Boumeester best in USRA B-Mod battle at Featherlite Fall Jamboree
Print this page
September 19, 2014  |  by Jeff Nun, USRAracing.com

SPRING VALLEY, Minn.—Jared Boumeester of Ellendale, Minn., took the lead from Erik Kanz on lap 7, and then drove away to score the USRA B-Mod main event win Friday night on night 2 of the 16th Annual Featherlite Fall Jamboree at the Deer Creek Speedway.

Starting on the pole, Boumeester settled into second behind Kanz on the first lap and shadowed his fellow Gopher State racer for the first six caution-filled circuits before making a bold move to take over the top spot.

From there, Boumeester cruised to the $1,000 triumph and his first Iron Man Challenge win while the action behind him was furious and non-stop.

Ben Moudry got around Kanz with six laps remaining but was unable to track down the high-flying Boumeester and settled for the runner-up paycheck.

Meanwhile, 13-year-old Dustin Sorensen clawed his way to third from 20th on the 30-car starting grid, and earned the Hard Charger Award.

Shaun Walski nipped Kanz for fourth. Cullen DeRuyter, USRA B-Mod national points leader Chad Clancy, Dan Wheeler, Trevor Fecht and Deer Creek Speedway track champion Jacob Bleess completed the top 10.

Points leader Cory Crapser had mechanical problems in his heat race and was unable to bounce back to find a transfer spot out of his “B” Main. Nonetheless, he continues atop the standings over Wheeler, Jared Timmerman, Bleess and Dustin Kruse.

The third and (sadly) final night of the 2014 Featherlite Fall Jamboree happens tomorrow (Saturday, Sept. 20). USRA Modifieds will be shooting for $10,000 to win and USRA B-Mods will be racing for $1,000 to win.

The annual Fall Jamboree Bean Bag Tournament begins at 12 noon near the campground. The pit gate opens at 2 p.m., spectator gates open at 4 and the first green flag waves at 6. General admission adult grandstand tickets are $30 and kids ages 12 and younger are just $10.

Thirty cars will take the green flag to start the main event in both classes. As if that wasn’t enough, Modified drivers who don’t make their way into Saturday’s championship finale will have a chance at one of 30 spots in the Non-Qualifiers Race which carries a $2,000 top prize and pays $400 to start.

As always, a delicious hot breakfast will be served each morning by the Bear Creek Lutheran Church in the hospitality area from 8-11 a.m.

For fans unable to attend the 16th Annual Featherlite Fall Jamboree in person, the entire event from the first lap of the first heat until the last checkered flag waves will be broadcast live via pay-per-view by RacinDirt.com. Visit www.racindirt.com for ordering information, or check them out on Facebook at www.facebook.com/racindirt.

The Deer Creek Speedway is a high-banked 3/8-mile clay oval which sits on 60 acres with one of America’s most popular state-of-the-art racing complexes and an adjoining campground. For track or campground info, call 507-346-2342 or email info@deercreekspeedway.com.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
USRA Weekly Racing Series/Iron Man Challenge
16th Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 2 of 3
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Friday, September 19, 2014

USRA B-MODS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, chassis/engine builder, laps completed and money won. The top 15 drivers in passing points accumulated in the heat races were locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Heat #1 (8 laps):
1. (2) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
2. (10) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
3. (7) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
4. (1) 23b Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa.
5. (3) 82 Ryan Stebbins, Dundas, Minn.
6. (8) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
7. (6) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
8. (5) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
9. (4) 88 Jacob Toepper, Hugo, Minn.
10. (9) 14m Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
11. (11) 36k Jayden Larson, Mankato, Minn.

Heat #2 (8 laps):
1. (3) 21 Chris Weigert, New Hampton, Iowa.
2. (8) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.
3. (10) C3 Chad Staus, Otterville, Mo.
4. (7) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn.
5. (6) 1 Brady Joynt, Spencer, Iowa.
6. (1) 55p David Pitz, Elma, Iowa.
7. (4) 00r Chad Rosendahl, Houston, Minn.
8. (5) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
9. (2) 411 Josh Ihlenfeld, Owatonna, Minn.
10. (9) 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa.

Heat #3 (8 laps):
1. (2) 21x Erik Kanz, Winona, Minn.
2. (5) 21c Chad Clancy, Smithville, Mo.
3. (3) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
4. (6) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
5. (9) 19 Dustin Sorenson, Rochester, Minn.
6. (4) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
7. (7) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
8. (10) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
9. (8) 7jr Don Gerritsen Jr., Rock Rapids, Iowa.
10. (1) 30 Russ Quinnell, Hayfield, Minn.

Heat #4 (8 laps):
1. (4) 85 Ben Moudry, Cottage Grove, Minn.
2. (1) 50 Tim Waba, Watertown, S.D.
3. (2) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
4. (6) 44w Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D.
5. (7) 19 Mike Striegel, Wheatland, Mo.
6. (5) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
7. (3) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
8. (10) 24 Charlie Steinberg, Kasson, Minn.
9. (8) 37 Michael Wytaske, Lansing, Minn.
10. (9) 26 Brad Minske, Northfield, Minn.

Heat #5 (8 laps):
1. (1) 88c Anthony Condit, Austin, Minn.
2. (3) 7m Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
4. (7) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
5. (8) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
6. (6) 476 Troy Hovey, Castalia, Iowa.
7. (4) 5 Jesse Baer, Minnesota Lake, Minn.
8. (9) 77t Casey Trom, Zumbrota, Minn.
9. (2) 411 Channing Warner, Owatonna, Minn.
10. (10) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.

Heat #6 (8 laps):
1. (2) 81 Jared Boumeester, Ellendale, Minn.
2. (4) 7 Cullen DeRuyter, Ruthton, Minn.
3. (5) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
4. (1) 24m Aaron Muhle, Beaver Dam, Wis.
5. (7) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn.
6. (3) 17 Rich Pavlicek, Casselton, N.D.
7. (8) 52k Trevor Kracht, Luverne, Minn.
8. (10) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
9. (6) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
10. (9) 24 Elizabeth Toepper, Hugo, Minn.

“B” Feature #1 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
2. (2) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
3. (4) 23b Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa.
4. (5) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn.
5. (6) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
6. (3) 44w Aaron Wiersma, Sioux Falls, S.D., $60.
7. (7) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., $60.
8. (10) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, $60.
9. (8) 52k Trevor Kracht, Luverne, Minn., $60.
10. (9) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn., $60.
11. (13) 37 Michael Wytaske, Lansing, Minn., $60.
12. (12) 88 Jacob Toepper, Hugo, Minn., $60.
13. (14) 14m Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa, $60.
14. (11) 77t Casey Trom, Zumbrota, Minn., $60.
15. (16) 36k Jayden Larson, Mankato, Minn., $60.
16. (15) 26 Brad Minske, Northfield, Minn., $60.

“B” Feature #2 (12 laps, top 5 advance):
1. (2) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn.
2. (3) 19 Dustin Sorenson, Rochester, Minn.
3. (4) 24m Aaron Muhle, Beaver Dam, Wis.
4. (8) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
5. (11) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
6. (6) 55p David Pitz, Elma, Iowa, $60.
7. (5) 1 Brady Joynt, Spencer, Iowa, $60.
8. (9) 3a Taylor Ausrud, Hayfield, Minn., $60.
9. (1) 13x McKenzie Gerdes, Villard, Minn., $60.
10. (12) 411 Josh Ihlenfeld, Owatonna, Minn., $60.
11. (13) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis., $60.
12. (7) 476 Troy Hovey, Castalia, Iowa, $60.
13. (10) 24 Charlie Steinberg, Kasson, Minn., $60.
DNS - 411 Channing Warner, Owatonna, Minn., $60.
DNS - 37c Mike Chisholm, Osage, Iowa, $60.

“B” Feature #3 (12 laps, top 5 advance):
1. (3) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
2. (2) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn.
3. (1) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn.
4. (4) 19 Mike Striegel, Wheatland, Mo.
5. (10) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
6. (11) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., $60.
7. (6) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $60.
8. (5) 82 Ryan Stebbins, Dundas, Minn., $60.
9. (7) 17 Rich Pavlicek, Casselton, N.D., $60.
10. (13) 51 Blake Arndt, Brownsdale, Minn., $60.
11. (12) 7jr Don Gerritsen Jr., Rock Rapids, Iowa, $60.
12. (9) 5 Jesse Baer, Minnesota Lake, Minn., $60.
13. (8) 00R Chad Rosendahl, Houston, Minn., $60.
14. (14) 30 Russ Quinnell, Hayfield, Minn., $60.
DNS - 24 Elizabeth Toepper, Hugo, Minn., $60.

“A” Feature (20 laps):
1. (1) 81 Jared Boumeester, Ellendale, Minn., 20, $1000.
2. (6) 85 Ben Moudry, Cottage Grove, Minn., 20, $700.
3. (20) 19 Dustin Sorenson, Rochester, Minn., 20, $700.
4. (7) 95x Shaun Walski, Winona, Minn., 20, $500.
5. (2) 21x Erik Kanz, Winona, Minn., 20, $400.
6. (11) 7 Cullen DeRuyter, Ruthton, Minn., 20, $250.
7. (9) 21c Chad Clancy, Smithville, Mo., 20, $200.
8. (19) Red1 Dan Wheeler, Savage, Minn., 20, $170.
9. (30) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa, 20, $150.
10. (28) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn., 20, $140.
11. (29) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn., 20, $130.
12. (4) C3 Chad Staus, Otterville, Mo., 20, $120.
13. (13) 7m Miah Christensen, Sioux Falls, S.D., 20, $110.
14. (23) 24m Aaron Muhle, Beaver Dam, Wis., 20, $100.
15. (25) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, Minn., 20, $90.
16. (27) 19 Mike Striegel, Wheatland, Mo., 20, $90.
17. (15) 18y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., 20, $90.
18. (14) 50 Tim Waba, Watertown, S.D., 20, $90.
19. (21) 4 Derek Clement, Spring Valley, Minn., 20, $90.
20. (16) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn., 17, $90.
21. (10) 88c Anthony Condit, Austin, Minn., 15, $90.
22. (24) 2 Andrew Bleess, Chatfield, Minn., 5, $90.
23. (26) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa, 5, $90.
24. (5) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa, 5, $90.
25. (12) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn., 5, $90.
26. (22) 23b Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa, 5, $90.
27. (18) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 5, $90.
28. (17) 83x Kadden Kath, Owatonna, Minn., 5, $90.
29. (3) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., 4, $90.
30. (8) 21 Chris Weigert, New Hampton, Iowa, 0, $90.

Lap Leaders: Kanz -6, Boumeester 7-20.
Total Laps Led: Boumeester 14, Kanz 6.
Margin of Victory: 0.721 second.
Hard Charger: Sorensen (started 20th, finished 3rd).
Next Race: Saturday, Sept. 20, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Iron Man Challenge Points: Crapser 1322, Wheeler 1273, Timmerman 1109, J. Bleess 1040, Kruse 676, Hovden 608, Fecht 570, Kanz 559, Clancy 479, Williamson 438.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, BRODIX Cylinder Heads, COMP Cams, Day Motor Sports, Intercomp, KEVKO Oil Pans & Components, MSD, Nitroquest Media, RACEceiver, RacinDirt.com, Radical Race Gear.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, ElbowsUp.com, Erson Cams, New Vision Graphics.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing Products, ASi Racewear, Beyea Custom Headers, BSB Manufacturing, COMP Cams, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Hooker Custom Harness, KSE Racing Products, Marsh Racing Wheels, PBM Performance Products, QA1 Performance Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Tiger Rear Ends, Wehrs Machine & Racing Products.

USRA PARTICIPATING TRACKS: Battleground Speedway, Bloomfield Speedway, Bronco Raceway Park, Buena Vista Raceway, Callaway Raceway, Cedar County Raceway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, Dodge County Speedway, El Paso Speedway Park, Fairmont Raceway, Fayette County Speedway, Gator Motorplex, Hamilton County Speedway, Hancock County Speedway, Heartland Park Topeka, Humboldt Speedway, Huset’s Speedway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lucas Oil Speedway, Marshalltown Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Speedway, Mountain Creek Speedway, Nevada Speedway, North Central Arkansas Speedway, Randolph County Raceway, Rapid Speedway, Red River Speedway, Royal Purple Raceway, Salina Highbanks Speedway, South Texas Speedway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Texana Raceway park, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway, West Siloam Speedway.



Latest News from the USRA

June 20, 2018
Have some dirt track racing with off-road Saturday at Lucas Oil Speedway
Following an exciting Midseason Championships program last week, the second half of the Big Adventure RV Weekly Racing Series begins Saturday night at Lucas Oil Speedway.read more
June 20, 2018
USRA Modifieds, Holley USRA Stock Cars, Out-Pace USRA B-Mods return Friday at Lakeside Speedway
The Summit USRA Weekly Racing Series returns this Friday, June 22, for racing on the river’s edge at Lakeside Speedway featuring USRA Modifieds, Holley USRA Stock Cread more
June 20, 2018
I-35 Speedway Racin' for Rian this Saturday
This Saturday June 23, at the I-35 Speedway is an opportunity for the racing community to give back with the 7th Annual Racin' for Rian. We love our fun and our racinread more
June 20, 2018
Baker Trucking pads purse, picks up tab for Hamilton County Speedway racers this Saturday
The Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive returns to action this Saturday, June 23, with some free pit passes, additional take-home pay and other bonusesread more
June 18, 2018
Boone River Bayou postponed to June 26-27
Officials at the Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive have postponed this week’s Boone River Bayou Dirt Track Championships to next Tuesday and Weread more
Contact Us
Connect

Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group