Meyer, McGillivray, Hess, Taylor are Huset's Speedway winners
Print this page
May 18, 2008  |  by Todd Hoffman

Chad Meyer held off a hard-charging Mark Dobmeier to capture his first USRA Outlaw Sprint win in 2008 on Sunday at Huset's Speedway.

BRANDON, S.D. — Chad Meyer held off a hard-charging Mark Dobmeier to capture his first USRA Outlaw Sprint win in 2008 on Sunday at Huset's Speedway.

Eric McGillivray bested the USRA Championship Sprint field while Brock Hess and Shaun Taylor took wins in USRA B-Mod and USRA Hobby Stock action, respectively.

==========================

OFFICIAL RESULTS
USRA Casey’s General Stores Weekly Racing Series
Huset’s Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, May 18, 2008

Interstate Auto Center USRA OUTLAW SPRINT CARS

Qualifications: 1. Justin Henderson, Sioux Falls, 11.180; 2. Johnn Cressman, Hartford, 11.225; 3. Jake Peters, Sioux Falls, 11.266; 4. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.362; 5. Marlon Jones, Harrisburg, 11.428; 6. Gregg Bakker, Sioux Falls, 11.467; 7. Lou Kennedy, Winnepeg, MB, 11.482; 8. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.523; 9. Casey Mack, East Grand Forks, Minn., 11.588; 10. Micah Schliemann, Hartford, 11.647; 11. Chad Meyer, Harrisburg, 11.663; 12. Clint Garner, Sioux Falls, 11.714; 13. Gary Dewall, Jackson, Minn., 11.715; 14. Chris Shirek, Thompson, N.D., 11.742; 15. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa, 11.813; 16. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.855; 17. John Miller, Plankinton, 11.978; 18. Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.999; 19. Wade Nygaard, Fargo, N.D., 12.058; 20. Dusty Ballenger, Harrisburg, 12.084; 21. Billy Alley, Lincoln, Neb., 12.124;22. Ryan Bickett, Ramona, 12.288; 23. Nick Shirek, Thompson, N.D., 12.728; 24. Jody Rosenboom, Rock Rapids, IA, 14.032; Chuck McGillivray, Madison, NT; John Lambertz, Sioux Falls., NT; Thomas Kennedy, Winnepeg, MB, NT

Heat #1: 1. Clint Garner, Sioux Falls; 2. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Jake Peters, Sioux Falls; 5. Casey Mack, East Grand Forks, Minn.; 6. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 8. Nick Shirek, Thompson, N.D.; 9. John Lambertz, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Micah Schliemann, Hartford; 2. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 4. Justin Henderson, Sioux Falls; 5. Dusty Ballenger, Harrisburg; 6. John Miller, Plankinton; 7. Lou Kennedy, Winnepeg, MB; 8. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 9. Chuck McGillivray, Madison.

Heat #3: 1. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 2. Johnn Cressman, Hartford; 3. Mitch Runge, Sioux Falls; 4. Chad Meyer, Harrisburg; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Chris Shirek, Thompson, N.D.; 7. Marlon Jones, Harrisburg.

B Feature: 1. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 2. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 3. Chuck McGillivray, Madison; 4. Lou Kennedy, Winnepeg, MB; 5. Nick Shirek, Thompson, N.D.; 6. Marlon Jones, Harrisburg; 7. John Lambertz, Sioux Falls.

A Feature: 1. Chad Meyer, Harrisburg; 2. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 3. Gregg Bakker, Sioux Falls; 4. Micah Schliemann, Hartford; 5. Jake Peters, Sioux Falls; 6. Mitch Runge, Sioux Falls; 7. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 8. Justin Henderson, Sioux Falls; 9. Clint Garner, Sioux Falls; 10. Lynton Jeffrey, Prairie City, Iowa; 11. Gary Dewall, Jackson, Minn.; 12. Dusty Ballenger, Harrisburg; 13. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 14. Billy Alley, Lincoln, Neb.; 15. Casey Mack, East Grand Forks, Minn.; 16. John Miller, Plankinton; 17. Johnn Cressman, Hartford; 18. Ryan Bickett, Ramona; 19. Chris Shirek, Thompson, N.D.; 20. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn..

Wheel City Auto USRA CHAMPIONSHIP SPRINTS

Heat #1: 1. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 2. Brock Dump, Sioux Falls; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Cody Hansen, Nunda; 5. Doug Martens, Ward; 6. Justin Glaser, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Ryan Bickett, Ramona; 2. Trisha Underberg, Sioux Falls; 3. Eric McGillivray, Canton; 4. Jared Jansen, Sioux Falls; 5. Tyler Nelson, Madison.

Heat #3: 1. Casey Abbas, Sioux Falls; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Dustin Evink (Chuck McGillivray), Hartford; 4. Cory Krueger, Brandon; 5. Bret Mellenberndt, Sioux Falls.

A Feature: 1. Eric McGillivray, Canton; 2. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 3. Kevin Flowers, Hartford; 4. Trisha Underberg, Sioux Falls; 5. Brent Vonk, Sioux Falls; 6. Casey Abbas, Sioux Falls; 7. Ryan Bickett, Ramona; 8. Jared Jansen, Sioux Falls; 9. Bret Mellenberndt, Sioux Falls; 10. Dustin Evink (Chuck McGillivray), Hartford; 11. Justin Glaser, Sioux Falls; 12. Tyler Nelson, Madison; 13. Cody Hansen, Nunda; 14. Cory Krueger, Brandon; 15. Doug Martens, Ward; 16. Brock Dump, Sioux Falls.

Gary's Tire Service USRA B-MODS

Heat #1: 1. Brock Hess, Renner; 2. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 3. James Hoing, Hartford; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Darren Wendt, Sioux Falls; 6. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

Heat #2: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Tyler Johnson, Tea; 3. Jared Nytroe, Brandon; 4. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 5. Tracy Johnson, Lake Preston.

A Feature: 1. Brock Hess, Renner; 2. Jesse Ebbesen, Turkey Ridge; 3. Tracy Johnson, Lake Preston; 4. Tyler Johnson, Tea; 5. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 6. Jared Nytroe, Brandon; 7. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 8. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 9. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 10. Darren Wendt, Sioux Falls; 11. James Hoing, Hartford.

Bolte's Roll-Off Service USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. Denny Lottman, Canton; 2. Tommy Barber, Brandon; 3. Shaun Taylor, Sioux Falls; 4. Joe Hall, Sioux Falls; 5. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 6. Brian Tronson, Sioux Falls; 7. Corey Kremer, Sioux Falls; 8. Travis Christensen, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Craig Hanisch, SF; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Doug Folkens, Sioux Falls; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Jim Klutman, Sioux Falls; 6. Jim Ross, Sioux Falls; 7. Tyler DeMers, Sioux Falls.

A Feature: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Craig Hanisch, SF; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Chad Kuhnert, Valley Springs; 5. Joe Hall, Sioux Falls; 6. Doug Folkens, Sioux Falls; 7. Jim Ross, Sioux Falls; 8. Jim Klutman, Sioux Falls; 9. Denny Lottman, Canton; 10. Tommy Barber, Brandon; 11. Travis Christensen, Sioux Falls; 12. Corey Kremer, Sioux Falls; 13. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 14. Tyler DeMers, Sioux Falls; 15. Brian Tronson, Sioux Falls.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group