Dobmeier, Jacobsma, Huisman, Taylor win at Huset's Speedway
Print this page
August 31, 2008  |  by Todd Hoffman

BRANDON, S.D. - Mark Dobmeier scored his eighth USRA Outlaw Sprint Car feature win of the season Sunday night at Huset's Speedway.

Dobmeier now leads the nation in sprint car feature wins with 21.

Justin Jacobsma narrowly edged Robby Wolfgang and Jody Rosenboom to score his second USRA Championship Sprint triumph of the year while Chris Huisman and Shawn Taylor recorded USRA Karl Chevrolet B-Mod USRA Hobby Stock wins, respectively.

In the USRA Karl Chvrolet B-Mod special event, it was Brock Hess taking honors.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
Casey's General Stores Weekly Racing Series
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, Aug. 31, 2008

USRA OUTLAW SPRINT CARS

Qualifications: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.041 seconds; 2. Jake Peters, Sioux Falls, 11.075; 3. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 11.194; 4. Chad Meyer, Harrisburg, 11.220; 5. Justin Zimmerman, Columbia, Mo., 11.311; 6. Johnn Cressman, Hartford, 11.324; 7. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.379; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.524; 9. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa, 11.530; 10. Wade Nygaard, Fargo, ND, 11.538; 11. John Lambertz, Sioux Falls, 11.575; 12. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.668; 13. Justin Henderson, Sioux Falls, 11.750; 14. Casey Abbas, Sioux Falls, 11.830; 15. Marlon Jones, Harrisburg, 11.857; 16. Chuck McGillivray, Madison, 11.973; 17. Dusty Ballenger, Harrisburg, 12.020; 18. Mitch Runge, Sioux Falls, no time.

Heat #1: 1. John Lambertz, Sioux Falls; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 4. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 6. Justin Zimmerman, Columbia, Mo.; 7. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 8. Dusty Ballenger, Harrisburg; 9. Robert Bell, Colfax, Iowa; 10. Marlon Jones, Harrisburg.

Heat #2: 1. Wade Nygaard, Fargo, ND; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Chad Meyer, Harrisburg; 7. Mitch Runge, Sioux Falls; 8. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 9. Johnn Cressman, Hartford.

Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Justin Henderson, Sioux Falls; 4. Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 5. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls; 7. Chad Meyer, Harrisburg; 8. Dusty Ballenger, Harrisburg; 9. Chuck McGillivray, Madison; 10. Johnn Cressman, Hartford; 11. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 12. Casey Abbas, Sioux Falls; 13. John Lambertz, Sioux Falls; 14. Wade Nygaard, Fargo, ND; 15. Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 16. Justin Zimmerman, Columbia, Mo.; 17. Mitch Runge, Sioux Falls; 18. Robert Bell, Colfax, Iowa; 19. Marlon Jones, Harrisburg.

USRA CHAMPIONSHIP SPRINTS

Heat #1: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 3. Troy Vink, Tea; 4. Gerod Olivier, Garretson; 5. Don Bickett, Ramona.

Heat #2: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Cody Hansen, Nunda; 3. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 4. Lee Goos Jr., Hartford; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. John Lambertz, Sioux Falls.

Feature: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 3. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. Lee Goos Jr., Hartford; 6. Cody Hansen, Nunda; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Casey Abbas, Sioux Falls; 9. Gerod Olivier, Garretson; 10. John Lambertz, Sioux Falls; 11. Justin Glaser, Sioux Falls; 12. Trisha Underberg, Sioux Falls; 13. Jacob Ossenfort, Rapid City; 14. Eric McGillivray, Canton; 15. Don Bickett, Ramona; 16. Brent Vonk, Sioux Falls; 17. Troy Vink, Tea; 18. Tyler Nelson, Madison; 19. Brock Dump, Sioux Falls.

USRA KARL CHEVROLET B-MODS

Heat #1: 1. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 2. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 3. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 6. Kevin McCarthy, Naper, Neb.

Heat #2: 1. Jared Nytroe, Brandon; 2. Brock Hess, Renner; 3. Kyle Nordquist, Beresford; 4. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 5. Paul VanVooren, Sioux Falls; 6. Aaron Penning, Dell Rapids.

Heat #3: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Ben VanVooren, Sioux Falls; 3. Keegan Nordquist, Beresford; 4. Darin Roepke, LeMars, Iowa; 5. Chris Weatherton, Beresford; 6. Nick VanBelle, Luverne, Minn.

Feature: 1. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 2. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 3. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 4. Ben VanVooren, Sioux Falls; 5. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 6. Keegan Nordquist, Beresford; 7. Brock Hess, Renner; 8. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 9. Kyle Nordquist, Beresford; 10. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 11. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 12. Chris Weatherton, Beresford; 13. Jared Nytroe, Brandon; 14. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 15. Darin Roepke, LeMars, Iowa; 16. Kevin McCarthy, Naper, Neb.; 17. Aaron Penning, Dell Rapids; 18. Paul VanVooren, Sioux Falls.

Special Event: 1. Brock Hess, Renner.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Skyler White, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Travis Christensen, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Jim Ross, Sioux Falls; 4. Todd Penning, Dell Rapids; 5. Corey Kremer, Sioux Falls; 6. Tommy Barber, Brandon; 7. Thomas Charles, Winfred.

Feature: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Denny Lottman, Canton; 4. Craig Hanisch, Sioux Falls; 5. Tommy Barber, Brandon; 6. Todd Penning, Dell Rapids; 7. Corey Kremer, Sioux Falls; 8. Chad Kuhnert, Valley Springs; 9. Brandon Ferguson, Lennox; 10. Travis Christensen, Sioux Falls; 11. Doug Folkens, Sioux Falls; 12. Skyler White, Sioux Falls; 13. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 14. Jim Ross, Sioux Falls; 15. Thomas Charles, Winfred.



Latest News from the USRA

June 17, 2018
Gulbrandson wins before rain cuts Mason City show short
With heat races for four classes and one feature race in the books, the rain that had threatened off and on all day finally made good on it’s threats and washed outread more
June 16, 2018
Saturday a night of many firsts at Southern New Mexico Speedway
We all remember our first time to the dirt track. Some were just children, tagging along with family and some were older, but whenever the first time happened, we rememberead more
June 16, 2018
Casey's Night finds Tillman, Gillmore in Springfield Raceway winners circle
The "Quick Quarter"of the Springfield Raceway presented Casey's General Stores Night on Saturday with current USRA Modified track points leader Jody Tillmanread more
June 16, 2018
Crapser captures first USRA Modified win at Deer Creek
This week the school bus races and mascot night were the featured attraction at Deer Creek Speedway. Seven schools were represented in the bus races and five school mascoread more
June 16, 2018
Nobles County Speedway wins to Lund, Christensen, Luinenburg, Coopman
Saturday night at the Nobles County Speedway, passing was a challenge in the Holley USRA Stock Car feature as the leaders hugged the bottom of the track. Spenser Kalass uread more
Contact Us
Connect

Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group