Peters tops Outlaw Sprint action at Huset's Speedway
Print this page
May 24, 2009  |  by Todd Hoffman

BRANDON, S.D. - Jake Peters made a late-race move around Gregg Bakker to capture his first win of the season Sunday in Huset's Speedway USRA Outlaw Sprint Car action.

Casey Abass survived a crash-filled race in winning the 360 USRA Championship Sprint Car event while Troy Schruers, Jared Nytroe and Craig Hanisch each scored wins in USRA Next Generation Sprint Cars, USRA Karl Chevrolet B-Mods and USRA Hobby Stocks, respectfully.

The South Dakota Cattleman's Auxiliary presents the 4th Annual "Beef Night" at Huset's Speedway on Monday. For the second straight year they are bringing the 410 Outlaw Sprints to the Memorial Day show. They have a great promotion for the fans; come to the races on Sunday of Memorial Day Weekend and purchase a Beef Bucks certificate for the price of $10 and you get a FREE race ticket for Beef Night. That's right ... for $10 you get $10 worth of beef in the form of a certificate that you can redeem anywhere in the U.S. that sells beef, including restaurants, plus you get a FREE $12 race ticket for the Beef Night 410 Outlaw Sprint Showdown on May 25. In addition to all of that you also get registered for several drawings for prizes such as $100 Beef Cards and much more. Support the beef industry. They are "Beefing Up The Races" Monday May 25, 2009 at Huset's Speedway. For more info go to www.beefbucks.org.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
American Racer USRA Weekly Racing Series
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, May 24, 2009

USRA OUTLAW SPRINT CARS

Heat #1: 1. 15 Joe Riedel, Ramona; 2. 23W Scott Winters, Butterfield, Minn.; 3. 40 Clint Garner, Sioux Falls; 4. 16 Jake Peters, Sioux Falls; 5. 4 Chad Meyer, Harrisburg; 6. 12 Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 7. 33 Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 8. 24 Terry McCarl, Altoona, Iowa; 9. 50 Ryan Flaten, Grand Forks, N.D.

Heat #2: 1. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls; 2. 71R Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 3. 13 Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 4. 6 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. 11 Nick Shirek, Grand Forks, N.D.; 6. 17M Todd Mickelson, Minot, N.D.; 7. 18W Ryan Wilson, Suprior, WI; 8. 12L John Lambertz, Sioux Falls.

Heat #3: 1. 55 Kerry Madsen, Knoxville, Iowa; 2. 1K Chris Shirek, Thompson, ND; 3. 10TR Bob Martin, East Grand, Minn.; 4. 1 Troy Meyer, Worthing; 5. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls; 6. 56 Johnn Cressman, Hartford; 7. 101 Chuck McGillivray, Madison; 8. 35 Brenden Wilde, Thief River, Minn.

A Feature: 1. 16 Jake Peters, Sioux Falls; 2. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. 23W Scott Winters, Butterfield, Minn.; 4. 6 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. 71R Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 6. 4 Chad Meyer, Harrisburg; 7. 13 Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 8. 10TR Bob Martin, East Grand, Minn.; 9. 1K Chris Shirek, Thompson, N.D.; 10. 56 Johnn Cressman, Hartford; 11. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls; 12. 11 Nick Shirek, Grand Forks, N.D.; 13. 15 Joe Riedel, Ramona; 14. 17M Todd Mickelson, Minot, N.D.; 15. 18W Ryan Wilson, Suprior, Wis.; 16. 35 Brenden Wilde, Thief River, Minn.; 17. 12 Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 18. 33 Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 19. 40 Clint Garner, Sioux Falls; 20. 24 Terry McCarl, Altoona, Iowa; 21. 101 Chuck McGillivray, Madison; 22. 55 Kerry Madsen, Knoxville, Iowa; 23. 1 Troy Meyer, Worthing; 24. 12L John Lambertz, Sioux Falls; 25. 50 Ryan Flaten, Grand Forks, N.D.

USRA CHAMPIONSHIP SPRINT CARS

Heat #1: 1. 17V Casey Abbas, Sioux Falls; 2. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls; 3. 1 Justin Glaser, Sioux Falls; 4. 2D Dusty Ballenger, Harrisburg; 5. 99 Jacob Ossenfort, Rapid City; 6. 27 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 7. 8 Lane Brenden, Mitchell.

Heat #2: 1. 4 Cody Hansen, Nunda; 2. 17B Ryan Bickett, Ramona; 3. 21 Dustin Beenkin, Sheldon, Iowa; 4. 24 Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 5. 9K Cory Kruger, Brandon; 6. 1Z Justin Zitterich, Sioux Falls; 7. 76 Dustin Evink, Colton.

Heat #3: 1. 42 Kevin Flowers, Hartford; 2. 5 Eric Lutz, Sioux Falls; 3. 15 Johnn Cressman, Hartford; 4. 3J Jeremiah Jordahl, Madison; 5. 11 Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. 7X Danny Lee, Sioux Falls; 7. 12 Brock Dump, Lennox.

B Feature: 1. 12 Brock Dump, Lennox; 2. 27 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. 7X Danny Lee, Sioux Falls; 4. 8 Lane Brenden, Mitchell; 5. 1Z Justin Zitterich, Sioux Falls; 6. 76 Dustin Evink, Colton.

A Feature: 1. 17V Casey Abbas, Sioux Falls; 2. 27 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. 17B Ryan Bickett, Ramona; 4. 15 Johnn Cressman, Hartford; 5. 4 Cody Hansen, Nunda; 6. 24 Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 7. 42 Kevin Flowers, Hartford; 8. 2D Dusty Ballenger, Harrisburg; 9. 1 Justin Glaser, Sioux Falls; 10. 9K Cory Kruger, Brandon; 11. 11 Trisha Underberg, Sioux Falls; 12. 3J Jeremiah Jordahl, Madison; 13. 12 Brock Dump, Lennox; 14. 5 Eric Lutz, Sioux Falls; 15. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls; 16. 7X Danny Lee, Sioux Falls; 17. 99 Jacob Ossenfort, Rapid City; 18. 21 Dustin Beenkin, Sheldon, Iowa.

USRA NEXT GENERATION SPRINT CARS

Heat: 1. 12 Troy Schreurs, Baltic; 2. 1 Dean Brown, Sanborn, Minn.; 3. 2X Gerod Olivier, Valley Springs; 4. 75 Tommy Barber, Brandon; 5. Z83 Zeb Larsen, Viborg.

A Feature: 1. 12 Troy Schreurs, Baltic; 2. 75 Tommy Barber, Brandon; 3. 2X Gerod Olivier, Valley Springs; 4. 1 Dean Brown, Sanborn, Minn.; 5. Z83 Zeb Larsen, Viborg.

USRA KARL CHEVROLET B-MODS

Heat #1: 1. 33G Dave Kennedy, Sioux Falls; 2. 76 Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 3. 49 Mike Gallagher, Sioux Falls; 4. 22 Ben Van Vooren Sioux Falls; 5. 9D Darren Wendt, Sioux Falls; 6. 16 Brock Hess, Renner; 7. 17 Dustin Kruse, Brandon; 8. 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.

Heat #2: 1. 5N Jared Nytroe, Brandon; 2. 06W Ryan Walker, Luverne, Minn.; 3. 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. 70 Nick Van Belle Luverne, Minn.; 5. 88W Tom Walker, Luverne, Minn.; 6. 14 Scott Hinricher, Flandreau; 7. 60 Steve Pruner, Parkston; 8. 5 Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.

A Feature: 1. 5N Jared Nytroe, Brandon; 2. 88W Tom Walker, Luverne, Minn.; 3. 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. 5 Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 5. 76 Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 6. 14 Scott Hinricher, Flandreau; 7. 22 Ben Van Vooren Sioux Falls; 8. 06W Ryan Walker, Luverne, Minn.; 9. 16 Brock Hess, Renner; 10. 60 Steve Pruner, Parkston; 11. 17 Dustin Kruse, Brandon; 12. 49 Mike Gallagher, Sioux Falls; 13. 33G Dave Kennedy, Sioux Falls; 14. 70 Nick Van Belle Luverne, Minn.; 15. 9D Darren Wendt, Sioux Falls; 16. 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. 91 Craig Hanisch, Sioux Falls; 2. 17J Jason Bradley, Sioux Falls; 3. 72 Tim Ferguson, Lennox; 4. 14 Jim Ross, Sioux Falls; 5. 7M Mike Powell, Canton; 6. 31W Skyler White.

Heat #2: 1. 2H Denny Lottman, Canton; 2. 44 Chad Kuhnert, Valley Springs; 3. 80 Doug Folkens, Sioux Falls; 4. 71 Shawn Taylor, Sioux Falls; 5. 41M Marty Grilley, Sioux Falls; 6. 5 Brandon Ferguson, Lennox.

Heat #3: 1. 75 Tommy Barber, Brandon; 2. 20 Travis Christensen, Sioux Falls; 3. 19 Craig Halverson, Sioux Falls; 4. 33K Jim Klutman, Sioux Falls; 5. 7K Kerry Fink, Luverne, Minn.

A Feature: 1. 91 Craig Hanisch, Sioux Falls; 2. 2H Denny Lottman, Canton; 3. 71 Shawn Taylor, Sioux Falls; 4. 44 Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. 75 Tommy Barber, Brandon; 6. 17J Jason Bradley, Sioux Falls; 7. 5 Brandon Ferguson, Lennox; 8. 19 Craig Halverson, Sioux Falls; 9. 7M Mike Powell, Canton; 10. 33K Jim Klutman, Sioux Falls; 11. 20 Travis Christensen, Sioux Falls; 12. 41M Marty Grilley, Sioux Falls; 13. 80 Doug Folkens, Sioux Falls; 14. 72 Tim Ferguson, Lennox; 15. 31W Skyler White; 16. 7K Kerry Fink, Luverne, Minn.; 17. 14 Jim Ross, Sioux Falls.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group