Dobmeier, McGillivray, Joachim, Barber repeat at Huset's Speedway
Print this page
August 24, 2008  |  by Todd Hoffman

BRANDON, S.D. - Mark Dobmeier raced under Gregg Bakker on a mid-race restart and went on to win his seventh USRA Outlaw Sprint feature event of the season Sunday night at Huset's Speedway.

Eric McGillivray and Kevin Joachim each recorded their second feature win of the season in USRA Championship Sprint and USRA arl Chevrolet B-Mod action, respectively, while Tommy Barber visited victory lane for the sixth time in USRA Hobby Stock action.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
Casey's General Stores Weekly Racing Series
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, Aug. 24, 2008

USRA OUTLAW SPRINT CARS

Qualifications: 1. Jake Peters, Sioux Falls, 10.751 seconds; 2. Scott Winters, Butterfield, Minn., 10.866; 3. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 10.900; 4. Justin Henderson, Sioux Falls, 10.906; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls, 10.926; 6. Chad Meyer, Harrisburg, 10.980; 7. Johnn Cressman, Hartford, 11.047; 8. John Lambertz, Sioux Falls, 11.097; 9. Wade Nygaard, Fargo, N.D., 11.100; 10. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.372; 11. Mitch Runge, Sioux Falls, 11.688; 12. Chuck McGillivray, Madison, 11.732; 13. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.768; 14. Dusty Ballenger, Harrisburg, 11.865.

Heat #1: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Jake Peters, Sioux Falls; 3. Mitch Runge, Sioux Falls; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Gregg Bakker, Sioux Falls; 6. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 7. Johnn Cressman, Hartford.

Heat #2: 1. Dusty Ballenger, Harrisburg; 2. Justin Henderson, Sioux Falls; 3. John Lambertz, Sioux Falls; 4. Chuck McGillivray, Madison; 5. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 6. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 7. Chad Meyer, Harrisburg.

Feature: 1. Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls; 3. Jake Peters, Sioux Falls; 4. John Lambertz, Sioux Falls; 5. Chad Meyer, Harrisburg; 6. Dusty Ballenger, Harrisburg; 7. Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 8. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 9. Chuck McGillivray, Madison; 10. Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 11. Scott Winters, Butterfield, Minn.; 12. Mitch Runge, Sioux Falls; 13. Justin Henderson, Sioux Falls; 14. Johnn Cressman, Hartford.

USRA CHAMPIONSHIP SPRINTS

Heat #1: 1. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 2. Brent Vonk, Sioux Falls; 3. Dustin Evink, Hartford; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Ryan Bickett, Ramona; 6. Justin Zitterich, Sioux Falls; 7. Tyler Nelson, Madison; 8. Cory Krueger, Brandon.

Heat #2: 1. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. Eric McGillivray, Canton; 3. Trisha Underberg, Sioux Falls; 4. Justin Glaser, Sioux Falls; 5. Lee Goos Jr., Hartford; 6. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 7. Jeremiah Jordahl, Madison.

Heat #3: 1. Cody Hansen, Nunda; 2. Casey Abbas, Sioux Falls; 3. Brock Dump, Sioux Falls; 4. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 5. Gerod Olivier, Garretson; 6. Troy Vink, Tea; 7. Brandon Stevenson, Holstein, Iowa.

Feature: 1. Eric McGillivray, Canton; 2. Robby Wolfgang, Sioux Falls; 3. Casey Abbas, Sioux Falls; 4. Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 5. Trisha Underberg, Sioux Falls; 6. Brent Vonk, Sioux Falls; 7. Brock Dump, Sioux Falls; 8. Justin Jacobsma, Hull, Iowa; 9. Dustin Evink, Hartford; 10. Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 11. Cody Hansen, Nunda; 12. Lee Goos Jr., Hartford; 13. Ryan Bickett, Ramona; 14. Justin Glaser, Sioux Falls; 15. Ryan Voss, Okoboji, Iowa; 16. Gerod Olivier, Garretson; 17. Tyler Nelson, Madison; 18. Justin Zitterich, Sioux Falls; 19. Jeremiah Jordahl, Madison; 20. Troy Vink, Tea; 21. Brandon Stevenson, Holstein, Iowa.

USRA KARL CHEVROLET B-MODS

Heat #1: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 3. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Brock Hess, Renner; 6. Ben VanVooren, Sioux Falls; 7. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa.

Heat #2: 1. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 2. Jared Nytroe, Brandon; 3. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 4. Keegan Nordquist, Beresford; 5. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 6. Kyle Nordquist, Beresford.

Feature: 1. Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 2. Brock Hess, Renner; 3. Keegan Nordquist, Beresford; 4. Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. Nick VanBelle, Luverne, Minn.; 6. Kyle Nordquist, Beresford; 7. Chris Huisman, Rock Rapids, Iowa; 8. Jeff Wittrock, Sioux Falls; 9. Jared Nytroe, Brandon; 10. Kenny Scholten, Inwood, Iowa; 11. Ben VanVooren, Sioux Falls; 12. Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 13. Colter Deutsch, Ellsworth, Minn..

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. Shaun Taylor, Sioux Falls; 2. Craig Hanisch, Sioux Falls; 3. Tommy Barber, Brandon; 4. Travis Christensen, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Chad Kuhnert, Valley Springs; 7. Skyler White, Sioux Falls; 8. Derrick Nordstrom, Sioux Falls.

Heat #2: 1. Jim Ross, Sioux Falls; 2. Denny Lottman, Canton; 3. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Brian Tronson, Sioux Falls; 6. Brandon Ferguson, Lennox; 7. Jim Klutman, Sioux Falls.

Feature: 1. Tommy Barber, Brandon; 2. Justin Arends, Little Rock, Iowa; 3. Travis Christensen, Sioux Falls; 4. Corey Kremer, Sioux Falls; 5. Doug Folkens, Sioux Falls; 6. Craig Hanisch, Sioux Falls; 7. Shaun Taylor, Sioux Falls; 8. Denny Lottman, Canton; 9. Jim Ross, Sioux Falls; 10. Brandon Ferguson, Lennox; 11. Chad Kuhnert, Valley Springs; 12. Derrick Nordstrom, Sioux Falls; 13. Skyler White, Sioux Falls; 14. Brian Tronson, Sioux Falls; 15. Jim Klutman, Sioux Falls.



Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group