Hovden finds Deer Creek victory lane Friday at Featherlite Fall Jamboree
Print this page
September 22, 2017  |  by Jeff Nun, USRAracing.com

Dan Hovden fended off several challengers Friday night and found his way to victory lane during the Out-Pace USRA B-Mod main event on night two at the 19th Annual Featherlite Fall Jamboree.

The Decorah, Iowa, driver started on the inside of the second row but dropped in behind a three-wide battle for the lead between J.T. Wasmund, Parker Hale and Shawn Strong to open the 20-lap feature race.

Strong gained control and led the first paid of laps around the high-banked 3/8-mile clay oval before Hale took over for the next six orbits.

Hovden slowly worked his way toward the front and then slid past Hale to take command on the seventh lap. He and Hale swapped slide-jobs for a couple of laps before Hovden settled in at the front.

A few laps later, Erik Kanz reeled in Hovden and briefly passed the Iron Man Challenge points leader on lap 14, but Hovden fought back and regained the top spot for good with five laps remaining.

The win—Hovden’s first at the Deer Creek Speedway—was worth $1,500 thanks to a $500 bonus from Red Tail Tackle and boosted his chances for an Iron Man Challenge and Summit USRA Weekly Racing Series national championship two-fer.

Kanz, who started 12th, held on for the runner-up honors while Strong finished third ahead of Thursday’s winner, Jim Chisholm who came all the way from 26th on the starting grid.

Another Decorah driver, Kyle Anderson, rounded out the top five. Track champion Dustin Kruse, A.J. Zvorak, Ben Moudry, Mike Mehling and Andrew Bleess completed the top 10.

It was Hovden’s sixth Iron Man Challenge triumph of the season and 20th overall during the 2017 campaign.


Dan Hovden (inside) takes the lead from Parker Hale during the Out-Pace USRA B-Mod feature. 

The 19th Annual Featherlite Fall Jamboree wraps up Saturday an explosive finale featuring more than 150 cars dancing on the Deer Creek Speedway for more than 300 total laps of door-to-door racing action and drivers fighting for their share of nearly $150,000 in posted prize money.

Fans will witness a complete program of qualifying heat races, last-chance races and two championship features starting 30-plus cars three-wide for both the USMTS/USRA Modifieds and Out-Pace USRA B-Mods.

The winner of the Modified main event will pocket at least $11,000 while the winner on the B-Mods feature will take home a minimum of $1,700 in cash.

The top 15 in heat race passing points will be locked into the “A” Mains with the top 9 redrawing for the first nine starting positions. An additional 15 drivers will advance from the “B” Mains. The Modified finale may also include a past champion provisional, plus the annual $2,000-to-win Non-Qualifiers Race for the top 30 drivers failing to make the main event.

Saturday’s Modified “A” Main Payout: 1. $10,000, 2. $5000, 3. $4000, 4. $3300, 5. $2700, 6. $2200, 7. $2000, 8. $1700, 9. $1500, 10. $1300, 11. $1200, 12. $1100, 13. $1000, 14. $900, 15. $850, 16. $800, 17. $775, 18. $750, 19. $725, 20. $700, 21. $675, 22-30. $650.

Saturday’s Modified Non-Qualifiers Race Payout: 1. $2000, 2. $1500, 3. $1000, 4. $800, 5. $700, 6. $600, 7. $500, 8. $475, 9. $450, 10. $425, 11. $400, 12. $375, 13. $350, 16. $325, 17. $300, 18. $290, 20. $280, 21. $275, 22. $270, 23. $265, 24. $260, 25. $255, 26-30. $250; Tow $100.

Saturday’s B-Mod “A” Main Payout: 1. $1200, 2. $800, 3. $600, 4. $500, 5. $400, 6. $350, 7. $300, 8. $275, 9. $250, 10. $225, 11. $200, 12. $190, 13. $180, 14. $175, 15. $170, 16. $165, 17. $160, 18. $155, 19-30. $150; Tow $50.

Ticket prices for spectators are $30. Kids ages 12 and under are $10.

For fans unable to attend in person, all three nights of the 19th Annual Featherlite Fall Jamboree will be broadcast live at www.RacinDirt.com.

The Deer Creek Speedway is a high-banked 3/8-mile clay oval which sits on 60 acres with one of America’s most popular state-of-the-art racing complexes and an adjoining campground. The track is located 11.3 miles south of I-90 at exit 209 on on US 63 (0.7 mile north of SR 16). The physical address for mapping is 25262 US Hwy 63, Spring Valley, MN 55975. For more information, call (507) 754-6107 or check out www.deercreekspeedway.com online.

To learn more about the United States Modified Touring Series, visit www.usmts.com online or call (515) 832-7944. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usmts, follow us on Twitter at www.twitter.com/usmts and Instagram at www.instagram.com/usmts or subscribe to our YouTube channel at www.youtube.com/usmtstv. Keep up to speed with everything USMTS by joining their email list at www.usmts.com/subscribe.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like USRA Racing on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out the USRA YouTube channel at www.youtube.com/usratv. Keep up to speed with everything USRA by joining our email list at www.usraracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series/Iron Man Challenge
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
19th Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 2 of 3
Friday, Sept. 22, 2017

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won. The top 15 in heat race passing points advanced to the Summit Racing Equipment “A” Main with the top 8 redrawing for starting positions while the remainder line up heads-up by passing points.

OUT-PACE USRA B-MODS

Red Tail Tackle Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
2. (2) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa.
3. (7) 23k Erik Kanz, Winona, Minn.
4. (8) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
5. (4) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
6. (6) 88 Randy Klein, Currie, Minn.
7. (5) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn.
8. (9) 75 Dakota Foster, Gardner, Kan.
9. (3) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa.
10. (10) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa.

MOR Golf & Utility Heat Race #2 (8 laps):
1. (1) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
2. (8) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
3. (3) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
4. (2) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn.
5. (7) 24c Jim Chisholm, Osage, Iowa.
6. (9) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
7. (5) 20j Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
8. (4) 14n Nick Barger, Madison, S.D.
9. (6) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.

Meyerhofer Crane Heat Race #3 (8 laps):
1. (2) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
2. (3) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
3. (4) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
4. (6) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
5. (5) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
6. (7) 3a Taylor Ausrud, Stewartville, Minn.
7. (9) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
8. (1) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
9. (8) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.

Featherlite Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 22j Michael Hofer, Cochrane, Wis.
2. (5) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
3. (8) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
4. (7) 54 John Feirn, Chippewa Falls, Wis.
5. (4) 44 Matt Brooks, Austin, Minn.
6. (6) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn.
7. (1) B Blake Davidson, Mokane, Mo.
8. (9) 88x Jimmy Broszeit, Postville, Iowa.
9. (3) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn.

Miner’s Outdoor & Rec Heat Race #5 (8 laps):
1. (4) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
2. (1) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
3. (2) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
4. (8) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa.
5. (6) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
6. (5) 88 Tanner Williamson, Fort Frances, Ont., Canada.
7. (3) 17 Justin Murray, Owatonna, Minn.
8. (7) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D.
9. (9) 43 Nick Wagner, Osage, Iowa.

Husqvarna Heat Race #6 (8 laps):
1. (3) 14 Shawn Strong, Billings, Mo.
2. (6) 3L Drew Lawson, Stewartville, Minn.
3. (4) G12 Ryan Goergen, Stacyville, Iowa.
4. (8) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn.
5. (7) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
6. (1) 98 Nate Barger, Madison, S.D.
7. (2) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn.
8. (9) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
9. (5) 99 Bill Engler, Hixton, Wis.

American Racer Racing Tires Heat Race #7 (8 laps):
1. (2) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
2. (3) 55h A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
3. (1) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn.
4. (5) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
5. (4) 1and Brady Joynt, Webb, Iowa.
6. (8) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
7. (7) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
8. (6) 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa.
9. (9) 11p Jeremy Price, Blue Springs, Mo.

Pace Performance “B” Main #1 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
2. (2) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn.
3. (5) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn.
4. (10) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
5. (4) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn.
6. (12) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn., $25.
7. (13) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $25.
8. (17) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa, $25.
9. (11) B Blake Davidson, Mokane, Mo., $25.
10. (9) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn., $25.
11. (6) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn., $25.
12. (15) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D., $25.
13. (8) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
14. (3) 54 John Feirn, Chippewa Falls, Wis., $25.
15. (14) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D., $25.
16. (16) 43 Nick Wagner, Osage, Iowa, $25.
17. (7) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn., $25.

Real Racing Wheels “B” Main #2 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
2. (2) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
3. (4) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
4. (5) 24c Jim Chisholm, Osage, Iowa.
5. (12) 75 Dakota Foster, Gardner, Kan.
6. (3) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn., $25.
7. (6) C3 Chad Staus, Otterville, Mo., $25.
8. (8) 3a Taylor Ausrud, Stewartville, Minn., $25.
9. (9) 88 Tanner Williamson, Fort Frances, Ont., Canada, $25.
10. (10) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn., $25.
11. (13) 14n Nick Barger, Madison, S.D., $25.
12. (14) 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa, $25.
13. (15) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D., $25.
14. (16) 99 Bill Engler, Hixton, Wis., $25.
15. (11) 17 Justin Murray, Owatonna, Minn., $25.
16. (7) 44 Matt Brooks, Austin, Minn., $25.

Chevrolet Performance “B” Main #3 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa.
2. (4) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
3. (8) 88 Randy Klein, Currie, Minn.
4. (3) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
5. (5) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
6. (11) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn., $25.
7. (7) 1and Brady Joynt, Webb, Iowa, $25.
8. (13) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn., $25.
9. (9) 98 Nate Barger, Madison, S.D., $25.
10. (2) G12 Ryan Goergen, Stacyville, Iowa, $25.
11. (14) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa, $25.
12. (6) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn., $25.
13. (10) 20j Jackson Hale, Grand Meadow, Minn., $25.
14. (16) 11p Jeremy Price, Blue Springs, Mo., $25.
15. (15) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn., $25.
16. (12) 88x Jimmy Broszeit, Postville, Iowa, $25.

Summit Racing Equipment “A” Main (20 laps):
1. (3) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 20, $1500.
2. (12) 23k Erik Kanz, Winona, Minn., 20, $700.
3. (2) 14 Shawn Strong, Billings, Mo., 20, $500.
4. (26) 24c Jim Chisholm, Osage, Iowa, 20, $400.
5. (11) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 20, $350.
6. (20) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., 20, $300.
7. (16) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn., 20, $275.
8. (23) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn., 20, $250.
9. (19) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn., 20, $225.
10. (7) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn., 20, $200.
11. (30) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn., 20, $175.
12. (24) 88 Randy Klein, Currie, Minn., 20, $160.
13. (21) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa, 20, $150.
14. (29) 75 Dakota Foster, Gardner, Kan., 20, $145.
15. (10) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn., 20, $140.
16. (9) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., 20, $130.
17. (22) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn., 20, $120.
18. (5) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn., 20, $115.
19. (28) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn., 19, $110.
20. (27) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn., 16, $105.
21. (13) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., 15, $100.
22. (4) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn., 15, $100.
23. (17) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan., 13, $100.
24. (1) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., 12, $100.
25. (14) 55h A.J Hoff, Mantorville, Minn., 10, $100.
26. (18) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa, 10, $100.
27. (15) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa, 4, $100.
28. (25) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa, 4, $100.
DQ - (6) 3L Drew Lawson, Stewartville, Minn., 20, $100.
DQ - (8) 22j Michael Hofer, Cochrane, Wis., 20, $100.
DNS - 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 0, $100.

Lap Leaders: Strong 1-2, P. Hale 3-6, Hovden 7-13, Kanz 14, Hovden 15-20.
Total Laps Led: Hovden 13, P. Hale 4, Strong 2, Kanz 1.
Margin of Victory: 1.680 seconds.
Time of Race: 22 minutes, 45.144 seconds (5 cautions).
Provisional Starter: Denner.
Entries: 64.
Next Race: Saturday, Sept. 23, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Points Standings: Hovden 1440, Moudry 1335, Denner 1265, Bryant 1260, Anderson 1205, Kruse 1060, Hare 805, Brian Mahlstedt 729, Fecht 624, Jared Timmerman 607.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Argo Manufacturing, CP-Carrillo, Fast Shafts, Intercomp, KSE Racing Products, Mesilla Valley Transportation, RacerWebsite.com, RacinDirt.com, Summit Racing Equipment, The Joie of Seating.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: ASi Racewear, Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, ElbowsUp.com, YouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: Aero Race Wheels, AFCO Racing Products, Allstar Performance, Beyea Custom Headers, Day Motor Sports, Edelbrock, Forty9 Designs, Fuel Safe, Genesis Racing Shocks, Holley Performance, Integra Shocks & Springs, Keyser Manufacturing, Out-Pace Racing Products, QA1 Precision Products, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics.

USRA MEMBER TRACKS: Atchison County Raceway, Aztec Speedway, Badlands Motor Speedway, Bethany Fairgrounds Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Cresco Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Fayette County Speedway, Flint Creek Speedway, I-35 Speedway, Lake Ozark Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Legit Speedway Park, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Midway Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Missouri State Fair Speedway, Monett Speedway, Nobles County Speedway, North Central Arkansas Speedway, Rapid Speedway, RPM Speedway, Sioux Speedway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Tri-State Speedway, U.S. 36 Raceway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway, White Mountain Speedway Park, Wichita Speedway.



Latest News from the USRA

December 9, 2017
Jackson looks to regain Lucas Oil Speedway Out-Pace B-Mod championship in 2018
Three months have passed, but Kris Jackson vividly recalls the magical September week that was a highlight not only of his season but of a two-decade racing career. &qread more
December 6, 2017
Central Missouri Speedway announces additional details for 2018 special events
Central Missouri Speedway (CMS) is pleased to announce additional details for the 2018 race season special-event weekends. As previously announced, the track is set to horead more
December 6, 2017
Schrader headed to Ozarks Area Racers Hall of Fame
Ken Schrader has been driving race cars for nearly 50 years and he has no plans on slowing down soon. The St. Louis native entered 65 dirt track events in 2017, includingread more
December 4, 2017
USRA Awards Banquet tickets, hotel rooms on sale now
The United States Racing Association will host its annual awards banquet for drivers competing in this year’s Summit USRA Weekly Racing Series on Saturday, Jan. 27,read more
November 30, 2017
Merrell tabbed as voice of I-35 Speedway
Officials at the I-35 Speedway are pleased to announce the addition of Mark Merrell—a 30-plus year veteran of race broadcasting—as the track announcer in 2018read more
Contact Us
Connect

Copyright 2017 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group