Moudry hits paydirt in Featherlite Fall Jamboree finale
Print this page
September 23, 2017  |  by Jeff Nun, USRAracing.com

The biggest Out-Pace USRA B-Mod victory of Ben Moudry’s career came in the marquee event of the year Saturday as he dominated the 25-lap main event at the 19th Annual Featherlite Fall Jamboree.

Moudry, who started sixth, shot past early leader Derek Clement to lead lap six, and then stretch his lead to more than a straight-away around the Deer Creek Speedway’s high-banked 3/8-mile clay oval.

A two-car spin slowed the pace on the second lap, but it was “the big one” on the restart that brough out the red flag and produced a ten-minute delay to clear several wrecked machines from the front-stretch. No drivers were injured in the melee.

The next yellow flag wouldn’t wave until lap 22 for a spin in turn three, and Moudry was flawless on the restart to secure his fifth Iron Man Challenge victory of the 2017 campaign.

With bonuses from Red Tail Tackle, the grandchildren of Randy & Patty Eastvold and an anonymous sponsor, Moudry’s take-home pay was $3,000.

Jim Chisholm, who won Thursday’s opener. Finished second in Saturday’s main event to register his third top-five finish of the weekend.

Scott Demmer was third, track champion Dustin Kruse finished fourth and 12th-starting J.T. Wasmund earned a fifth-place paycheck. Erik Kanz, Trevor Fecht, Kylie Kath, Andy Bryant and Jimmy Broszeit completed the top ten.

Dan Hovden, who was involved in the feature’s final caution, remains the points leader in the Iron Man Challenge for the Out-Pace USRA B-Mods. Moudry moved up to second in the rankings while the series’ defending champ, Bryant, is third.

Cole Denner, Kyle Anderson, Kruse, Brandon Hare, Brian Mahlstedt, Fecht and Jared Timmerman are fourth through tenth, respectively.

Several tracks are still hosting top-notch Summit USRA Weekly Racing Series events while other big events are also on the horizon, not the least of which takes place Thursday, Friday and Saturday, Oct. 12-14, at the I-35 Speedway in Winston, Mo., for the 4th Annual Summit USRA Nationals and the next-to-last event for the Iron Man Challenge.

One week later, Oct. 20-22, the Southern New Mexico Speedway in Las Cruces, N.M., hosts the 18th Annual Rancho Milagro USRA Fall Nationals with USRA Modifieds racing for $20,000 to win.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like USRA Racing on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out the USRA YouTube channel at www.youtube.com/usratv. Keep up to speed with everything USRA by joining our email list at www.usraracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series/Iron Man Challenge
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
19th Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 3 of 3
Saturday, Sept. 23, 2017

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won. The top 15 in heat race passing points advanced to the Summit Racing Equipment “A” Main with the top 8 redrawing for starting positions while the remainder line up heads-up by passing points.

OUT-PACE USRA B-MODS

Red Tail Tackle Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
2. (2) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
3. (7) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
4. (3) 88 Tanner Williamson, Fort Frances, Ont., Canada.
5. (4) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa.
6. (5) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
7. (8) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa.
8. (9) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D.
9. (6) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn.

MOR Golf & Utility Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 75 Dakota Foster, Gardner, Kan.
2. (3) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
3. (4) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
4. (5) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
5. (9) 88 Randy Klein, Currie, Minn.
6. (7) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
7. (8) 54 John Feirn, Chippewa Falls, Wis.
8. (1) B Blake Davidson, Mokane, Mo.
9. (6) 99 Bill Engler, Hixton, Wis.

Meyerhofer Crane Heat Race #3 (8 laps):
1. (2) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
2. (1) 14n Nick Barger, Madison, S.D.
3. (4) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn.
4. (8) 3a Taylor Ausrud, Stewartville, Minn.
5. (5) 1and Brady Joynt, Webb, Iowa.
6. (7) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
7. (6) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
8. (9) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
9. (3) 17 Justin Murray, Owatonna, Minn.

Featherlite Heat Race #4 (8 laps):
1. (1) 43 Nick Wagner, Osage, Iowa.
2. (3) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa.
3. (6) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
4. (2) 22j Michael Hofer, Cochrane, Wis.
5. (4) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
6. (7) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn.
7. (5) 11p Jeremy Price, Blue Springs, Mo.
8. (8) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
9. (9) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.

Miner’s Outdoor & Rec Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 23k Erik Kanz, Winona, Minn.
2. (1) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
3. (6) 3L Drew Lawson, Stewartville, Minn.
4. (3) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
5. (8) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn.
6. (7) 88x Jimmy Broszeit, Postville, Iowa.
7. (5) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa.
8. (4) 98 Nate Barger, Madison, S.D.
9. (9) 20j Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.

Husqvarna Heat Race #6 (8 laps):
1. (3) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
2. (4) 24c Jim Chisholm, Osage, Iowa.
3. (6) 14 Shawn Strong, Billings, Mo.
4. (2) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn.
5. (5) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
6. (7) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
7. (9) 40 Larry Scott, Northfield, Minn.
8. (1) G12 Ryan Goergen, Stacyville, Iowa.
9. (8) 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa.

American Racer Racing Tires Heat Race #7 (8 laps):
1. (6) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
2. (3) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
3. (5) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
4. (1) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn.
5. (9) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
6. (4) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
7. (7) 55h A.J Hoff, Mantorville, Minn.
8. (2) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn.
9. (8) 44 Matt Brooks, Austin, Minn.

Pace Performance “B” Main #1 (12 laps, top 5 advance):
1. (2) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
2. (4) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
3. (11) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
4. (7) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
5. (9) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
6. (3) 18 Anthony Johnston, Hayfield, Minn., $50.
7. (12) 55h A.J. Hoff, Mantorville, Minn., $50.
8. (5) 22j Michael Hofer, Cochrane, Wis., $50.
9. (6) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn., $50.
10. (13) B Blake Davidson, Mokane, Mo., $50.
11. (1) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D., $50.
12. (15) 99 Bill Engler, Hixton, Wis., $50.
13. (10) 40 Larry Scott, Northfield, Minn., $50.
14. (8) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn., $50.
15. (14) G12 Ryan Goergen, Stacyville, Iowa, $50.
16. (16) 20j Jackson Hale, Grand Meadow, Minn., $50.

Real Racing Wheels “B” Main #2 (12 laps, top 5 advance):
1. (2) 3a Taylor Ausrud, Stewartville, Minn.
2. (3) 88 Randy Klein, Currie, Minn.
3. (1) 14n Nick Barger, Madison, S.D.
4. (6) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa.
5. (5) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
6. (9) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn., $50.
7. (4) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn., $50.
8. (8) A66 Mike Mehling, Grand Meadow, Minn., $50.
9. (11) 11p Jeremy Price, Blue Springs, Mo., $50.
10. (13) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
11. (14) 61t Tammy Clark, Rochester, Minn., $50.
12. (10) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, Iowa, $50.
13. (15) 17 Justin Murray, Owatonna, Minn., $50.
14. (12) 66 Darin Noyes, Sioux Falls, S.D., $50.
15. (7) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
16. (16) 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa, $50.

Chevrolet Performance “B” Main #3 (12 laps, top 5 advance):
1. (2) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
2. (3) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
3. (8) 88x Jimmy Broszeit, Postville, Iowa.
4. (1) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
5. (11) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa.
6. (10) 54 John Feirn, Chippewa Falls, Wis., $50.
7. (14) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn., $50.
8. (16) 44 Matt Brooks, Austin, Minn., $50.
9. (7) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $50.
10. (13) 98 Nate Barger, Madison, S.D., $50.
11. (9) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn., $50.
12. (5) 24 Tanner Johnston, Hayfield, Minn., $50.
13. (12) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn., $50.
14. (4) 88 Tanner Williamson, Fort Frances, Ont., Canada, $50.
15. (6) 1and Brady Joynt, Webb, Iowa, $50.
16. (15) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., $50.

Summit Racing Equipment “A” Main (25 laps):
1. (6) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn., 25, $3000.
2. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 25, $1000.
3. (2) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., 25, $800.
4. (9) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., 25, $600.
5. (12) 51w J.T. Wasmund, Pine Island, Minn., 25, $500.
6. (8) 23k Erik Kanz, Winona, Minn., 25, $350.
7. (21) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa, 25, $300.
8. (18) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn., 25, $275.
9. (7) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan., 25, $250.
10. (24) 88x Jimmy Broszeit, Postville, Iowa, 25, $225.
11. (19) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa, 25, $200.
12. (15) 14 Shawn Strong, Billings, Mo., 25, $190.
13. (20) 88 Randy Klein, Currie, Minn., 25, $180.
14. (22) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn., 25, $175.
15. (29) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn., 25, $170.
16. (13) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 25, $165.
17. (31) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 25, $160.
18. (16) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., 25, $155.
19. (5) 75 Dakota Foster, Gardner, Kan., 25, $150.
20. (25) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn., 25, $150.
21. (23) 14n Nick Barger, Madison, S.D., 25, $150.
22. (32) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 25, $150.
23. (1) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn., 23, $150.
24. (28) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn., 20, $150.
25. (27) C3 Chad Staus, Otterville, Mo., 7, $150.
26. (30) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa, 5, $150.
27. (10) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn., 4, $150.
28. (14) 3L Drew Lawson, Stewartville, Minn., 4, $150.
29. (17) 3a Taylor Ausrud, Stewartville, Minn., 4, $150.
30. (26) 41 Thor Anderson, Doon, Iowa, 4, $150.
31. (3) 43 Nick Wagner, Osage, Iowa, 4, $150.
DQ - (11) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa, 25, $500.

Lap Leaders: Clement 1-5, Moudry 6-25.
Total Laps Led: Moudry 20, Clement 5.
Margin of Victory: 1.189 seconds.
Time of Race: 23 minutes, 34.547 seconds (2 cautions, 1 red).
Provisional Starters: Denner, K. Anderson.
Entries: 63.
Next Race: Thursday-Saturday, Oct. 12-14, I-35 Speedway, Winston, Mo.
Points Standings: Hovden 1449, Moudry 1380, Bryant 1283, Denner 1265, Anderson 1207, Kruse 1147, Hare 875, Brian Mahlstedt 729, Fecht 702, Jared Timmerman 607.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Argo Manufacturing, CP-Carrillo, Fast Shafts, Intercomp, KSE Racing Products, Mesilla Valley Transportation, RacerWebsite.com, RacinDirt.com, Summit Racing Equipment, The Joie of Seating.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: ASi Racewear, Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, ElbowsUp.com, YouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: Aero Race Wheels, AFCO Racing Products, Allstar Performance, Beyea Custom Headers, Day Motor Sports, Edelbrock, Forty9 Designs, Fuel Safe, Genesis Racing Shocks, Holley Performance, Integra Shocks & Springs, Keyser Manufacturing, Out-Pace Racing Products, QA1 Precision Products, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics.

USRA MEMBER TRACKS: Atchison County Raceway, Aztec Speedway, Badlands Motor Speedway, Bethany Fairgrounds Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Cresco Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Fayette County Speedway, Flint Creek Speedway, I-35 Speedway, Lake Ozark Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Legit Speedway Park, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Midway Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Missouri State Fair Speedway, Monett Speedway, Nobles County Speedway, North Central Arkansas Speedway, Rapid Speedway, RPM Speedway, Sioux Speedway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Tri-State Speedway, U.S. 36 Raceway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway, White Mountain Speedway Park, Wichita Speedway.



Latest News from the USRA

October 20, 2017
Deadline nears for Lucas Oil Speedway awards banquet tickets
The deadline to reserve tickets for the annual celebration of Lucas Oil Speedway's season—the 2017 Championship Banquet at The Lodge at Old Kinderhook in Camdenread more
October 19, 2017
Summit USRA Weekly Racing Series national points battles heat up as end draws near
Just a handful of events remain in this year’s Summit USRA Weekly Racing Series national points battles, and titles are up for grabs in nearly every division. Inread more
October 19, 2017
U.S. 36 Raceway awards banquet moved to Nov. 18 at Cameron Community Center
In the best interest of drivers and Fans, the U.S. 36 Raceway has elected to have their own awards banquet on Saturday, Nov. 18, at the Cameron Community Center located aread more
October 18, 2017
Two nights of Out-Pace USRA B-Mods at Central Missouri Speedway Oct. 20-21
The Central Missouri Speedway roars back to life this Friday and Saturday, Oct. 20-21, for another record-setting event. Out-Pace USRA B-Mod drivers have a rare opportread more
October 18, 2017
Still more to come at I-35 Speedway
The super electrifying Summit USRA Nationals at the I-35 Speedway is behind us but we still have more to come. Three more exciting Saturdays are left in the 2017 racing sread more
Contact Us
Connect

Copyright 2017 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group