Huset's Speedway Hall of Fame Night winners include Dobmeier, Rosenboom, Olivier, Deutsch, Taylor
Print this page
August 23, 2009  |  by Todd Hoffman

BRANDON, S.D. - Mark Dobmeier, Jody Rosenboom and Gerod Olivier scored wins Sunday night at Huset's Speedway in USRA Outlaw Sprint Cars, Championship Sprints and Next Generation Sprint Cars while Colter Deutsch and Shaun Taylor won the USRA Karl Chevrolet B-Mod and Hobby Stock feature events.

During intermission, Marty Barber, Sweed Koepke and Daryl Dawley were inducted into the Huset's Speeday Hall of Fame.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
American Racer USRA Weekly Racing Series
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, Aug. 23, 2009

USRA OUTLAW SPRINT CARS

Qualifications: 1. 15A-Sam Hafertape, Sunnyvale, Texas; 2. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. 40-Clint Garner, Sioux Falls; 4. 9M-Marlon Jones, Harrisburg; 5. 16-Jake Peters, Sioux Falls; 6. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 7. 12L-John Lambertz, Sioux Falls; 8. 12-Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 9. 4W-Matt Wasmund, Jackson, Minn.; 10. 4-Chad Meyer, Harrisburg; 11. 1-Troy Meyer, Worthing; 12. 15-Joe Riedel, Ramona; 13. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 14. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls; 15. 101-Chuck McGillivray, Madison; 16. 16J-Josh Holt, Sioux Falls; 17. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 18. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg.

Heat #1: 1. 1-Troy Meyer, Worthing; 2. 16-Jake Peters, Sioux Falls; 3. 15A-Sam Hafertape, Sunnyvale, Texas; 4. 40-Clint Garner, Sioux Falls; 5. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. 4W-Matt Wasmund, Jackson, Minn.; 7. 101-Chuck McGillivray, Madison; 8. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 9. 12L-John Lambertz, Sioux Falls.

Heat #2: 1. 4-Chad Meyer, Harrisburg; 2. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. 15-Joe Riedel, Ramona; 4. 12-Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 5. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. 9M-Marlon Jones, Harrisburg; 7. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls; 8. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg; 9. 16J-Josh Holt, Sioux Falls.

Feature: 1. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. 40-Clint Garner, Sioux Falls; 3. 4-Chad Meyer, Harrisburg; 4. 15A-Sam Hafertape, Sunnyvale, Texas; 5. 16-Jake Peters, Sioux Falls; 6. 1-Troy Meyer, Worthing; 7. 12-Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 8. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 9. 4W-Matt Wasmund, Jackson, Minn.; 10. 9M-Marlon Jones, Harrisburg; 11. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 12. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg; 13. 15-Joe Riedel, Ramona; 14. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls; 15. 101-Chuck McGillivray, Madison; 16. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls; 17. 12L-John Lambertz, Sioux Falls; 18. 16J-Josh Holt, Sioux Falls.

USRA CHAMPIONSHIP SPRINT CARS

Heat #1: 1. 27-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. 12-Brock Dump, Lennox; 3. 76-Dustin Evink, Colton; 4. 1-Justin Glaser, Sioux Falls; 5. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg; 6. 19-John Lambertz, Sioux Falls; 7. 8-Lane Brenden, Mitchell.

Heat #2: 1. 42-Kevin Flowers, Hartford; 2. 24-Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 3. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 4. 4-Cody Hansen, Nunda; 5. 5-Eric Lutz, Sioux Falls; 6. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison; 7. 11-Trisha Underberg, Sioux Falls.

Feature: 1. 27-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. 12-Brock Dump, Lennox; 3. 24-Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 4. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg; 5. 8-Lane Brenden, Mitchell; 6. 4-Cody Hansen, Nunda; 7. 76-Dustin Evink, Colton; 8. 42-Kevin Flowers, Hartford; 9. 5-Eric Lutz, Sioux Falls; 10. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 11. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison; 12. 19-John Lambertz, Sioux Falls; 13. 1-Justin Glaser, Sioux Falls; 14. 11-Trisha Underberg, Sioux Falls.

NEXT GENERATION SPRINT CARS

Heat: 1. 12-Troy Schreurs, Baltic; 2. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs; 3. Z83-Zeb Larsen, Viborg; 4. 1-Dean Brown, Sanborn, Minn.; 5. 75-Tommy Barber, Brandon.

Feature: 1. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs; 2. 12-Troy Schreurs, Baltic; 3. Z83-Zeb Larsen, Viborg; 4. 1-Dean Brown, Sanborn, Minn.; 5. 75-Tommy Barber, Brandon.

USRA KARL CHEVROLET B-MODS

Heat #1: 1. 27-Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. 70-Nick Van Belle, Luverne, Minn.; 3. 5-Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. 5N-Jared Nytroe, Brandon; 5. 88W-Tom Walker, Luverne, Minn.; 6. 49-Mike Gallagher, Sioux Falls; 7. 17-Dustin Kruse, Brandon.

Heat #2: 1. 11K-Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. 22-Ben Van Vooren, Sioux Falls; 3. 6-Jeff Wittrock, Sioux Falls; 4. 14-Scott Hinricher, Flandreau; 5. 33G-Dave Kennedy, Sioux Falls; 6. 06W-Ryan Walker, Luverne, Minn.; 7. 6D-Randy Jamison, Renner.

Feature: 1. 5-Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. 11K-Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 3. 22-Ben Van Vooren, Sioux Falls; 4. 88W-Tom Walker, Luverne, Minn.; 5. 27-Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 6. 5N-Jared Nytroe, Brandon; 7. 14-Scott Hinricher, Flandreau; 8. 33G-Dave Kennedy, Sioux Falls; 9. 6-Jeff Wittrock, Sioux Falls; 10. 17-Dustin Kruse, Brandon; 11. 49-Mike Gallagher, Sioux Falls; 12. 06W-Ryan Walker, Luverne, Minn.; 13. 70-Nick Van Belle, Luverne, Minn.; 14. 6D-Randy Jamison, Renner.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. 2H-Denny Lottman, Canton; 2. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls; 3. 0-Devon Schlumbohm, Watertown; 4. 33K-Jim Klutman, Sioux Falls; 5. 17J-Jason Bradley, Sioux Falls; 6. 31W-Skyler White, Sioux Falls; 7. 7M-Mike Powell, Canton.

Heat #2: 1. 75-Tommy Barber, Brandon; 2. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs; 3. 91-Craig Hanisch, Sioux Falls; 4. 20-Travis Christensen, Sioux Falls; 5. 14-Jim Ross, Sioux Falls; 6. 5-Brandon Ferguson, Lennox.

Feature: 1. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. 75-Tommy Barber, Brandon; 3. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs; 4. 0-Devon Schlumbohm, Watertown; 5. 20-Travis Christensen, Sioux Falls; 6. 2H-Denny Lottman, Canton; 7. 5-Brandon Ferguson, Lennox; 8. 33K-Jim Klutman, Sioux Falls; 9. 31W-Skyler White, Sioux Falls; 10. 7M-Mike Powell, Canton; 11. 17J-Jason Bradley, Sioux Falls; 12. 14-Jim Ross, Sioux Falls; 13. 91-Craig Hanisch, Sioux Falls.



Latest News from the USRA

June 17, 2018
Gulbrandson wins before rain cuts Mason City show short
With heat races for four classes and one feature race in the books, the rain that had threatened off and on all day finally made good on it’s threats and washed outread more
June 16, 2018
Saturday a night of many firsts at Southern New Mexico Speedway
We all remember our first time to the dirt track. Some were just children, tagging along with family and some were older, but whenever the first time happened, we rememberead more
June 16, 2018
Casey's Night finds Tillman, Gillmore in Springfield Raceway winners circle
The "Quick Quarter"of the Springfield Raceway presented Casey's General Stores Night on Saturday with current USRA Modified track points leader Jody Tillmanread more
June 16, 2018
Crapser captures first USRA Modified win at Deer Creek
This week the school bus races and mascot night were the featured attraction at Deer Creek Speedway. Seven schools were represented in the bus races and five school mascoread more
June 16, 2018
Nobles County Speedway wins to Lund, Christensen, Luinenburg, Coopman
Saturday night at the Nobles County Speedway, passing was a challenge in the Holley USRA Stock Car feature as the leaders hugged the bottom of the track. Spenser Kalass uread more
Contact Us
Connect

Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group