn.
5. (11) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
6. (2) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
7. (3) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
8. (9) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn.
9. (8) 26 Abby Gierke, Villard, Minn.
10. (7) 14 Shawn Strong, Billings, Mo.
11. (10) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (3) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn.
2. (5) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
3. (7) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
4. (8) 17 Mike Striegel, Wheatland, Mo.
5. (6) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
6. (9) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa.
7. (10) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
8. (4) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
9. (2) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D.
10. (11) 5 Robert Dose, Whitmore, Texas.
11. (1) 88 Eric Condit, Austin, Minn.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 1K Parker Kessel, Waukon, Iowa.
2. (4) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
3. (5) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
4. (11) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
5. (7) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
6. (6) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
7. (3) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
8. (9) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
9. (1) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
10. (8) R63 Riley Whitworth, Humboldt, Kan.
11. (10) 54 Jett Sorenson, Rochester, Minn.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (1) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
2. (2) 50 Kaeden Cornell, Willard, Mo.
3. (3) 290 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
4. (7) 8L Lyle Sathoff, Armstrong, Iowa.
5. (4) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn.
6. (9) 12L Kaleb Lienhard, Cresco, Iowa.
7. (11) 38 Greg Eden, Harrisburg, S.D.
8. (8) 15A Curt Ahlers, Flandreau, S.D.
9. (6) 44 Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D.
10. (5) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa.
11. (10) 20J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.

“B” Main #1 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
2. (2) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa.
3. (5) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
4. (8) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
5. (7) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn.
6. (15) 14 Shawn Strong, Billings, Mo., $30.
7. (3) 8L Lyle Sathoff, Armstrong, Iowa, $30.
8. (4) 290 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn., $30.
9. (11) 12 Jacob Stoll, Beggs, Okla., $30.
10. (13) 14A Andrew Ahlers, Baltic, S.D., $30.
11. (9) 11P Jeremy Price, Blue Springs, Mo., $30.
12. (16) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn., $30.
13. (18) 99 Bill Engler, Hixton, Wis., $30.
14. (12) 86 Christian Warner, Owatonna, Minn., $30.
15. (10) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn., $30.
16. (14) 5 Robert Dose, Whitmore, Texas, $30.
17. (17) 88 Eric Condit, Austin, Minn., $30.
18. (6) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa, $30.

“B” Main #2 (12 laps, top 5 advance):
1. (5) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
2. (2) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
3. (9) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
4. (4) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn.
5. (1) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
6. (10) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn., $30.
7. (11) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D., $30.
8. (13) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, $30.
9. (16) 00R Chad Rosendahl, Houston, Minn., $30.
10. (8) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn., $30.
11. (6) 12L Kaleb Lienhard, Cresco, Iowa, $30.
12. (7) 38 Greg Eden, Harrisburg, S.D., $30.
13. (15) R63 Riley Whitworth, Humboldt, Kan., $30.
14. (17) 54 Jett Sorenson, Rochester, Minn., $30.
15. (12) 43 Zach Brom, Winona, Minn., $30.
16. (14) 21W Matt Brooks, Austin, Minn., $30.
17. (3) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn., $30.

“B” Main #3 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 17 Mike Striegel, Wheatland, Mo.
2. (7) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
3. (3) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
4. (4) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
5. (2) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
6. (14) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn., $30.
7. (11) 15A Curt Ahlers, Flandreau, S.D., $30.
8. (10) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D., $30.
9. (5) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D., $30.
10. (8) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn., $30.
11. (6) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn., $30.
12. (12) 26 Abby Gierke, Villard, Minn., $30.
13. (15) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa, $30.
14. (16) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D., $30.
15. (9) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $30.
16. (13) 44 Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D., $30.
17. (17) 20J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn., $30.

Carroll’s Corn “A” Main (20 laps):
1. (2) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., 20, $1000.
2. (10) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn., 20, $500.
3. (5) 20T Mike Tanner, Kansas City, Mo., 20, $400.
4. (1) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn., 20, $350.
5. (6) 18Y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., 20, $300.
6. (7) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 20, $250.
7. (13) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn., 20, $200.
8. (3) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., 20, $170.
9. (11) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn., 20, $130.
10. (8) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn., 20, $120.
11. (16) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa, 20, $110.
12. (17) 23K Erik Kanz, Winona, Minn., 20, $100.
13. (9) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., 20, $95.
14. (4) 1K Parker Kessel, Waukon, Iowa, 20, $90.
15. (22) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 20, $85.
16. (21) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 20, $80.
17. (18) 17 Mike Striegel, Wheatland, Mo., 20, $75.
18. (19) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa, 20, $75.
19. (29) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 20, $75.
20. (24) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn., 20, $75.
21. (25) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan., 20, $75.
22. (23) C3 Chad Staus, Otterville, Mo., Mach120, $75.
23. (27) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn., 20, $75.
24. (28) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn., 20, $75.
25. (12) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis., 20, $75.
26. (20) 95x Shaun Walski, Winona, Minn., 20, $75.
27. (14) 50 Kaeden Cornell, Willard, Mo., 20, $75.
28. (26) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn., 20, $75.
29. (15) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa, 20, $75.
30. (30) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn., 20, $75.

Lap Leader: Demmer 1-20.
Total Laps Led: Demmer 20.
Margin of Victory: 2.242 seconds.
Time of Race: 11 minutes, 56.455 seconds (2 cautions).
Provisional Starters: none.
Entries: 67.
Next Race: Saturday, Sept. 24, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Points Standings: Bryant 1490, Denner 1430, Timmerman 1251, Tanner 1158, Hovden 1086, Kruse 964, K. Anderson 828, Fecht 787, Alex Zwanziger 704, Lienhard 694.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Argo Manufacturing, COMP Cams, CP-Carrillo, Day Motor Sports, Fast Shafts, Intercomp, Kevko Oil Pans & Components, KSE Racing Products, MSD, RacerWebsite.com, RacinDirt.com, The Joie of Seating.

PARTICIPATING SPONSORS: ASi Racewear, Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, ElbowsUp.com, PBM Performance Products, YouDirt.com.

CONTINGENCY SPONSORS: AERO Race Wheels, AFCO Racing Products, Beyea Custom Headers, BSB Manufacturing, Edelbrock, Eibach Springs, Erson Cams, Forty9 Designs, Fuel Safe, Genesis Racing Shocks, Holley Performance, Hooker Custom Harness, Integra Shocks & Springs, Keyser Manufacturing, Mitchell Machine, Out-Pace Racing Products, QA1 Precision Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Race Products, World Products, Zero One Shocks & Service.

USRA MEMBER TRACKS: Aztec Speedway, Badlands Motor Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, East Texas Speedway, Fairgrounds Speedway, Fayette County Speedway, Frontier Sports Park, Humboldt Speedway, I-35 Speedway, I-49 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Legit Speedway Park, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Midway Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Speedway, North Central Arkansas Speedway, Randolph County Raceway, Rapid Speedway, Red River Speedway, RPM Speedway, Route 45 Raceway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway, Western Tech Speedway Park.



Latest News from the USRA

April 22, 2018
VanderBeek, Josselyn, Gillmore snag Sunday checkers in Rancho Milagro Short Track Shootout
Drivers filled the pits with energy to finish the Rancho Milagro Short Track Shootout at the Southern New Mexico Speedway on Sunday. Jason Josselyn of Tularosa pilotedread more
April 21, 2018
O'Neil, Sheen, Ray round two winners at Rancho Milagro Short Track Shootout
The great race fans of the southwest joined the Southern New Mexico Speedway for round two of the Rancho Milagro Short Track Shootout and making it a vigorous night preseread more
April 21, 2018
Sanders, Donaldson, Noll winners on Walker Dozing Night at I-35 Speedway
The Holley USRA Stock Cars provided another side-by-side battle for the lead Saturday at the I-35 Speedway in Winston, Mo. Jeff Dixon jumped out to the early lead, butread more
April 21, 2018
Ratterree tops Legit Speedway Park lid-lifter
Chris Ratterree of Nampa, Idaho, claimed the Out-Pace USRA B-Mod victory Saturday night as the Legit Speedway Park in West Plains, Mo.,, kicked off the 2018 racing seasonread more
April 21, 2018
Heydenreich prevails as Lucas Oil Speedway opens 2018 season
Opening night at Lucas Oil Speedway saw Robert Heydenreich lesd all the way in capturing the featured Out-Pace USRA B-Mod main event Saturday night. A total of 133 carread more
Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group