Meyer, Dobmeier headline Huset's Speedway action
Print this page
June 14, 2009  |  by Todd Hoffman

Mark Dobmeier scored his second USRA Outlaw Sprint Car win of the season on Sunday, June 14, at the Huset's Speedway in Brandon, S.D., after rocketing to the lead on a late race restart.

BRANDON, S.D. - Chad Meyer and Mark Dobmeier each picked up feature wins in USRA Outlaw Sprint Car competition Sunday night at Huset's Speedway.

Meyer's win came in a make-up event rescheduled from May 31 after rain forced the postponement of that race with six laps in the books.

Dobmeier scored his second win of the season after rocketing to the lead on a late race restart.

In USRA Championship Sprint Car action, it was Cody Hansen earning the feature win while Tommy Barber, Colter Deutsch and Shawn each recorded their second win of the year in USRA Next Generation Sprint Cars, USRA Karl Chevrolet B-Mods and USRA Hobby Stocks, respectfully.

Coming this week, the world’s best Modified racers are set to take on Huset’s Speedway on Thursday, June 18, with NASCAR’s Kenny Wallace taking on the best of the best from the United States Modified Touring Series.

Last year, Al Hejna topped a stout field for the win, and the Clear Lake, Iowa, native is coming off a recent Great Plains Region win in the USMTS Casey's General Stores National Tour at the Murray County Speedway, in Slayton, Minn.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
American Racer USRA Weekly Racing Series
Huset's Speedway, Brandon, S.D.
Sunday, June 14, 2009

USRA OUTLAW SPRINT CARS

Make-up Feature (from May 31): 1. 4 Chad Meyer, Harrisburg; 2. 24 Terry McCarl, Altoona, Iowa; 3. 12 Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 4. 13 Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. 12L John Lambertz, Sioux Falls; 6. 16 Jake Peters, Sioux Falls; 7. 9M Marlon Jones, Harrisburg; 8. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls; 9. 23W Scott Winters, Butterfield, Minn.; 10. 101 Chuck McGillivray, Madison; 11. 53 Jack Dover, Springfield, Neb.; 12. 2H Jason Eckard, Okoboji, Iowa; 13. 56 Johnn Cressman, Hartford; 14. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls; 15. 1 Troy Meyer, Worthing; 16. 6 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 17. 17B Ryan Bickett, Ramona; 18. 40 Clint Garner, Sioux Falls; 19. 15 Joe Riedel, Ramona; 20. 9N Wade Nygaard, Fargo, N.D.; 21. 83 Tim Kaeding, San Jose, Calif.; 22. 96 Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa

Qualifications: 1. 16 Jake Peters, Sioux Falls, 10.759 seconds; 2. 96 Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa, 10.776; 3. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls, 10.871; 4. 40 Clint Garner, Sioux Falls, 10.910; 5. 17BX Bill Balog, Chippewa Falls, WI, 10.973; 6. 4 Chad Meyer, Harrisburg, 10.978; 7. 12L John Lambertz, Sioux Falls, 10.993; 8. 53 Jack Dover, Springfield, Neb., 11.050; 9. 23W Scott Winters, Butterfield, Minn., 11.067; 10. 13 Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D., 11.107; 11. 56 Johnn Cressman, Hartford, 11.240; 12. 12 Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa, 11.299; 13. 6 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa, 11.301; 14. 1 Troy Meyer, Worthing, 11.307; 15. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls, 11.320; 16. 9M Marlon Jones, Harrisburg, 11.325; 17. 24 Terry McCarl, Altoona, Iowa, 11.386; 18. 2H Jason Eckard, Okoboji, Iowa, 11.636; 19. 33 Gordy Vogelaar, Worthington, Minn., 11.665; 20. 17B Ryan Bickett, Ramona, 11.690; 21. 13JM Jordan Martens, Harrisburg, 11.795; 22. 101 Chuck McGillivray, Madison, 11.817; 23. 15 Joe Riedel, Ramona, no time.

Heat #1: 1. 9M Marlon Jones, Harrisburg; 2. 12L John Lambertz, Sioux Falls; 3. 16 Jake Peters, Sioux Falls; 4. 13 Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 5. 6 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. 33 Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 7. 101 Chuck McGillivray, Madison; 8. 40 Clint Garner, Sioux Falls.

Heat #2: 1. 24 Terry McCarl, Altoona, Iowa; 2. 1 Troy Meyer, Worthing; 3. 53 Jack Dover, Springfield, Neb.; 4. 56 Johnn Cressman, Hartford; 5. 17BX Bill Balog, Chippewa Falls, Wi 6. 96 Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 7. 15 Joe Riedel, Ramona; 8. 17B Ryan Bickett, Ramona.

Heat #3: 1. 12 Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 2. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls; 3. 23W Scott Winters, Butterfield, Minn.; 4. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls; 5. 13JM Jordan Martens, Harrisburg; 6. 4 Chad Meyer, Harrisburg; 7. 2H Jason Eckard, Okoboji, Iowa.

Feature: 1. 13 Mark Dobmeier, Grand Forks, N.D.; 2. 23W Scott Winters, Butterfield, Minn.; 3. 4 Chad Meyer, Harrisburg; 4. 53 Jack Dover, Springfield, Neb.; 5. 24 Terry McCarl, Altoona, Iowa; 6. 12 Lynton Jeffery, Prairie City, Iowa; 7. 11X Gregg Bakker, Sioux Falls; 8. 96 Bronson Maeschen, Knoxville, Iowa; 9. 12L John Lambertz, Sioux Falls; 10. 16 Jake Peters, Sioux Falls; 11. 1 Troy Meyer, Worthing; 12. 9M Marlon Jones, Harrisburg; 13. 1A Robby Wolfgang, Sioux Falls; 14. 101 Chuck McGillivray, Madison; 15. 56 Johnn Cressman, Hartford; 16. 13JM Jordan Martens, Harrisburg; 17. 33 Gordy Vogelaar, Worthington, Minn.; 18. 17BX Bill Balog, Chippewa Falls, WI; 19. 6 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 20. 17B Ryan Bickett, Ramona; 21. 15 Joe Riedel, Ramona; 22. 2H Jason Eckard, Okoboji, Iowa; 23. 40 Clint Garner, Sioux Falls.

USRA CHAMPIONSHIP SPRINT CARS

Heat #1: 1. 12 Brock Dump, Lennox; 2. 17V Casey Abbas, Sioux Falls; 3. 1 Justin Glaser, Sioux Falls; 4. 2D Dusty Ballenger, Harrisburg; 5. 26M Brad Mandery, Sioux Falls; 6. 17B Ryan Bickett, Ramona; 7. 8 Lane Brenden, Mitchell; 8. 77 Troy Vink, Tea.

Heat #2: 1. 24 Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 2. 42 Kevin Flowers, Hartford; 3. 5 Eric Lutz, Sioux Falls; 4. 4 Cody Hansen, Nunda; 5. 27 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 6. 21 Dustin Beenkin, Sheldon, Iowa; 7. 11 Trisha Underberg, Sioux Falls.

Feature: 1. 4 Cody Hansen, Nunda; 2. 12 Brock Dump, Lennox; 3. 27 Jody Rosenboom, Rock Rapids, Iowa; 4. 17V Casey Abbas, Sioux Falls; 5. 5 Eric Lutz, Sioux Falls; 6. 8 Lane Brenden, Mitchell; 7. 26M Brad Mandery, Sioux Falls; 8. 24 Randy Droescher, Larchwood, Iowa; 9. 42 Kevin Flowers, Hartford; 10. 11 Trisha Underberg, Sioux Falls; 11. 1 Justin Glaser, Sioux Falls; 12. 21 Dustin Beenkin, Sheldon, Iowa; 13. 2D Dusty Ballenger, Harrisburg; 14. 17B Ryan Bickett, Ramona; 15. 77 Troy Vink, Tea.

USRA NEXT GENERATION SPRINT CARS

Heat #1: 1. 12 Troy Schreurs, Baltic; 2. 1 Dean Brown, Sanborn, Minn.; 3. 2X Gerod Olivier, Valley Springs; 4. 75 Tommy Barber, Brandon; 5. Z83 Zeb Larsen, Viborg.

A Feature: 1. 75 Tommy Barber, Brandon; 2. 1 Dean Brown, Sanborn, Minn.; 3. 2X Gerod Olivier, Valley Springs; 4. 12 Troy Schreurs, Baltic; 5. Z83 Zeb Larsen, Viborg.

USRA KARL CHEVROLET B-MODS

Heat #1: 1. 88W Tom Walker, Luverne, Minn.; 2. 70 Nick Van Belle; 3. 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 4. 76 Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 5. 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 6. 9D Darren Wendt, Sioux Falls; 7. 6 Jeff Wittrock, Sioux Falls; 8. 33G Dave Kennedy, Sioux Falls.

Heat #2: 1. 5 Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. 19 Tracy Johnson, Lake Preston; 3. 5N Jared Nytroe, Brandon; 4. 06W Ryan Walker, Luverne, Minn.; 5. 22 Ben Van Vooren; 6. 49 Mike Gallagher, Sioux Falls; 7. 17 Dustin Kruse, Brandon; 8. 91 Tyler Johnson, Tea.

Feature: 1. 5 Colter Deutsch, Ellsworth, Minn.; 2. 76 Greg Roemen, Ellsworth, Minn.; 3. 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa; 4. 70 Nick Van Belle; 5. 5N Jared Nytroe, Brandon; 6. 19 Tracy Johnson, Lake Preston; 7. 6 Jeff Wittrock, Sioux Falls; 8. 33G Dave Kennedy, Sioux Falls; 9. 17 Dustin Kruse, Brandon; 10. 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa; 11. 88W Tom Walker, Luverne, Minn.; 12. 49 Mike Gallagher, Sioux Falls; 13. 22 Ben Van Vooren; 14. 06W Ryan Walker, Luverne, Minn.; 15. 91 Tyler Johnson, Tea; 16. 9D Darren Wendt, Sioux Falls.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1: 1. 75 Tommy Barber, Brandon; 2. 2H Denny Lottman, Canton; 3. 44 Chad Kuhnert, Valley Springs; 4. 17J Jason Bradley, Sioux Falls; 5. 72 Tim Ferguson, Lennox; 6. 33K Jim Klutman, Sioux Falls; 7. 7M Mike Powell, Canton; 8. 14 Jim Ross, Sioux Falls.

Heat #2: 1. 91 Craig Hanisch, Sioux Falls; 2. 71 Shawn Taylor, Sioux Falls; 3. 20 Travis Christensen, Sioux Falls; 4. 7K Kerry Fink, Luverne, Minn.; 5. 5 Brandon Ferguson, Lennox; 6. 19 Craig Halverson, Sioux Falls; 7. 31W Skyler White.

Feature: 1. 71 Shawn Taylor, Sioux Falls; 2. 2H Denny Lottman, Canton; 3. 91 Craig Hanisch, Sioux Falls; 4. 72 Tim Ferguson, Lennox; 5. 5 Brandon Ferguson, Lennox; 6. 75 Tommy Barber, Brandon; 7. 33K Jim Klutman, Sioux Falls; 8. 7M Mike Powell, Canton; 9. 31W Skyler White; 10. 7K Kerry Fink, Luverne, Minn.; 11. 44 Chad Kuhnert, Valley Springs; 12. 19 Craig Halverson, Sioux Falls; 13. 20 Travis Christensen, Sioux Falls; 14. 17J Jason Bradley, Sioux Falls; 15. 14 Jim Ross, Sioux Falls.



Latest News from the USRA

January 16, 2018
Go-karts fuel Moore's winter need for speed as he gears up for 2018 Lucas Oil Speedway USRA B-Mod season
For one of the Ozarks' rising USRA B-Mod prospects, it's time to start dreaming of spring-time warmth and top-five finishes in the season ahead at Lucas Oil Speedread more
January 15, 2018
I-35 Speedway drivers meeting Jan. 20
In preparation for the start of the 2018 racing season, a driver’s meeting for I-35 Speedway competitors will be held at the Cameron Community Center located at 915read more
January 14, 2018
Strand snares finale win, Scott takes series title at Wild WEst Shootout
Dustin Strand emerged atop Sunday's 25-lap USRA Modified feature as the sixth winner in as many events by taking the finale as Las Cruces, N.M.'s Johnny Scott edgread more
January 14, 2018
I-35 Speedway remembers Bud Wilson
Families that race together stay together. We have all heard this saying, even seen it printed on T-shirts, including the Racin for Rian shirts at the I-35 Speedway. read more
January 13, 2018
Stormy wins as Scott brothers finish 1-2 at Wild West Shootout
Stormy Scott posted his first win of the 12th Annual Keyser Manufacturing Wild West Shootout presented O’Reilly Auto Parts Saturday by topping the USRA Modified fieread more
Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group