Decorah drivers defend home turf in USRA Iron Man Series go
Print this page
May 29, 2016  |  by Jeff Nun, USRARacing.com

DECORAH, Iowa—There’s no place like home, and that never rang more true than it did Sunday evening when the USRA Iron Man Series invaded the Upper Iowa Speedway.

Decorah residents Mitch Hovden and Troy Hovey made the short drive home with the hardware during the 9th Annual “Donnybrook in Decorah” at the 3/8-mile clay oval on the Winneshiek County Fairgrounds.

With a standing-room-only audience looking on, Hovden swapped the lead on two occasions with Shay Curtin during the early stages of the Holley USRA Stock Car 25-lap feature.

Hovden—a three-time Holley USRA Stock Car national champion—outran fellow Decorah driver and current Iron Man Series points leader Kyle Falck during the final laps to secure the $750 victory.

Dan Jones came from 17th on the starting grid to finish third, and Lynn Panos snuck by Steve Jackson on the final lap to claim the fourth spot.

In Out-Pace USRA B-Mod action, Hovey—the 2013 national champ—snagged the lead at the drop of the green flag and fended off several challenges to grab a hard-earned $600 winner’s share of the prize money.

Another Decorah ace, Dan Hovden, finished about a half-car-length in arrears to Hovey to finish in the runner-up position.

Parker Kessel claimed third, Sam Wieben was fourth and Casey Knutson rounded out the top five finishers.

Cresco’s Scott Spilde triumphed in the USRA Hobby Stock feature race. Justin Hanson, Benji Irvine, Paul Seabrooke and Shawn Randall wound up second through fifth, respectively.

Four days from now, the USRA Iron Man Series is back in action with both classes competing Thursday, June 2, at the Sioux Speedway in Sioux Center, Iowa, and Friday, June 3, at the Rapid Speedway in Rock Rapids, Iowa.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association (USRA)
USRA Iron Man Series
Upper Iowa Speedway, Decorah, Iowa
Sunday, May 29, 2016

HOLLEY USRA STOCK CARS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won. The top 16 drivers in passing points accumulated in the heat races were locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Heat Race #1 (8 laps):
1. (2) 2j Steve Jackson, Polk City, Iowa.
2. (1) 27 Shawn Peter, Mabel, Minn.
3. (6) 11x Shay Curtin, Cresco, Iowa.
4. (5) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa.
5. (3) 17 Lucas Conley, Spring Hill, Kan.
6. (4) 52 Nathan Wood, Sigourney, Iowa.
7. (8) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
8. (7) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (4) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa.
2. (3) 14m Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
3. (6) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa.
4. (5) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa.
5. (2) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.
6. (7) 55h Troy Hansmeier, Waukon, Iowa.
7. (1) 26 Steve McAllen, Elgin, Iowa.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (3) 7h Phil Holtz, Manchester, Iowa.
2. (7) 00 Danny Cole, Lansing, Iowa.
3. (4) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
4. (6) 37 Pete Solum, Spring Grove, Minn.
5. (1) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
6. (2) 69 Jake Ludeking, Decorah, Iowa.
7. (5) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (1) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa.
2. (2) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa.
3. (4) 32 Derek Green, Granada, Minn.
4. (5) 20 Dan Trimble, Fairbank, Iowa.
5. (6) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa.
6. (7) 4 Zac Mahlstedt, Iona, Iowa.
7. (3) 6 Danny Sacquitne, Decorah, Iowa.

“B” Main (12 laps, top 6 advance):
1. (2) 17 Lucas Conley, Spring Hill, Kan.
2. (1) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa.
3. (4) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
4. (7) 52 Nathan Wood, Sigourney, Iowa.
5. (5) 55h Troy Hansmeier, Waukon, Iowa.
6. (13) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa.
7. (3) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.
8. (11) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.
9. (12) 6 Danny Sacquitne, Decorah, Iowa, $75.
10. (6) 4 Zac Mahlstedt, Iona, Iowa, $75.
11. (8) 69 Jake Ludeking, Decorah, Iowa, $75.
12. (10) 26 Steve McAllen, Elgin, Iowa, $75.
13. (9) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn., $75.

“A” Main (25 laps):
1. (1) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa, 25, $750.
2. (5) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa, 25, $550.
3. (18) 25 Dan Jones, Waterville, Iowa, 25, $450.
4. (8) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa, 25, $375.
5. (7) 2j Steve Jackson, Polk City, Iowa, 25, $325.
6. (10) 55 Derek Dettmann, Monroe, Iowa, 25, $300.
7. (4) 7h Phil Holtz, Manchester, Iowa, 25, $270.
8. (16) 20 Dan Trimble, Fairbank, Iowa, 25, $190.
9. (13) 37 Pete Solum, Spring Grove, Minn., 25, $170.
10. (2) 11x Shay Curtin, Cresco, Iowa, 25, $150.
11. (17) 17 Lucas Conley, Spring Hill, Kan., 25, $170.
12. (22) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa, 25, $130.
13. (23) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa, 25, $140.
14. (6) 00 Danny Cole, Lansing, Iowa, 25, $115.
15. (19) 222 Jake Newman, Smithville, Mo., 25, $125.
16. (9) 27 Shawn Peter, Mabel, Minn., 25, $105.
17. (21) 55h Troy Hansmeier, Waukon, Iowa, 22, $100.
18. (3) 14m Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa, 18, $110.
19. (20) 52 Nathan Wood, Sigourney, Iowa, 12, $105.
20. (15) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa, 12, $100.
21. (12) 32 Derek Green, Granada, Minn., 11, $100.
22. (14) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa, 11, $100.
23. (24) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn., 11, $100.
24. (11) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa, 10, $100.

Lap Leaders: Curtin 1-4, Hovden 5-6, Curtin 7-8, Hovden 9-25.
Total Laps Led: Hovden 19, Curtin 6.
Margin of Victory: 2.329 seconds.
Provisional Starters: Staley, Lampert.
Entries: 29.
Next Race: Thursday, June 2, Sioux Speedway, Sioux Center, Iowa.
Points Standings (top 10): Falck 390, Jackson 350, Newman 299, Holtz 246, Staley 182, Wood 178, Panos 163, Hovden 158, Green 148, Curtin 146.

OUT-PACE USRA B-MODS

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, laps completed and money won. The top 12 drivers in passing points accumulated in the heat races were locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

Heat Race #1 (8 laps):
1. (4) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn.
2. (2) 20t Mike Tanner, Kansas City, Mo.
3. (6) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
4. (7) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
5. (3) 32 Taylor Skagge, Caledonia, Minn.
6. (5) 1r Reggie Rema, Clermont, Iowa.
7. (1) 8 Casey Struckmann, Grand Meadow, Minn.
8. (8) 14 Arthur Schott, Clermont, Iowa.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (5) 23m Matt Jones, Waukon, Iowa.
2. (1) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
3. (3) 91 Eddie Schwope Jr., St. Joseph, Mo.
4. (4) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
5. (7) 12L Kaleb Lienhard, Cresco, Iowa.
6. (8) 26 Mason Schwake, Sumner, Iowa.
7. (6) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa.
8. (2) 17h Ryan Halverson, Decorah, Iowa.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (2) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
2. (1) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
3. (3) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
4. (8) 198 Sam Wieben, Dysart, Iowa.
5. (4) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
6. (5) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn.
7. (6) 00r Chad Rosendahl, Houston, Minn.
8. (7) 44 Chris Bruns, Lawler, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 12k Casey Knutson, Spring Grove, Minn.
2. (7) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa.
3. (1) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
5. (4) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
6. (8) 20j Jayden Bears, Kansas City, Mo.
7. (3) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
8. (6) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.

Heat Race #5 (7 laps):
1. (3) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
2. (4) 1k Parker Kessel, Waukon, Iowa.
3. (2) B4 Junior Boyer, Calmar, Iowa.
4. (6) 11 Seth Scholl, Holman, Wis.
5. (1) 45 Cole Lonergan, Dexter, Minn.
6. (5) 47 Brayton Boyer, St. Lucas, Iowa.
7. (7) 81 Nolan Gunderson, Viroqua, Wis.

“B” Main #1 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
2. (5) 12L Kaleb Lienhard, Cresco, Iowa.
3. (4) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa.
4. (6) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
5. (8) 20j Jayden Bears, Kansas City, Mo.
6. (2) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
7. (9) 28 Jimmy Patzner, Winona, Minn., $50.
8. (11) 00r Chad Rosendahl, Houston, Minn., $50.
9. (3) B4 Junior Boyer, Calmar, Iowa, $50.
10. (13) 17h Ryan Halverson, Decorah, Iowa, $50.
11. (14) 7c Cole Christensen, Sioux Falls, S.D., $50.
12. (10) 8 Casey Struckmann, Grand Meadow, Minn., $50.
13. (12) 81 Nolan Gunderson, Viroqua, Wis., $50.
14. (7) 45 Cole Lonergan, Dexter, Minn., $50.

“B” Main #2 (12 laps, top 5 advance):
1. (1) 91 Eddie Schwope Jr., St. Joseph, Mo.
2. (4) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa.
3. (7) 26 Mason Schwake, Sumner, Iowa.
4. (6) 95x Shaun Walski, Winona, Minn.
5. (2) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
6. (11) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn.
7. (5) 32 Taylor Skagge, Caledonia, Minn., $50.
8. (10) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa, $50.
9. (3) 11 Seth Scholl, Holman, Wis., $50.
10. (8) 1r Reggie Rema, Clermont, Iowa, $50.
11. (12) 14 Arthur Schott, Clermont, Iowa, $50.
12. (9) 47 Brayton Boyer, St. Lucas, Iowa, $50.
13. (13) 44 Chris Bruns, Lawler, Iowa, $50.

“A” Main (20 laps):
1. (1) 476x Troy Hovey, Castalia, Iowa, 20, $600.
2. (2) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 20, $450.
3. (6) 1k Parker Kessel, Waukon, Iowa, 20, $350.
4. (12) 198 Sam Wieben, Dysart, Iowa, 20, $260.
5. (8) 12k Casey Knutson, Spring Grove, Minn., 20, $220.
6. (4) 23m Matt Jones, Waukon, Iowa, 20, $190.
7. (5) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 20, $200.
8. (3) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn., 20, $140.
9. (16) 56h Brandon Hare, Elma, Iowa, 20, $120.
10. (10) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 20, $110.
11. (14) 91 Eddie Schwope Jr., St. Joseph, Mo., 20, $120.
12. (20) 95x Shaun Walski, Winona, Minn., 20, $100.
13. (17) 10t Trevor Fecht, Allison, Iowa, 20, $105.
14. (21) 20j Jayden Bears, Kansas City, Mo., 20, $85.
15. (19) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn., 20, $80.
16. (9) 20t Mike Tanner, Kansas City, Mo., 20, $90.
17. (18) 26 Mason Schwake, Sumner, Iowa, 20, $80.
18. (15) 12L Kaleb Lienhard, Cresco, Iowa, 20, $80.
19. (24) Z29 A.J. Zvorak, Blooming Prairie, Minn., 20, $80.
20. (23) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., 20, $80.
21. (13) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, 19, $80.
22. (7) 15w Alex Williamson, Rushford, Minn., 15, $80.
23. (11) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn., 9, $80.
24. (22) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D., 9, $80.

Lap Leader: Hovey 1-20.
Total Laps Led: Hovey 20.
Margin of Victory: 0.277 second.
Provisional Starters: none.
Entries: 39.
Next Race: Thursday, June 2, Sioux Speedway, Sioux Center, Iowa.
Points Standings (top 10): Denner 639, Tanner 635, Timmerman 610, Schwope 565, Andy Bryant 563, Yancy Shepard 540, Jay Purkey 313, Brian McGowen 311, Brian Bolin 290, Mike Striegel 282.

USRA HOBBY STOCKS

Heat Race #1 (8 laps):
1. (2) 79 Benji Irvine, Oelwein, Iowa.
2. (5) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa.
3. (1) 68r Shawn Randall, Raymond, Iowa.
4. (3) 29 Brady Link, Waukon, Iowa.
5. (7) 81 Josh Ludeking, Decorah, Iowa.
6. (6) 19 Paul Seabrooke, Elgin, Iowa.
7. (8) 26 Matthew Fullhart, Decorah, Iowa.
8. (4) 71k Kyle Nicoll, Cresco, Iowa.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (1) 23j Justin Hanson, Hawkeye, Iowa.
2. (2) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa.
3. (5) 18x Scott Spilde, Cresco, Iowa.
4. (4) 85 Jesse Holzer, Polk City, Iowa.
5. (6) 22 Steve Larson, Decorah, Iowa.
6. (3) 71t Tanar Kluender, Elma, Iowa.
7. (7) 19m Jay Mensinck, Harmony, Minn.
8. (8) 54 Jeremy Oakes, Spring Grove, Minn.

“A” Main (16 laps):
1. (3) 18x Scott Spilde, Cresco, Iowa, 15, $300.
2. (4) 23j Justin Hanson, Hawkeye, Iowa, 15, $200.
3. (5) 79 Benji Irvine, Oelwein, Iowa, 15, $175.
4. (11) 19 Paul Seabrooke, Elgin, Iowa, 15, $150.
5. (1) 68r Shawn Randall, Raymond, Iowa, 15, $125.
6. (10) 29 Brady Link, Waukon, Iowa, 15, $95.
7. (6) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa, 15, $85.
8. (9) 85 Jesse Holzer, Polk City, Iowa, 15, $75.
9. (16) 54 Jeremy Oakes, Spring Grove, Minn., 15, $70.
10. (8) 22 Steve Larson, Decorah, Iowa, 15, $65.
11. (12) 71t Tanar Kluender, Elma, Iowa, 15, $60.
12. (2) 81 Josh Ludeking, Decorah, Iowa, 15, $60.
13. (14) 19m Jay Mensinck, Harmony, Minn., 15, $55.
14. (7) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa, 15, $55.
15. (13) 26 Matthew Fullhart, Decorah, Iowa, 15, $50.
16. (15) 71k Kyle Nicoll, Cresco, Iowa, 15, $35

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing Tires, Argo Manufacturing, COMP Cams, CP-Carrillo, Day Motor Sports, Fast Shafts, Intercomp, Kevko Oil Pans & Components, KSE Racing Products, MSD, RacerWebsite.com, RacinDirt.com, The Joie of Seating.

PARTICIPATING SPONSORS: ASi Racewear, Boubin Tire & Automotive, Brodix Cylinder Heads, ElbowsUp.com, PBM Performance Products, YouDirt.com.

CONTINGENCY SPONSORS: AERO Race Wheels, AFCO Racing Products, Beyea Custom Headers, BSB Manufacturing, Edelbrock, Eibach Springs, Erson Cams, Forty9 Designs, Fuel Safe, Genesis Racing Shocks, Holley Performance, Hooker Custom Harness, Integra Shocks & Springs, Keyser Manufacturing, Mitchell Machine, Out-Pace Racing Products, QA1 Precision Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Race Products, World Products, Zero One Shocks & Service.

USRA MEMBER TRACKS: Aztec Speedway, Badlands Motor Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, East Texas Speedway, Fairgrounds Speedway, Fayette County Speedway, Frontier Sports Park, Humboldt Speedway, I-35 Speedway, I-49 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Legit Speedway Park, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Midway Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Speedway, North Central Arkansas Speedway, Randolph County Raceway, Rapid Speedway, Red River Speedway, RPM Speedway, Route 45 Raceway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Tri-State Speedway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway, Western Tech Speedway Park.



Latest News from the USRA

June 17, 2018
Gulbrandson wins before rain cuts Mason City show short
With heat races for four classes and one feature race in the books, the rain that had threatened off and on all day finally made good on it’s threats and washed outread more
June 16, 2018
Saturday a night of many firsts at Southern New Mexico Speedway
We all remember our first time to the dirt track. Some were just children, tagging along with family and some were older, but whenever the first time happened, we rememberead more
June 16, 2018
Casey's Night finds Tillman, Gillmore in Springfield Raceway winners circle
The "Quick Quarter"of the Springfield Raceway presented Casey's General Stores Night on Saturday with current USRA Modified track points leader Jody Tillmanread more
June 16, 2018
Crapser captures first USRA Modified win at Deer Creek
This week the school bus races and mascot night were the featured attraction at Deer Creek Speedway. Seven schools were represented in the bus races and five school mascoread more
June 16, 2018
Nobles County Speedway wins to Lund, Christensen, Luinenburg, Coopman
Saturday night at the Nobles County Speedway, passing was a challenge in the Holley USRA Stock Car feature as the leaders hugged the bottom of the track. Spenser Kalass uread more
Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group