Smith tops tough TOMS field in Ardmore
Print this page
June 1, 2019

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Touring Outlaw Modified Series (TOMS)
Southern Oklahoma Speedway, Ardmore, Okla.
Saturday, June 1, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (5) 14T Triston Dycus, Waxahachie, Texas
2. (1) 1S Stanley Reed, Oklahoma City, Okla.
3. (2) 34 Mickey Lassiter, Piedmont, Okla.
4. (4) 55H Buddy Honaker, Davis, Okla.
5. (8) 2G Kenny Gaddis, Diana, Texas
6. (7) 14X Josh Landers, Princeton, Texas
7. (6) 1J James Reed, Oklahoma City, Okla.
8. (3) 11 Lance Plant, Kaufman, Texas

Heat #2:
1. (2) 01 Colby Smith, Greenville, Texas
2. (4) 32 Mitchell Clement, Bonham, Texas
3. (3) 56 Troy Taylor, Midlothian, Texas
4. (5) 15W Kale Westover, Blair, Okla.
5. (6) 9 Cole Traugott, Woodward, Okla.
6. (1) 14 Travis Bragg, Duncan, Okla.
7. (7) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
8. (8) 15 Chris Carroll, Spring Branch, Texas

Heat #3:
1. (2) 5T Jeff Taylor, Cave City, Ark.
2. (3) 7 Sean Gaddis, Diana, Texas
3. (1) 27 Mark Carrell, Redmond, Ore.
4. (6) 4 Bo Day, Greenville, Texas
5. (5) 10G Mike Goodson, Overbrook, Okla.
6. (4) 95 Shawn Johnson, Marlow, Okla.
7. (7) 430 Chase Jupe, Waco, Texas

Heat #4:
1. (2) 11X Wesley Veal, Princeton, Texas
2. (4) 12T Tyler Townsend, Diana, Texas
3. (1) 37 Jeffrey Abbey, Comanche, Texas
4. (3) 51 Nicholas Littlejohn, Azle, Texas
5. (5) 24B Chris Bragg, Springtown, Texas
6. (7) 135L Christopher Luttmer, St. Jo, Texas
7. (6) T13 Tyler Chambers, Welling, Okla.
DNS – 3C Charlie Smith, Forney, Texas

B Feature #1:
1. (2) 2G Kenny Gaddis, Diana, Texas
2. (1) 4 Bo Day, Greenville, Texas
3. (4) 14X Josh Landers, Princeton, Texas
4. (5) 14 Travis Bragg, Duncan, Okla.
5. (8) 15 Chris Carroll, Spring Branch, Texas
6. (7) T13 Tyler Chambers, Welling, Okla.
7. (3) 51 Nicholas Littlejohn, Azle, Texas
8. (6) 1J James Reed, Oklahoma City, Okla.
DNS – 10G Mike Goodson, Overbrook, Okla.

B Feature #2:
1. (2) 55H Buddy Honaker, Davis, Okla.
2. (1) 15W Kale Westover, Blair, Okla.
3. (3) 9 Cole Traugott, Woodward, Okla.
4. (4) 24B Chris Bragg, Springtown, Texas
5. (7) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
6. (5) 135L Christopher Luttmer, St. Jo, Texas
7. (9) 430 Chase Jupe, Waco, Texas
8. (10) 3C Charlie Smith, Forney, Texas
9. (6) 95 Shawn Johnson, Marlow, Okla.
10. (8) 11 Lance Plant, Kaufman, Texas

A Feature:
1. (1) 01 Colby Smith, Greenville, Texas
2. (2) 32 Mitchell Clement, Bonham, Texas
3. (4) 7 Sean Gaddis, Diana, Texas
4. (3) 5T Jeff Taylor, Cave City, Ark.
5. (7) 14T Triston Dycus, Waxahachie, Texas
6. (13) 2G Kenny Gaddis, Diana, Texas
7. (8) 12T Tyler Townsend, Diana, Texas
8. (10) 56 Troy Taylor, Midlothian, Texas
9. (15) 4 Bo Day, Greenville, Texas
10. (6) 11X Wesley Veal, Princeton, Texas
11. (16) 15W Kale Westover, Blair, Okla.
12. (12) 37 Jeffrey Abbey, Comanche, Texas
13. (21) 3C Charlie Smith, Forney, Texas
14. (11) 27 Mark Carrell, Redmond, Ore.
15. (14) 55H Buddy Honaker, Davis, Okla.
16. (20) 24B Chris Bragg, Springtown, Texas
17. (17) 14X Josh Landers, Princeton, Texas
18. (22) 10G Mike Goodson, Overbrook, Okla.
19. (19) 14 Travis Bragg, Duncan, Okla.
20. (9) 34 Mickey Lassiter, Piedmont, Okla.
21. (23) 15 Chris Carroll, Spring Branch, Texas
22. (24) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
23. (5) 1S Stanley Reed, Oklahoma City, Okla.
24. (18) 9 Cole Traugott, Woodward, Okla.



Contact Us
Connect

© Copyright 2019 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group