Sanders soars on second night of USRA Modified Nationals
Print this page
September 8, 2017

Friday night during the USRA Modified Nationals at the Mississippi Thunder Speedway was capped with a 35-lap, $3,000-to-win USRA Modified feature.

Deer Creek Speedway track champion Jason Cummins led the field to green with Rodney Sanders on the outside pole.

Cummins initially took the lead, but lost it to Sanders exiting turn four.

Cummins stayed close enough to make it interesting, and took a final shot at the lead coming to the checkers.

However, Sanders held the preferred line and, ultimately, the winner's check in victory lane.

On the Out-Pace USRA B-Mod side of things, there were two more rounds of heats.

Those results, combined with the Thursday night results, set the field for "B" Mains and the front portion of Saturday's $10,000-to-win "A" Main.

No driver was able to win two heats on Thursday, but Eric Lamm won two on Friday.

Saturday's finale begins at 6 p.m.

RacinDirt.com will continue with live flag-to-flag coverage featuring multiple cameras, announcers, driver interviews, social media interaction and FK Rod Ends Instant Replays.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mississippi Thunder Speedway, Fountain City, Wis.
Friday, Sept. 8, 2017

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 42 Daniel Christopher, Decorah, Iowa
2. (4) 20E Austin Ellis, Rice Lake, Wis.
3. (6) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
4. (7) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
5. (8) 12k Casey Knutson, Spring Grove, Minn.
6. (9) 86 Dan Tenold, Northwood, Iowa
7. (10) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
8. (1) 12X Kyle Ambroziak, Wausau, Wis.
9. (5) 4D Doug Tye, Troy, Ill.
10. (3) 43 Zach Brom, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (2) 88C Nate Chodur, Lake Mills, Iowa
2. (6) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
3. (4) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
4. (9) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
5. (10) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
6. (7) 18Y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
7. (1) 15 Karl Kolek, Menomonie, Wis.
8. (3) 77 Bill Edler, Sheboygen, Wis.
9. (5) 20 Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
10. (8) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.

Heat #3:
1. (3) 95 Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
2. (4) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
3. (9) 3E Ryan Eilers, Highland, Ill.
4. (6) 4QQ Tony Bahr, Haugen, Wis.
5. (2) 57 Scott Rollinger, Kellogg, Minn.
6. (8) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
7. (7) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
8. (5) 6Z Zach Dockter, Norwich, Nd
9. (1) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.

Heat #4:
1. (3) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
2. (5) Zee28 Randy Zimmerman, Fort Scott, Ks
3. (7) 1/4 Aaron Scroggins, Neosho, Mo.
4. (1) 12S Wayne Stricker, Highbridge, Wis.
5. (4) 2X Marcus Dunbar, Wakefield, Mi
6. (8) 19R Stan Rychlock, Three Lakes, Wis.
7. (9) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
8. (6) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa
9. (2) 14H Scott Harrington, Waubay, S.D.

Heat #5:
1. (3) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (6) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
3. (2) 75 Dakota Foster, Edgerton, Ks
4. (7) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
5. (4) 40JR Tyler Vernon, Ashland, Wis.
6. (9) 27XX Tommy Richards, Mondovi, Wis.
7. (8) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
8. (5) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
DNS.. (1) 17 David Slovick, Anoka, Minn.

Heat #6:
1. (1) 35 Grant Southworth, Bloomer, Wis.
2. (5) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
3. (2) 48X R. W. Aschenbrenner, Oneida, Wis.
4. (9) 58 Tim Ims, Granite Falls, Minn.
5. (7) 63 Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa
6. (4) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
7. (8) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
8. (3) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.
9. (6) 43V Chad Vanoverbeke, Hanley Falls, Minn.

Heat #7:
1. (2) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
2. (3) 80J Jared Vandeest, Holland, Iowa
3. (5) 21S Jake Smith, Chippewa Falls, Wis.
4. (9) 22 Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
5. (8) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
6. (7) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
7. (6) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
8. (4) 55 Alan Presto, Republic, Mo.
9. (1) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.

Heat #8:
1. (1) 88 Eric Lamm, Zimmerman, Minn.
2. (4) 88XXX Randy Klein, Lisbon, Nd
3. (6) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (9) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
5. (7) 3 Logan Scott, Ocebolt, Iowa
6. (5) 14 Cody Rass, Sturgeon Bay, Wis.
7. (8) 0 Justin Remus, New Ulm, Minn.
8. (3) 3Z Austin Zdroik, Eagle River, Wis.
DQ.. (2) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.

Heat #9:
1. (1) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
2. (2) 86 Dan Tenold, Northwood, Iowa
3. (4) 18Y Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.
4. (7) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
5. (6) 88XXX Randy Klein, Lisbon, Nd
6. (5) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
7. (9) 57 Scott Rollinger, Kellogg, Minn.
8. (8) 77 Bill Edler, Sheboygen, Wis.
9. (3) 27 Channing Warner, Owatonna, Minn.
DNS.. (10) 17 David Slovick, Anoka, Minn.

Heat #10:
1. (1) 22 Michael Truscott, Chippewa Falls, Wis.
2. (2) 23 Mitch Weiss, Scandia, Minn.
3. (5) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
4. (10) 12S Wayne Stricker, Highbridge, Wis.
5. (6) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
6. (9) 88C Nate Chodur, Lake Mills, Iowa
7. (7) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
8. (4) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
9. (3) 12k Casey Knutson, Spring Grove, Minn.
10. (8) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.

Heat #11:
1. (3) 3 Logan Scott, Ocebolt, Iowa
2. (5) 4QQ Tony Bahr, Haugen, Wis.
3. (2) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
4. (6) 27X Calvin Iverson, Eleva, Wis.
5. (1) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
6. (9) 42 Daniel Christopher, Decorah, Iowa
7. (8) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
8. (4) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
9. (7) 3Z Austin Zdroik, Eagle River, Wis.

Heat #12:
1. (4) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
2. (1) 3E Ryan Eilers, Highland, Ill.
3. (8) 95 Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
4. (5) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
5. (7) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
6. (6) 40JR Tyler Vernon, Ashland, Wis.
7. (2) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
8. (9) 12X Kyle Ambroziak, Wausau, Wis.
9. (3) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.

Heat #13:
1. (2) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (1) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa
3. (5) 21S Jake Smith, Chippewa Falls, Wis.
4. (3) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
5. (8) 14H Scott Harrington, Waubay, S.D.
6. (6) 2X Marcus Dunbar, Wakefield, Mi
7. (9) 11L Lyndon Johnson, Montrose, S.D.
8. (7) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, S.D.
9. (4) 43V Chad Vanoverbeke, Hanley Falls, Minn.

Heat #14:
1. (1) 27XX Tommy Richards, Mondovi, Wis.
2. (3) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
3. (9) 15 Karl Kolek, Menomonie, Wis.
4. (7) 80J Jared Vandeest, Holland, Iowa
5. (6) 55 Alan Presto, Republic, Mo.
6. (5) 6Z Zach Dockter, Norwich, Nd
7. (8) 5 Dakota Foster, Edgerton, Ks
8. (2) 0 Justin Remus, New Ulm, Minn.
9. (4) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa

Heat #15:
1. (9) 88 Eric Lamm, Zimmerman, Minn.
2. (5) Zee28 Randy Zimmerman, Fort Scott, Ks
3. (3) 1/4 Aaron Scroggins, Neosho, Mo.
4. (7) 20E Austin Ellis, Rice Lake, Wis.
5. (2) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
6. (6) 68 Shadow Kitchner, Arkansaw, Wis.
7. (1) 58 Tim Ims, Granite Falls, Minn.
8. (4) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
DNS.. (8) 48X R. W. Aschenbrenner, Oneida, Wis.

Heat #16:
1. (5) 20 Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (6) 4D Doug Tye, Troy, Ill.
3. (8) 35 Grant Southworth, Bloomer, Wis.
4. (9) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.
5. (4) 14 Cody Rass, Sturgeon Bay, Wis.
6. (3) 63 Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa
7. (7) 54J Jett Sorensen, Rochester, Minn.
8. (1) 48K Scott Kunda, Winona, Minn.
9. (2) 19R Stan Rychlock, Three Lakes, Wis.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 1M Curt Myers, Cameron, Wis.
2. (5) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
3. (7) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
4. (9) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
5. (8) 00X Robby Bunkelman, Aabbotsford, Wis.
6. (6) 05 Jake Hartung, Elmwood, Wis.
7. (4) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
8. (1) 4K Kyle Kudick, Two Rivers, Wis.
9. (3) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa

Heat #2:
1. (2) 44X Adam Hensel, Hammond, Wis.
2. (7) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
3. (1) 1S Travis Saurer, Elizabeth, Minn.
4. (8) 3E Robbie Eilers, Highland, Ill.
5. (5) 6 Konnor Wilinski, Seymour, Wis.
6. (6) R1 Jason Richardson, Spring Valley, Wis.
7. (3) 1Z Jason Zdroik, Eagle River, Wis.
8. (4) 21X Troy Gudmonson, Savage, Minn.
9. (9) 9) John Carpenter,

Heat #3:
1. (3) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
2. (1) 4A Joel Alberts, Mantorville, Minn.
3. (4) 4 Cory Bruggeman, Stillwater, Minn.
4. (8) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
5. (5) 19SB Lance Mari, Imperial Calif.
6. (6) 42 Paul Niznik, Medford, Wis.
7. (2) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
8. (7) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
9. (9) R2 Jay Richardson, Spring Valley, Wis.

Heat #4:
1. (4) 96 R. C. Whitwell, Tucson, Ariz.
2. (6) 20X Rodney Sanders, Happy, Texas
3. (9) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
4. (5) 95 Keith Foss, Winona, Minn.
5. (1) R21 Ryan Schaffer, Corning, Iowa
6. (3) 52 Nate Wasmund, Rochester, Minn.
7. (7) 29H Joe Horgdal, Kasson, Minn.
8. (8) 21 Danan Knott, Coffey, Mo.
9. (2) 45 Levi Nielsen, Cedar Falls, Iowa

Heat #5:
1. (2) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
2. (1) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
3. (7) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
4. (3) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
5. (6) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
6. (4) 4M Bobby Malchus, Red Oak, Texas
7. (5) 757 Tony Wedelstadt, New London, Wis.
8. (8) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.

"B" Feature #1:
1. (1) 3E Robbie Eilers, Highland, Ill.
2. (2) 4 Cory Bruggeman, Stillwater, Minn.
3. (3) 95 Keith Foss, Winona, Minn.
4. (5) 6 Konnor Wilinski, Seymour, Wis.
5. (4) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
6. (7) R1 Jason Richardson, Spring Valley, Wis.
7. (11) 757 Tony Wedelstadt, New London, Wis.
8. (6) R21 Ryan Schaffer, Corning, Iowa
9. (13) 21 Danan Knott, Coffey, Mo.
10. (9) 6T7 Brian Albrecht, Winona, Minn.
11. (14) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
12. (10) 3C Chet Atkinson, Hugo, Minn.
13. (15) R2 Jay Richardson, Spring Valley, Wis.
14. (12) 21X Troy Gudmonson, Savage, Minn.
DNS.. (8) 52 Nate Wasmund, Rochester, Minn.

"B" Feature #2:
1. (2) 1S Travis Saurer, Elizabeth, Minn.
2. (3) 00X Robby Bunkelman, Aabbotsford, Wis.
3. (4) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
4. (6) 05 Jake Hartung, Elmwood, Wis.
5. (8) 4M Bobby Malchus, Red Oak, Texas
6. (10) 29H Joe Horgdal, Kasson, Minn.
7. (5) 19SB Lance Mari, Imperial Calif.
8. (15) 45 Levi Nielsen, Cedar Falls, Iowa
9. (13) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
10. (11) 4K Kyle Kudick, Two Rivers, Wis.
11. (9) 1Z Jason Zdroik, Eagle River, Wis.
12. (14) 9 John Carpenter, Hibbing, Minn.
13. (12) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
14. (1) 35B David Baxter, Eau Claire, Wis.
15. (7) 42 Paul Niznik, Medford, Wis.

"A" Feature:
1. (2) 20X Rodney Sanders, Happy, Texas
2. (1) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
3. (7) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
4. (4) 44X Adam Hensel, Hammond, Wis.
5. (3) 19 Dustin Sorensen, Rochester, Minn.
6. (6) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
7. (13) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark.
8. (8) 96 R. C. Whitwell, Tucson, Ariz.
9. (9) 07 Cory Crapser, Chippewa Falls, Wis.
10. (16) 1S Travis Saurer, Elizabeth, Minn.
11. (19) 95 Keith Foss, Winona, Minn.
12. (18) 00X Robby Bunkelman, Aabbotsford, Wis.
13. (5) 1M Curt Myers, Cameron, Wis.
14. (14) 94JR John Doelle, Arcadia, Wis.
15. (15) 3E Robbie Eilers, Highland, Ill.
16. (17) 4 Cory Bruggeman, Stillwater, Minn.
17. (22) 05 Jake Hartung, Elmwood, Wis.
18. (24) 4M Bobby Malchus, Red Oak, Texas
19. (12) 4A Joel Alberts, Mantorville, Minn.
20. (23) 8S Tony Schill, Oakdale, Minn.
21. (21) 6 Konnor Wilinski, Seymour, Wis.
22. (10) 30 Matt Leer, Bruce, Wis.
23. (11) 49 Jake Timm, Winona, Minn.
24. (20) 99 Josh Angst, Winona, Minn.



Latest News from the USRA

November 20, 2017
Team effort sends Cutshaw to fourth straight Lucas Oil Speedway USRA Modified championship
The term "teamwork" sometimes gets tossed around like a cliche when race drivers review championship seasons. But when Jeff Cutshaw talks about team, it's lread more
November 19, 2017
Cummins, Kath top Chateau Raceway honors
The final wrap was put on the 60th season of racing action at Chateau Raceway this past Friday night, Nov. 17, as the 2017 awards banquet was held. Trophies were awarded read more
November 16, 2017
$250 mail-in rebate on all Chevrolet Performance crate engines
Get a $250 Mail-in Rebate on the purchase of any Chevy Performance crate engine, including all circle track engines, now until Dec. 31st.read more
November 16, 2017
Bryant takes first Lucas Oil Speedway track championship with Out-Pace USRA B-Mod crown in 2017
Most successful race car drivers always strive for more and Andy Bryant is no different. Bryant, the 18-year-old up-and-comer from Fort Scott, Kan., is proud of a chamread more
November 13, 2017
Mississippi Thunder Speedway awards banquet Jan. 20
The 2017 Mississippi Thunder Speedway awards banquet will be on Saturday, Jan. 20, at the Black Horse Bar & Grill in Winona, Minn. Doors open at 5:30 p.m., awards read more
Contact Us
Connect

Copyright 2017 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group