Auringer, Donlan, Bass, Stanton, Bryant claim opening night honors at Hamilton County Speedway
Print this page
April 20, 2019

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Hamilton County Speedway, Webster City, Iowa
Saturday, April 20, 2019

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
2. (3) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
3. (5) 3W Garrett Wilson, Carlisle, Iowa
4. (6) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
5. (4) 48J Jacob Murray, Hartford, Iowa
6. (1) 45H Jason Hickingbottom, Ogden, Iowa

Heat #2:
1. (4) 00J J.D. Auringer, Waterloo, Iowa
2. (6) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
3. (3) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 75 Chris Elliott, Webster City, Iowa
5. (2) 164 Brandon Leeman, Roland, Iowa
6. (1) 00 Daryl Ruter, Kanawha, Iowa

Feature:
1. (1) 00J J.D. Auringer, Waterloo, Iowa
2. (3) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
3. (2) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
4. (8) 48J Jacob Murray, Hartford, Iowa
5. (7) 3W Garrett Wilson, Carlisle, Iowa
6. (6) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
7. (9) 164 Brandon Leeman, Roland, Iowa
8. (5) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
9. (10) 45H Jason Hickingbottom, Ogden, Iowa
10. (11) 00 Daryl Ruter, Kanawha, Iowa
11. (4) 75 Chris Elliott, Webster City, Iowa
DNS – 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
2. (1) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
3. (4) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
4. (5) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa
5. (3) 10J Jake Nelson, Williston, N.D.
6. (6) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
DNS – 46 Colton Arends, Lu Verne, Iowa

Heat #2:
1. (3) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
2. (4) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
3. (5) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
4. (1) 66L Brent Lyman, Iowa Falls, Iowa
5. (6) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
6. (2) 15X Allen Govig, Madrid, Iowa
DNS – 16 Jon DeBoer, Little Rock, Iowa

Heat #3:
1. (2) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
2. (1) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
3. (5) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa
4. (3) 1G Pat Graham, Ames, Iowa
5. (4) 27D Bradley Dutton, Des Moines, Iowa
DNS – 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa

Heat #4:
1. (1) 7 Rick Todd, Des Moines, Iowa
2. (3) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
3. (5) 52 Nathan Wood, Sigourney, Iowa
4. (2) 38 Joe Schmidt, Ventura, Iowa
5. (4) 556 Terry Cornelison, Boone, Iowa
DNS – 05 Larry Knight, Des Moines, Iowa

Feature:
1. (1) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
2. (7) 34K Colby Klaassen, Little Rock, Iowa
3. (10) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
4. (16) 38 Joe Schmidt, Ventura, Iowa
5. (23) 16 Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
6. (15) 1G Pat Graham, Ames, Iowa
7. (3) 7 Rick Todd, Des Moines, Iowa
8. (14) 66L Brent Lyman, Iowa Falls, Iowa
9. (19) 27D Bradley Dutton, Des Moines, Iowa
10. (12) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
11. (9) 52 Nathan Wood, Sigourney, Iowa
12. (2) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
13. (4) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
14. (8) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
15. (17) 10J Jake Nelson, Williston, N.D.
16. (11) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
17. (13) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa
18. (21) 15 Brandon Ferguson, Lennox, S.D.
19. (22) 15X Allen Govig, Madrid, Iowa
20. (18) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
21. (20) 556 Terry Cornelison, Boone, Iowa
22. (6) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa
23. (5) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
DNS – 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa
DNS – 05 Larry Knight, Des Moines, Iowa
DNS – 46 Colton Arends, Lu Verne, Iowa

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (6) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (3) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
3. (4) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
4. (8) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
5. (7) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa
6. (2) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
7. (5) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
8. (1) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa

Heat #2:
1. (1) 7V Carter VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa
2. (7) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
3. (5) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
4. (6) 85T Brandon Toftee, Webster City, Iowa
5. (2) 22V Jarrett VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa
6. (3) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
7. (4) 98R Kendall Zuetlau, Fort Dodge, Iowa

Feature:
1. (8) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
2. (1) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
3. (10) 85T Brandon Toftee, Webster City, Iowa
4. (4) 7V Carter VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa
5. (6) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
6. (9) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
7. (3) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
8. (2) 22V Jarrett VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa
9. (14) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
10. (13) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
11. (12) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
12. (11) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
13. (5) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa
DNS – 98R Kendall Zuetlau, Fort Dodge, Iowa
DQ (7) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
2. (2) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
3. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (1) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
5. (6) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
6. (3) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
DNS – 136 Tanner Green, Hampton, Iowa

Heat #2:
1. (4) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (7) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
3. (6) 99X Josh Sliders, Emmetsburg, Iowa
4. (2) 11G Jayden Glenn, Stratford, Iowa
5. (3) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
6. (5) 10D Brian Derry, Collins, Iowa
7. (1) 78XX David Rieks, Eldora, Iowa

Heat #3:
1. (1) 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
2. (2) 11K William Klosterman, Ackley, Iowa
3. (5) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
4. (6) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
5. (7) 21W Wade Gilliland, Fort Dodge, Iowa
6. (4) 10 John Ades, Rippey, Iowa
7. (3) 52D B.J. Dahl, Calmer, Iowa

Feature:
1. (4) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (2) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
3. (3) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
4. (9) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
5. (1) 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
6. (7) 99X Josh Sliders, Emmetsburg, Iowa
7. (12) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
8. (6) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
9. (10) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
10. (16) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
11. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
12. (11) 11K William Klosterman, Ackley, Iowa
13. (15) 21W Wade Gilliland, Fort Dodge, Iowa
14. (8) 11G Jayden Glenn, Stratford, Iowa
15. (13) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
16. (19) 52D B.J. Dahl, Calmer, Iowa
17. (17) 10 John Ades, Rippey, Iowa
18. (18) 78XX David Rieks, Eldora, Iowa
19. (14) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
DNS – 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
DNS – 10D Brian Derry, Collins, Iowa

USRA TUNERS

Heat #1:
1. (2) 02 John Gill, Marshalltown, Iowa
2. (5) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
3. (3) G12 Myke Gorham, Boone, Iowa
4. (1) 79 James Peterson
5. (4) 45 John Dahlsten, Polmeroy, Iowa

Heat #2:
1. (2) 5 Oliver Monson, Clear Lake, Iowa
2. (3) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
3. (1) 3 Todd Staley, Webster City, Iowa
4. (4) 28 Dylan Ades, Rippey, Iowa

Feature:
1. (1) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
2. (5) 5 Oliver Monson, Clear Lake, Iowa
3. (2) 02 John Gill, Marshalltown, Iowa
4. (3) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
5. (7) 79 James Peterson
6. (6) G12 Myke Gorham, Boone, Iowa
7. (8) 45 John Dahlsten, Polmeroy, Iowa
8. (4) 3 Todd Staley, Webster City, Iowa
DNS – 28 Dylan Ades, Rippey, Iowa



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group