Dobmeier makes it two in a row at Huset's Speedway
Print this page
June 3, 2007

Mark Dobmeier in victory lane.
BRANDON, S.D. -- Mark Dobmeier scored his second feature win in as many weeks by sweeping both the heat and the feature races Sunday night at Huset's Speedway. In other action, Jody Rosenboom and Justin Arends each scored their second feature wins of the season in USRA Championship Sprint and USRA Hobby Stock competion.
 
= = = = = = = = = = = = = = = = =
 
OFFICIAL RESULTS
USRA Casey's General Stores Weekly Racing Series
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, June 3, 2007

USRA Outlaw Sprint Cars

Heat #1: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 5. Dusty Zomer, Brandon; 6. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 7. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 8. John Miller, Plankinton; 9. Dusty Ballenger, Harrisburg; 10. Robert Bell, Colfax, Iowa.

Heat #2: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 3. Marlon Jones, Harrisburg; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Micah Schliemann, Hartford; 6. Bill Boles, Harris, Iowa; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Joe Riedel, Harrisburg; 9. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 10. Gary Dewall, Jackson, Minn.

A Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 3. Bill Boles, Harris, Iowa; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Jake Peters, Sioux Falls; 6. Micah Schliemann, Hartford; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 9. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 10. Dusty Ballenger, Harrisburg; 11. Gregg Bakker, Sioux Falls; 12. Dusty Wasmund, Sioux Falls; 13. Robert Bell, Colfax, Iowa; 14. John Miller, Plankinton; 15. Joe Riedel, Harrisburg; 16. Dusty Zomer, Brandon; 17. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 18. Marlon Jones, Harrisburg; 19. Chuck McGillivray, Madison; 20. Gary Dewall, Jackson, Minn.

USRA Championship Sprint Cars

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Gerod Olivier, Garretson; 4. Casey Abbas, Sioux Falls; 5. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 6. Trisha Underberg, Sioux Falls; 7. Butch Hanssen, Sioux Falls; 8. Eric McGillivray, Canton.

Heat #2: 1. Johnn Cressman, Hartford; 2. Troy Vink, Tea; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Jordan Martens, Harrisburg; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Brock Dump, Sioux Falls; 7. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 8. Cory Krueger, Brandon.

A Feature: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Kevin Flowers, Hartford; 3. Cody Hansen, Nunda; 4. Butch Hanssen, Sioux Falls; 5. Brock Dump, Sioux Falls; 6. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 7. Johnn Cressman, Hartford; 8. Casey Abbas, Sioux Falls; 9. Jordan Martens, Harrisburg; 10. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 11. Eric McGillivray, Canton; 12. Cory Krueger, Brandon; 13. Troy Vink, Tea; 14. Gerod Olivier, Garretson; 15. Ryan Bickett, Ramona; 16. Trisha Underberg, Sioux Falls.

USRA Hobby Stocks

Heat #1: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 5. David Beman Jr., Sioux Falls.

Heat #2: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Brian Tronson, Sioux Falls; 4. Tony Guischer, Sioux Falls; 5. Travis Christensen, Sioux Falls; 6. Brandon Murphy, Rushmore, Minn.

Heat #3: 1. Chad Graves, Sioux Falls; 2. DJ Jones, Sioux Falls; 3. Eric Taylor, Sioux Falls; 4. Jim Ross, Sioux Falls; 5. Roy Bertrand, Wilmont, Minn.; 6. Chris Tiesler, Adrian, Minn.

Heat #4: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Doug Folkens, Sioux Falls; 3. Brock Hess, Renner; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Matt Hanson, Slayton, Minn.; 6. Klaus Deuschle, Reading, Minn.

B Feature: 1. Tony Guischer, Sioux Falls; 2. Jim Ross, Sioux Falls; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Roy Bertrand, Wilmont, Minn.; 6. Matt Hanson, Slayton, Minn.; 7. Chris Tiesler, Adrian, Minn.; 8. David Beman Jr., Sioux Falls; 9. Brandon Murphy, Rushmore, Minn.; 10. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids, Iowa; 11. Klaus Deuschle, Reading, Minn.

A Feature: 1. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Chad Graves, Sioux Falls; 4. Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. Shane Klaassen, Little Rock, Iowa; 6. Tommy Barber, Brandon; 7. Doug Folkens, Sioux Falls; 8. DJ Jones, Sioux Falls; 9. Jared Nytroe, Brandon; 10. Tony Guischer, Sioux Falls; 11. Brock Hess, Renner; 12. Brian Tronson, Sioux Falls; 13. Jim Ross, Sioux Falls; 14. Eric Taylor, Sioux Falls; 15. Travis Christensen, Sioux Falls.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group