Results from Southern Iowa Speedway
Print this page
August 30, 2000

Wednesday, August 30, 2000

HOBBY STOCKS

"B" Main - 1. Curt Lamberson, Rose Hill; 2. Robbert Rupprecht, Oskaloosa; 3. Robert Anderson, Beacon.

Feature - 1. Kris Walker, Oskaloosa; 2. Scott Buehneman, Keswick; 3. Rick VanDusseldorp, Oskaloosa; 4. Gene Tish, Deep River; 5. Brandon Hess, Oskaloosa; 6. Mike Shelton, Ottumwa; 7. Mark Wirth, Chariton; 8. Anderson; 9. Nicky Witt, Oskaloosa; 10. T.J. Criss, Oskaloosa; 11. Bud Maschmann, Malcom; 12. Steve Shepard, Fremont; 13. Rupprecht; 14. Jared Curry, Fremont; 15. Brandon Bandstra, New Sharon; 16. Bobby Greene, Tracy; 17. Rick Langrebe, Sigourney; 18. Lamberson; 19. Lorne Parks, Ottumwa; 20. Jason Reed, Dallas.

TRACK CHAMPION - Kris Walker, Oskaloosa.

IMCA STOCK CARS

"B" Main - 1. Jeff Anderson, Atlantic; 2. John Smith, Ottumwa; 3. Alf Anderson, Des Moines.

Feature - 1. Howard Gordon Jr., New Sharon; 2. Brant Fuhs, Eldon; 3. Bobby Greiner Jr., Ottumwa; 4. Brad Pinkerton, New Sharon; 5. Brian Edel, Oskaloosa; 6. Wade Francis, Eddyville; 7. Jim Brown, Fremont; 8. Pat Surfus, Oskaloosa; 9. Corey Stout, Oskaloosa; 10. Bob Crouse, New Sharon; 11. Ron VerBeek, Oskaloosa; 12. Mickey Kerr, Fairfield; 13. Anderson; 14. Ross McCombs, Oskaloosa; 15. Doug DeJong, Oskaloosa; 16. Brian Sterling, Rose Hill; 17. Larry Mathes, Beacon; 18. Don Sanders, Ottumwa; 19. Michael McClure, Bloomfield; 20. Dave Wilson, Ottumwa.

TRACK CHAMPION - Howard Gordon Jr., New Sharon.

IMCA MODIFIEDS

Feature - 1. Tim Folkerts, Albia; 2. Todd Holman, Ottumwa; 3. Troy Folkerts, Albia; 4. John VanDenberg, Oskaloosa; 5. Mike Vermillion, What Cheer; 6. Ron VerBeek, Oskaloosa; 7. Mark Mundell, Ottumwa; 8. Mark Macomber, Kirksville, Mo.; 9. Jim Lynch, Bloomfield; 10. Greg Cox, Altoona; 11. Mike Bainbridge, Ottumwa; 12. Ken Squires, Albia; 13. Danny Wallace, Des Moines; 14. Roger Baxter, University Park; 15. Mike Kaller, Highland Center; 16. Jeff Kropf, Ottumwa.

TRACK CHAMPION - Troy Folkerts, Albia.


Latest News from the USRA

May 19, 2018
Auringer, Jackson, Caudle, Stanton, Coopman claim Hamilton County Speedway checkers
The Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive finally outlasted Mother Nature to complete the second Summit USRA Weekly Racing Series event of the season Satread more
May 19, 2018
Dycus dominates Devil's Bowl
With 30 USRA Modifieds rolling into the famed half-mile Devil’s Bowl Speedway, the Touring Outlaw Modified Series were led by their two-time series champion Tristonread more
May 19, 2018
Sorensen sweeps NAPA North Star Nationals
The USRA Modifieds were on the card Saturday as part of the NAPA North Star Nationals at Deer Creek Speedway. A huge crowd was on hand to watch the USRA Modifieds and theread more
May 19, 2018
Dotson, Elliott, Nunnikhoven, Galvan outduel everybody on Earley Tractor Night at I-35 Speedway
The USRA Modifieds took to the track first Saturday on Earley Tractor Night at the I-35 Speedway to make up their feature from May 5. Dennis Elliott took the lead on the read more
May 19, 2018
Gallardo strikes back at Southern New Mexico Speedway
Military and public safety personal packed the stands for Military & Public Safety Night on a beautiful May 19 edition of the Summit USRA Weekly Racing Series at the Southern New Mexico Speedway.read more
Contact Us
Connect

© Copyright 2018 United States Racing Association, Inc.Privacy PolicyNitroquest Media Group