McCarl wins feature, Dobmeier claims track title at Huset's
Print this page
September 6, 2009  |  by Todd Hoffman

BRANDON, S.D. - Terry McCarl may have won the battle Sunday night at Huset's Speedway, but it was Mark Dobmeier who won the war by putting the wraps on the 2009 USRA Outlaw Sprint Car track championship with a second-place finish.

Dusty Ballenger captured his second feature win of the season in USRA Championship Sprint Car action while Dean Brown scored Next Generation Sprint Car feature win number 5.

Darrin Korthals took honors in USRA Karl Chevolet B-Mod competition and Tommy Barber checkered first in USRA Hobby Stock action.

In a special feature race for the B-Mods sponsored by Gary's Tire Service, it was Colter Deustch edging Darrin Korthals to claim the $500 winner's share.

Labor Day action continues on Monday, Sept. 7, with the Sertoma Charities Race. USRA Championship Sprint Cars, Next Generation Sprint Cars, USRA Karl Chevrolet B-Mods and USRA Hobby Stocks will take to the track at a special start time of 5 p.m.

It will be the season championships for all four classes.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
American Racer USRA Weekly Racing Series
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, Sept. 6, 2009

USRA OUTLAW SPRINT CARS

Qualifications: 1. 24-Terry McCarl, Altoona, Iowa, 10.938 seconds; 2. 40-Clint Garner, Sioux Falls, 11.024; 3. 4-Chad Meyer, Harrisburg, 11.122; 4. 16-Jake Peters, Sioux Falls, 11.146; 5. 12L-John Lambertz, Sioux Falls, 11.437; 6. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls, 11.517; 7. 1-Troy Meyer, Worthing, 11.605; 8. 15-Joe Riedel, Ramona, 11.645; 9. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.657; 10. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.703; 11. 71R-Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa, 11.730; 12. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls, 11.840; 13. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls, 11.937; 14. 101-Chuck McGillivray, Madison, 11.968; 15. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 12.300; 16. 9M-Marlon Jones, Harrisburg, 13.051; 17. 23W-Scott Winters, Butterfield, Minn., no time.

Heat #1: 1. 24-Terry McCarl, Altoona, Iowa; 2. 12L-John Lambertz, Sioux Falls; 3. 71R-Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 4. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. 4-Chad Meyer, Harrisburg; 6. 1-Troy Meyer, Worthing; 7. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 8. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 9. 23W-Scott Winters, Butterfield, Minn.

Heat #2: 1. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls; 2. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. 16-Jake Peters, Sioux Falls; 4. 101-Chuck McGillivray, Madison; 5. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls; 6. 9M-Marlon Jones, Harrisburg; 7. 15-Joe Riedel, Ramona; 8. 40-Clint Garner, Sioux Falls.

Feature: 1. 24-Terry McCarl, Altoona, Iowa; 2. 13-Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. 11X-Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. 4-Chad Meyer, Harrisburg; 5. 1-Troy Meyer, Worthing; 6. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls; 7. 6-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 8. 9M-Marlon Jones, Harrisburg; 9. 12L-John Lambertz, Sioux Falls; 10. 71R-Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa; 11. 16-Jake Peters, Sioux Falls; 12. 15-Joe Riedel, Ramona; 13. 40-Clint Garner, Sioux Falls; 14. 101-Chuck McGillivray, Madison; 15. 25-Dylan Peterson, Sioux Falls; 16. 23W-Scott Winters, Butterfield, Minn.; 17. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls.

USRA CHAMPIONSHIP SPRINT CARS

Heat #1: 1. 24-Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls; 3. 4-Cody Hansen, Nunda; 4. 27-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. 15X-Joe Riedel, Ramona; 6. 11-Trisha Underberg, Sioux Falls.

Heat #2: 1. 42-Kevin Flowers, Hartford; 2. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg; 3. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg; 4. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 5. 8-Lane Brenden, Mitchell; 6. 57C-Chris Schmelzle, Victoria, B.C., Canada.

Heat #3: 1. 1-Justin Glaser, Sioux Falls; 2. 19-John Lambertz, Sioux Falls; 3. 12-Brock Dump, Lennox; 4. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison; 5. 17B-Ryan Bickett, Ramona.

Feature: 1. 2D-Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. 27-Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. 1A-Robby Wolfgang, Sioux Falls; 4. 4-Cody Hansen, Nunda; 5. 19-John Lambertz, Sioux Falls; 6. 17V-Casey Abbas, Sioux Falls; 7. 15X-Joe Riedel, Ramona; 8. 42-Kevin Flowers, Hartford; 9. 24-Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 10. 1-Justin Glaser, Sioux Falls; 11. 17B-Ryan Bickett, Ramona; 12. 12-Brock Dump, Lennox; 13. 57C-Chris Schmelzle, Victoria, B.C., Canada; 14. 3J-Jeremiah Jordahl, Madison; 15. 8-Lane Brenden, Mitchell; 16. 13JM-Jordan Martens, Harrisburg; 17. 11-Trisha Underberg, Sioux Falls.

NEXT GENERATION SPRINT CARS

Heat: 1. 75-Tommy Barber, Brandon; 2. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs; 3. 1-Dean Brown, Sanborn, Minn.; 4. 12-Troy Schreurs, Baltic; 5. Z83-Zeb Larsen, Viborg.

Feature: 1. 1-Dean Brown, Sanborn, Minn.; 2. Z83-Zeb Larsen, Viborg; 3. 2X-Gerod Olivier, Valley Springs; 4. 12-Troy Schreurs, Baltic; 5. 75-Tommy Barber, Brandon.

USRA KARL CHEVROLET B-MODS

Heat #1: 1. 5-Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. 27-Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 3. 5N-Jared Nytroe, Brandon; 4. 17-Dustin Kruse, Brandon; 5. 70-Nick Van Belle, Luverne, Minn.; 6. 06W-Ryan Walker, Luverne, Minn.; 7. 6-Jeff Wittrock, Sioux Falls; 8. 21B-Wes Hochstein, Hartington, Neb.

Heat #2: 1. 11K-Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. 49-Mike Gallagher, Sioux Falls; 3. 9D-Darren Wendt, Sioux Falls; 4. 33G-Dave Kennedy, Sioux Falls; 5. 88W-Tom Walker, Luverne, Minn.; 6. 22-Ben Van Vooren, Sioux Falls; 7. 6D-Randy Jamison, Renner.

Feature: 1. 11K-Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 2. 49-Mike Gallagher, Sioux Falls; 3. 27-Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. 70-Nick Van Belle, Luverne, Minn.; 5. 5-Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 6. 5N-Jared Nytroe, Brandon; 7. 22-Ben Van Vooren, Sioux Falls; 8. 33G-Dave Kennedy, Sioux Falls; 9. 88W-Tom Walker, Luverne, Minn.; 10. 06W-Ryan Walker, Luverne, Minn.; 11. 6-Jeff Wittrock, Sioux Falls; 12. 21B-Wes Hochstein, Hartington, Neb.; 13. 6D-Randy Jamison, Renner; 14. 17-Dustin Kruse, Brandon; 15. 9D-Darren Wendt, Sioux Falls.

Gary's Tire Service Special Event: 1. 5-Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. 11K-Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 3. 22-Ben Van Vooren, Sioux Falls; 4. 27-Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 5. 70-Nick Van Belle, Luverne, Minn.; 6. 88W-Tom Walker, Luverne, Minn.; 7. 17-Dustin Kruse, Brandon; 8. 49-Mike Gallagher, Sioux Falls; 9. 33G-Dave Kennedy, Sioux Falls; 10. 5N-Jared Nytroe, Brandon; 11. 06W-Ryan Walker, Luverne, Minn.; 12. 6-Jeff Wittrock, Sioux Falls.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. 75-Tommy Barber, Brandon; 2. 91-Craig Hanisch, Sioux Falls; 3. 2H-Denny Lottman, Canton; 4. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. 5-Brandon Ferguson, Lennox; 6. 2X-Todd Penning, Dell Rapids; 7. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs; 8. 86-Marty Halouska, Worthing.

Heat #2: 1. 0-Devon Schlumbohm, Watertown; 2. 22X-Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. 20-Travis Christensen, Sioux Falls; 4. 17J-Jason Bradley, Sioux Falls; 5. 31W-Skyler White, -; 6. 14-Jim Ross, Sioux Falls; 7. 33K-Jim Klutman, Sioux Falls.

Feature: 1. 75-Tommy Barber, Brandon; 2. 2H-Denny Lottman, Canton; 3. 91-Craig Hanisch, Sioux Falls; 4. 71-Shaun Taylor, Sioux Falls; 5. 0-Devon Schlumbohm, Watertown; 6. 20-Travis Christensen, Sioux Falls; 7. 44-Chad Kuhnert, Valley Springs; 8. 5-Brandon Ferguson, Lennox; 9. 2X-Todd Penning, Dell Rapids; 10. 22X-Justin Arends, Little Rock, Iowa; 11. 17J-Jason Bradley, Sioux Falls; 12. 14-Jim Ross, Sioux Falls; 13. 31W-Skyler White, -; 14. 33K-Jim Klutman, Sioux Falls; 15. 86-Marty Halouska, Worthing.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group