Hensel, Hofer, Skauge, Krause snare opening night victories at Mississippi Thunder Speedway
Print this page
April 26, 2019

Adam Hensel won the USRA Modified feature on Friday, April 26, at the Mississippi Thunder Speedway in Fountain City, Wis.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, April 26, 2019

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (3) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
3. (6) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
4. (5) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
5. (4) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.
6. (7) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
7. (8) 88 Brady Boland, Winona, Minn.
8. (1) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.

Heat #2:
1. (1) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (2) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
3. (7) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
4. (3) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
5. (6) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
6. (5) 22X Adam Mietzner, Racine, Minn.
7. (4) 4W Tucker Williams, Rochester, Minn.
8. (8) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.

Heat #3:
1. (1) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (5) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (3) 97 Cole Anderson, Northfield, Minn.
4. (2) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
5. (6) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
6. (7) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.
7. (4) 7W Drew Williams, Rochester, Minn.

Feature:
1. (4) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (2) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
3. (3) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
4. (9) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
5. (7) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
6. (11) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
7. (8) 97 Cole Anderson, Northfield, Minn.
8. (13) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.
9. (1) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
10. (12) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
11. (6) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
12. (10) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
13. (15) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
14. (14) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
15. (17) 22X Adam Mietzner, Racine, Minn.
16. (18) 4W Tucker Williams, Rochester, Minn.
17. (16) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
18. (20) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
19. (19) 88 Brady Boland, Winona, Minn.
20. (5) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
DNS – 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.
DNS – 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
DNS – 7W Drew Williams, Rochester, Minn.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
2. (4) 7 Steve Dwyer, Lacrosse, Wis.
3. (1) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
4. (3) 16 Jake James, Winona, Minn.
5. (6) 7 Chris Hovden, Cresco, Iowa
6. (7) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
7. (5) 88 Mike James, Winona, Minn.
8. (8) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (2) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
2. (1) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
3. (5) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
4. (6) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
5. (4) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
6. (3) 96 Jack Dunbar, Zumbrota, Minn.
7. (7) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
8. (8) 54 Jeremy Oakes, Spring Grove, Minn.

Heat #3:
1. (2) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
2. (3) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
3. (5) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
4. (1) 93 Brian Scholl, West Salem, Wis.
5. (4) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
6. (7) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
7. (6) 1 Travis Krause, Buffalo City, Wis.

Feature:
1. (5) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
2. (9) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
3. (6) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
4. (18) 88 Mike James, Winona, Minn.
5. (2) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
6. (7) 16 Jake James, Winona, Minn.
7. (4) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
8. (14) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
9. (21) 54 Jeremy Oakes, Spring Grove, Minn.
10. (11) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
11. (13) 7 Chris Hovden, Cresco, Iowa
12. (19) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
13. (3) 18S Scott Spilde, Cresco, Iowa
14. (1) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
15. (17) 96 Jack Dunbar, Zumbrota, Minn.
16. (15) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
17. (16) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
18. (12) 93 Brian Scholl, West Salem, Wis.
19. (20) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.
20. (8) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
21. (10) 7 Steve Dwyer, Lacrosse, Wis.
DNS – 1 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
DNS – 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.

USRA LATE MODELS

Heat #1:
1. (1) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
2. (6) 1 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
3. (5) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
4. (4) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
5. (3) 8 Doug Ferguson, Winona, Minn.
6. (7) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
7. (2) 97 Bob Fort, Fountain City, Wis.

Heat #2:
1. (2) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
2. (4) 24 Justin Sass, Alma, Wis.
3. (5) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
4. (1) 21 Calvin Robbins, Stoddard, Wis.
5. (6) 0 Kyle Johnson, Hixton, Wis.
6. (3) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.

Feature:
1. (8) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
2. (3) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
3. (5) 24 Justin Sass, Alma, Wis.
4. (4) 1 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
5. (1) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
6. (7) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
7. (12) 97 Bob Fort, Fountain City, Wis.
8. (2) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
9. (9) 8 Doug Ferguson, Winona, Minn.
10. (11) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
11. (10) 0 Kyle Johnson, Hixton, Wis.
12. (6) 21 Calvin Robbins, Stoddard, Wis.
DNS – 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 7 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
2. (1) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
3. (5) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
4. (3) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
5. (6) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
6. (4) 29H Joe Horgdal, Kasson, Minn.
7. (7) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
8. (8) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.

Heat #2:
1. (3) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
2. (2) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
3. (6) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
4. (7) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
5. (5) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
6. (8) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
7. (4) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
8. (1) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.

Feature:
1. (4) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
2. (3) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
3. (8) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
4. (9) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
5. (2) 7 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
6. (12) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
7. (6) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
8. (5) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
9. (15) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
10. (13) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
11. (10) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
12. (16) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
13. (14) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
14. (7) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
15. (11) 29H Joe Horgdal, Kasson, Minn.
16. (1) 49 Jake Timm, Winona, Minn.



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group