Hofer returns to Mississippi Thunder Speedway winners circle
Print this page
May 31, 2019

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, May 31, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (4) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
2. (7) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
3. (2) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
4. (6) 95 Eric Thill, Rosemount, Minn.
5. (5) 52W Easton Wasmund, Rochester, Minn.
6. (3) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
7. (1) 99 Bill Engler, Hixten, Wis.

Heat #2:
1. (3) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
2. (4) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.
3. (1) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
4. (6) 65 Rodney Hurst, Merrillan, Wis.
5. (2) 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
6. (7) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn.
7. (5) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.

Heat #3:
1. (2) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (4) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (5) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
4. (6) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
5. (3) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
6. (7) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
7. (1) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.

Feature:
1. (5) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
2. (1) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
3. (2) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
4. (4) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
5. (10) 18 Tyler Werner, Menomonie, Wis.
6. (8) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
7. (14) 28P Jimmy Patzner, Winona, Minn.
8. (16) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
9. (3) 95 Eric Thill, Rosemount, Minn.
10. (12) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
11. (13) 52W Easton Wasmund, Rochester, Minn.
12. (6) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
13. (9) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.
14. (11) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
15. (7) 65 Rodney Hurst, Merrillan, Wis.
16. (15) 20K Kyle Brown, Minnesota City, Minn.
17. (17) 99 Bill Engler, Hixten, Wis.
18. (18) 09R Dax Schwanke, Winona, Minn.
DNS – 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
DNS – 79 Nate Becker, Black River Falls, Wis.
DNS – 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn.


Shaun Walski won the Out-Pace USRA B-Mod feature.

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 16 Jake James, Winona, Minn.
2. (1) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
3. (5) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
4. (6) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
5. (4) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
6. (3) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
7. (7) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
8. (8) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.

Heat #2:
1. (5) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
2. (4) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
3. (7) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
4. (1) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
5. (3) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
6. (2) 00 Dalton Ludington, Zumbrota, Minn.
7. (8) 79 Wyatt Hanson, Galesville, Wis.
8. (6) 35 Junior Tourtellott, Galesville, Wis.

Heat #3:
1. (3) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
2. (4) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
3. (1) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
4. (2) 88 Mike James, Winona, Minn.
5. (6) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
6. (8) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
7. (7) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.
8. (5) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.

Feature:
1. (2) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
2. (6) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
3. (11) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
4. (1) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
5. (10) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
6. (4) 18 Cody Rollinger, Minnesota City, Minn.
7. (8) 19M Jay Mensink, Harmony, Minn.
8. (5) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
9. (7) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
10. (13) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
11. (12) 16 Jake James, Winona, Minn.
12. (19) 93 Brian Scholl, French Island, Wis.
13. (9) 60 Carl Gerke, Holmen, Wis.
14. (14) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
15. (16) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
16. (18) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.
17. (20) 12 Hunter Johnson, Elba, Minn.
18. (15) 11 Levi Sand, Caledonia, Minn.
19. (17) 44 Shawn Krousey, Minnesota City, Minn.
20. (3) 88 Mike James, Winona, Minn.
DNS – 00 Dalton Ludington, Zumbrota, Minn.
DNS – 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
DNS – Wyatt Hanson, Galesville, Wis.
DNS – Junior Tourtellott, Galesville, Wis.


Steve Dwyer won the Cook Racing Supplies USRA Hobby Stock feature.

USRA LATE MODELS

Heat #1:
1. (4) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
2. (2) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
3. (1) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
4. (3) 24 Justin Sass, Alma, Wis.
5. (6) 11B Michael Bruggeman, Gem Lake, Minn.
6. (5) 21 Calvin Robbins, Stoddard, Wis.
7. (7) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.

Heat #2:
1. (3) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
2. (2) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (1) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
4. (6) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
5. (4) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
6. (5) 8 Douglas Ferguson, Winona, Minn.

Heat #3:
1. (6) 33X Dan Gullikson, Roberts, Wis.
2. (3) 97X Bob Fort, Fountain City`, Wis.
3. (1) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.
4. (4) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
5. (5) 52W Nate Wasmund, Rochester, Minn.
6. (2) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.

Feature:
1. (12) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
2. (3) 47 Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (8) 33X Dan Gullikson, Roberts, Wis.
4. (10) 01 Shaun Mann, Buffalo City, Wis.
5. (9) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
6. (6) 24 Justin Sass, Alma, Wis.
7. (2) 65 Lucas Peterson, Grand Meadow, Minn.
8. (1) 28M Sam Mars, Menomonie, Wis.
9. (4) 88 Troy Langowski, Winona, Minn.
10. (7) 13 Ryan Konkel, Winona, Minn.
11. (13) 11B Michael Bruggeman, Gem Lake, Minn.
12. (11) 97X Bob Fort, Fountain City`, Wis.
13. (14) 97 Miranda Carlson, Afton, Minn.
14. (19) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
15. (5) 71B Barry Johnson, Nelson, Wis.
16. (15) 52W Nate Wasmund, Rochester, Minn.
17. (17) 8 Douglas Ferguson, Winona, Minn.
18. (18) 33 Derek Sutton, Fountain City, Wis.
19. (16) 21 Calvin Robbins, Stoddard, Wis.


Lance Hofer won the USRA Late Model feature.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
2. (3) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
3. (7) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
4. (2) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
5. (5) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
6. (6) 42 Paul Niznik, Medford, Wis.
7. (4) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
8. (8) 77 Tom Brink, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (7) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
2. (1) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
3. (2) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
5. (6) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
6. (3) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
7. (4) 00X Robby Bunkelman, Abbotsford, Wis.

Heat #3:
1. (1) 22T Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
2. (2) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
3. (4) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
4. (6) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
5. (3) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
6. (5) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
7. (7) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.

Feature:
1. (1) 22T Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
2. (10) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
3. (15) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
4. (6) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
5. (4) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.
6. (9) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
7. (2) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
8. (18) 44 Adam Hensel, Baldwin, Wis.
9. (5) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
10. (11) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
11. (7) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
12. (14) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
13. (16) 42 Paul Niznik, Medford, Wis.
14. (12) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
15. (20) 00X Robby Bunkelman, Abbotsford, Wis.
16. (3) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
17. (19) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
18. (13) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
19. (21) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
20. (17) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
21. (22) 77 Tom Brink, Winona, Minn.
22. (8) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.


Michael Truscott won the USRA Modified feature.



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group