Results from Rapid Speedway
Print this page
July 27, 2007

OFFICIAL RESULTS
USRA Casey's General Stores Weekly Racing Series
Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa
Friday, July 27, 2007

USRA CHAMPIONSHIP SPRINTS

Heat #1: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Randy Droescher, Larchwood; 4. Troy Vink, Tea, S.D.; 5. Justin Jacobsma, Hull; 6. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 7. Robert Carlson, LuVerne, Minn.

A Feature: 1. Butch Hanssen, Sioux Falls, S.D.; 2. Dusty Ballenger, Harrisburg, S.D.; 3. Justin Jacobsma, Hull; 4. Randy Droescher, Larchwood; 5. Jody Rosenboom, Rock Rapids; 6. Troy Vink, Tea, S.D.; 7. Robert Carlson, LuVerne, Minn.

USRA STOCK CARS

Heat #1: 1. Chris Huisman, Rock Rapids; 2. Jamie Tieszen, Marion, S.D.; 3. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 4. Dick Fischer, Bushnell, S.D.

Heat #2: 1. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 2. Jon DeBoer, Little Rock; 3. Ryan Korthals, Sioux Falls, S.D.; 4. Steve Eliason, Brookings, S.D.

A Feature: 1. Jamie Tieszen, Marion, S.D.; 2. Jon DeBoer, Little Rock; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Cliff Lynn, Adrian, Minn.; 5. Brad Klaassen, Adrian, Minn.; 6. Dick Fischer, Bushnell, S.D.; 7. Ryan Korthals, Sioux Falls, S.D.; 8. Steve Eliason, Brookings, S.D.

USRA B-MODS

Heat #1: 1. Mark Henry, Rock Rapids; 2. Cody Ahrendt, Inwood; 3. Chris Huisman, Rock Rapids; 4. Mark VandenTop, Rock Rapids; 5. Andy Gabrielson, LuVerne, Minn.; 6. Clinton Bruns, Little Rock; 7. Ryan Walker, Luverne, Minn.

Heat #2: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 3. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 4. Heath Warntjes, Boyden; 5. Kevin Broesder, George; 6. Kevin Joachim, Larchwood.

Heat #3: 1. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Billy Sprock, George; 4. Ryan Maxwell, Rock Valley; 5. Laura Mulder, Sioux Center; 6. Aaron Penning, Colman, S.D.

A Feature: 1. Kevin Broesder, George; 2. Mark Henry, Rock Rapids; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Billy Sprock, George; 5. Heath Warntjes, Boyden; 6. Laura Mulder, Sioux Center; 7. Tate Eining, Sioux Falls, S.D.; 8. Aaron Penning, Colman, S.D.; 9. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 10. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 11. Jeremy Klaassen, Rock Rapids; 12. Mark VandenTop, Rock Rapids; 13. Chris Huisman, Rock Rapids; 14. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 15. Ryan Maxwell, Rock Valley; 16. Cody Ahrendt, Inwood; 17. Andy Gabrielson, LuVerne, Minn.; 18. Kevin Joachim, Larchwood; 19. Clinton Bruns, Little Rock.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. Tony Guischer, Sioux Falls, S.D.; 2. Todd Penning, Dell Rapids, S.D.; 3. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 4. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 5. Josh Kelderman, Maurice.

Heat #2: 1. Justin Arends, Little Rock; 2. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 3. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 4. Randy Harlow, Sioux Center.

A Feature: 1. Chad Graves, Sioux Falls, S.D.; 2. Jared Nytroe, Brandon, S.D.; 3. Justin Arends, Little Rock; 4. Tony Guischer, Sioux Falls, S.D.; 5. Dereck VanDerBrink, Rock Rapids; 6. Randy Harlow, Sioux Center; 7. Randy VanVeldHuizen, Rock Rapids; 8. Todd Penning, Dell Rapids, S.D.; 9. Josh Kelderman, Maurice.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group